Abilene Bar & Lounge, 153 Liberty Pole Way, Rochester: Thursday — The Fox Sisters, 9:30 p.m.; Friday — The Genesee Revelers, 6 p.m., The Buffalo Brass Machine, 10 p.m.; Saturday — Meg Gehman & The Influence, 9:30 p.m.

Anthology, 336 East Ave., Rochester: Thursday — In Orbit, featuring Jeff Coffin and Felix Pastorius, 7:30 p.m.; Friday — Eric Krasno Band, 7:30 p.m.; Saturday — Alana Davis, 7:30 p.m.

B-Side, 5 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Leah & the Upheaval, 7-10 p.m.; Friday — Mike "Cotton Toe" Scrivens, 5-7 p.m., Midnight City, 8-11 p.m.; Saturday — Todd Bradley Bossa Nova Trio, 8-11 p.m.

Brew & Brats at Arbor Hill, 6161 Route 64, Naples: Friday — Open mic hosted by Michael Stets, 6-9 p.m.; Saturday — Jack Jones & The Stid Hill Stompers, 6-9 p.m.

Bug Jar, 219 Monroe Ave., Rochester: Friday — CFM, with The Cairo Gang, PToE and The Sprawls, 8 p.m.; Saturday — Before You Were Cool (Emo and Indie Throwback Night), 9 p.m.; Sunday — Taylor Kelly, with The Phonies and Brahim, 8 p.m.

Club 86, 86 Ave. E, Geneva: Friday — Steve Grills, 7-10 p.m.

Del Lago Resort and Casino, 1133 Route 414, Tyre: Friday — War, 8 p.m.

Dinosaur Bar-B-Que, 99 Court St., Rochester: Thursday — Mr. Monkey Open Jam Showcase, 9 p.m.; Friday — The Swooners, 10 p.m.

Fanatics Pub & Pizza, 7281 W. Main St., Lima: Friday — Jeff Riales, 8 p.m.

Flour City Station, 170 East Ave., Rochester: Thursday — Upward Groove and Personal Blend, 10 p.m.; Friday — Mosaic Foundation, with Lost Wax, 10 p.m.; Saturday — Guerilla Folk Squad, and Level 7 Experience, 8 p.m.

Funk 'N Waffles, 204 N. Water St., Rochester: Friday — Hamell on Trial, 6 p.m., TurtlePhonic PshychFest, with Overhand Sam, CD-ROM and August West, 9 p.m.; Sunday — Amanda Ashley, noon.

Greenhouse Cafe, 2271 E. Main St., Rochester: Friday — Bob White and Company, 11 a.m. to 1 p.m.

Heron Hill Tasting Room, 5323 Seneca Point Road, Canandaigua: Saturday — The Acoustic Warrior, 4:30-8 p.m.

Johnny's, 1382 Culver Road, Rochester: Friday — Key Dreamers, 8 p.m.

Jose & Willy's, 20 Lakeshore Drive, Canandaigua: Saturday — Bobby & The 4 Speeds, 8 p.m. to midnight.

Lake Street Station Winery, 41 Lake St., Geneva: Friday — Lebrun Brothers, 7-10 p.m.

Last Call, 5988 Route 96, Farmington: Thursday — Open Mic, 8 p.m. to midnight.

Little Theatre, 240 East Ave., Rochester: Thursday — Big Blue House, 7-9 p.m.; Friday — Trio East, 8-10 p.m.; Saturday — Susanna Rose and John Delmonico, 8 p.m.; Sunday — Classical Guitar Night, 7 p.m.

Longshots at Finger Lakes Hotel, 6108 Loomis Road, Farmington: Friday — Johnny Bauer Acoustic, 5-7 p.m., Phatkats, 8-11 p.m.; Saturday — Kung Foo Grip (Sublime tribute), 9 p.m. to midnight; Sunday — Nightfall, 3-7 p.m.

Lovin' Cup, 300 Park Point, Henrietta: Friday — Sounds Like Sunday, 8:30-11:30 p.m.; Saturday — The Citybillies, with Moonpi, 8:30 p.m.; Sunday — International Orange featuring Todd Isler, 7-9:30 p.m.

Naples Hotel, 111 S. Main St., Naples: Thursday — Mike Joseph, 6-9 p.m.; Saturday — White Woods, 9 p.m. to 1 a.m.

Nashvilles, 4853 West Henrietta Road, Henrietta: Friday — Dr. Moxy, 9 p.m. to 1 a.m.; Saturday — Riding Shotgunn, 9 p.m. to 1 a.m.

Nedloh Brewing, 6621 Routes 5 and 20, Bloomfield: Friday — Erin Maloney, 6-8:30 p.m.; Saturday — Big Blue House, 4-6:30 p.m.

New York Wine and Culinary Center, 800 S. Main St., Canandaigua: Friday — Dos Locos, 7-10 p.m.

Party in the Park at Dr. Martin Luther King Jr. Park, 353 Court St., Rochester: Thursday — Giant Panda Guerilla Dub Squad, with Big Mean Sound Machine and Personal Blend, 5 p.m.

Prosecco, 1550 Route 96, Farmington: Friday — Barb & Tom, 6-9 p.m.; Saturday — Kate Cufari, 6-9 p.m.

Ramada Lakefront, 41 Lake Front Drive, Geenva: Friday — Tom Chamberlain, 8-11 p.m.

Remedy at Finger Lakes Gaming and Racetrack, 5857 Route 96, Farmington: Friday — Flint Creek, 8 p.m. to midnight; Saturday — Diggler's Bridge, 8 p.m. to midnight.

Sandbar at The Inn on the Lake, 770 S. Main St., Canandaigua: Friday — Tonal Recall, 7-11 p.m.; Sunday — Boogiemen, 4-8 p.m.

Sticky Lips, 830 Jefferson Road, Henrietta: Friday — Stolen Rhodes, 9:30-11:30 p.m.; Saturday — Stoop Kids, 9:30-11:30 p.m.; Sunday — Gospel Brunch, 11:30 a.m. to 1:30 p.m.

Three Heads Brewing, 186 Atlantic Ave., Rochester: Thursday — Genesee Rising, 8 p.m.; Friday — Violet Mary, 8 p.m.; Saturday — The Hummingbirds, 8 p.m.

Tiki Bar North (at Stivers Marina), 401 Boodys Hill Road, Geneva: Thursday — Cliff McCann, 6-9 p.m.

Twisted Rail, 169 Lakeshore Drive, Canandaigua: Saturday — In the Loop, time TBA.

Twisted Rail, 108 Main St., Macedon: Saturday — Ahren Henby, time TBA.

Wegmans Market Cafe, Routes 5 and 20, Canandaigua: Friday — Rollin' Bones, 5-8 p.m.