585 Rockin' Burger Bar, 250 Pixley Road, Rochester: Thursday — Nightfall After Dark, 5-8 p.m.; Friday — The Skycoasters, 8:30-11:30 p.m.; Saturday — The Fallen, 7-10 p.m.

Abilene Bar & Lounge, 153 Liberty Pole Way, Rochester: Thursday — Brianna Musco (Fringe Festival), 7:30 p.m.; Friday — Brianna Musco, 6 p.m. (Fringe); Saturday — Brianna Musco, 5:30 and 8:30 p.m. (Fringe), Four Letter Words (Fringe), 7 p.m.

B-Side, 5 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — The Sofa Kings, 7-10 p.m.; Friday — Gordon Munding, 5-7 p.m., Steve Grills & The Roadmasters, 8-11 p.m.; Saturday — Shades of Grey, 8-11 p.m.

Billsboro Winery, 4760 West Lake Road, Geneva: Friday — Meyer & McGuire, 6-8:30 p.m.

Bottomless Brewing, 3543 East Lake Road, Geneva: Friday — LeBrun Brothers, time TBA.

Brew & Brats at Arbor Hill, 6461 Route 64: Friday — Open Mic with Acoustic Warrior, 6-9 p.m.; Saturday — Red Hot & Blue, 6-9 p.m.

Bug Jar, 219 Monroe Ave., Rochester: Thursday — Small Talks, with Today Jr., Empire States and Sour Club, 8 p.m.; Friday — Hideout, with Kodivk, Trench, more, 8 p.m.; Saturday — Sisters of Your Sunshine Vapor, with The Emersons, The Grinders, Clamfight and Babayaga, 8 p.m.

Club 86, 86 Avenue E, Geneva: Thursday — Laura Rain & The Caesars, 7-10 p.m.

Cottage Hotel of Mendon, 1390 Pittsford Mendon Road, Mendon: Thursday — Paul Strowe, 8-11 p.m.; Friday — Mike Speranza, 8-11 p.m.; Saturday — Acoustica, 9 p.m. to midnight.

Del Lago, 1133 Route 414, Tyre: Friday — Elvis Explosion, 8 p.m.; Saturday — Elvis Explosion, 2 and 8 p.m.

Dinosaur Bar-B-Que, 99 Court St., Rochester: Thursday — Mr. Monkey's Pro-Jam Showcase, 9 p.m.; Friday — 5 Head, 10 p.m.; Saturday — The JD Blues Experiment, 10 p.m.

Dome Center, 2695 East Henrietta Road, Henrietta: Friday — Todd Rundgren, 7:30 p.m.

Downstairs Cabaret Theatre, 20 Windsor St., Rochster: David Klinkenberg (violinist), 8 p.m.; Sunday — David Klinkenberg, 4 p.m.

Fanatics Pub & Pizza, 7281 W. Main St., Lima: Friday — Alex Cote, 8 p.m.; Saturday — Mike Joseph, 7 p.m.

Farmers, 26 Coach St., Canandaigua: Saturday — John Carter, 8-11 p.m.

Firehouse Saloon, 814 S. Clinton Ave., Rochester: Friday — Synth & Surf Slam hosted by Komrads, with The Isotopes, 8 p.m.

Flour City Station, 170 East Ave., Rochester: Friday — Ocular Panther (CD release), with Upward Groove and The Big Jazz Small Band, 8 p.m.

Funk 'N Waffles, 204 N. Water St., Rochester: Thursday — Spring Street Family and Barroom Philosophers, 9 p.m.; Friday — Damn Truth, with Mike Powell & The Black River, 9 p.m.; Saturday — MoChester, with Aaron Rizzo Trio, 9 p.m.; Sunday — Logan Miller, noon.

Greenhouse Café, 2271 E. Main St., Rochester: Friday — Bob White & Company, 11 a.m. to 1 p.m., Mojo Chunk, 7 p.m.

Heron Hill Tasting Room, 5323 Seneca Point Road, Canandaigua: Saturday — Big Blue House, 1-5 p.m.

Johnny's, 1382 Culver Road, Rochester: Thursday — Wild Root, 7 p.m.; Friday — Catch and Release, 5 p.m., The Foolz, 8 p.m.; Saturday — 8 Days a Week, 8 p.m.

José & Willy's, 20 Lakeshore Drive, Canandaigua: Saturday — Rise Again, 7-11 p.m.; Sunday — Country Rain, 4-7 p.m.

Little Theatre, 240 East Ave., Rochester: Thursday — The Djangoners, 7-9 p.m.; Friday — Al Biles and GenJam (Fringe), 6-7 p.m., The Galileo Band (Fringe), 8-9:15 p.m.; Saturday — Cuppa Tae Traditional Irish Duo (Fringe), 6-6:45 p.m., Howie Lester, 9-10 p.m.

Lovin' Cup, 300 Park Point, Henrietta: Friday — Ruckus Juice Jug Stompers, 8 p.m.; Saturday — Open G, 8-11 p.m.

Montage Music Hall, 55 Chestnut St., Rochester: Sunday — Michale Graves (former Misfits frontman), 7:30 p.m.

Mulconry's Irish Pub, 17 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Claudia Hoyser and Ryan Hurley, 8-10 p.m.

Naples Hotel, 111 S. Main St., Naples: Saturday — Charlie Ellis, 6-9 p.m., Rick Constantino, 9 p.m. to 1 a.m.

Nashvilles, 4853 West Henrietta Road, Henrietta: Friday — Who's That (Who tribute), 9 p.m.; Saturday — West of the Mark, 9 p.m.

Nedloh Brewing, 6621 Routes 5 and 20, Bloomfield: Friday — PJ Elliot, 6-8:30 p.m.; Saturday — Ed Isley, 4-6:30 p.m.

New York Wine & Culinary Center (Upstairs Bistro), 800 S. Main St., Canandaigau: Friday — Ben Haravich, 7-10 p.m.

Nick's Chophouse, 5 Beeman St., Canandaigua: Saturday — Steve Grills, 8-11 p.m.

Prosecco, 1550 Route 332, Farmington: Friday — Alex Goettel, 6-9 p.m.; Saturday — El Rojo Jazz, 6-9 p.m.

Rabbit Room, 61 N. Main St., Honeoye Falls: Thursday — Serge and Friends, 6:30-9:30 p.m.

Ramada Lakefront, 41 Lake Front Drive, Geneva: Friday — Gary & Chip, 8:30-11:30 p.m.; Saturday — Flint Creek Trio, 8:30-11:30 p.m.

Remedy at Finger Lakes Gaming & Racetrack, 5857 Route 96, Farmington: Friday — Northside Johny, 8 p.m. to midnight; Saturday — Teagan & The Tweeds, 8 p.m. to midnight.

Rio Tomatlán, 106 Bemis St., Canandaigua: Saturday — Meyer & McGuire, 6:30-9:30 p.m.

Sticky Lips, 830 Jefferson Road, Henrietta: Friday — Significant Other, 9-11 p.m.; Saturday — Big Mike & The Motivators, 9:30-11:30 p.m.; Sunday — Gospel Brunch, 10:30 a.m. to 1:30 p.m.

Three Heads Brewing, 186 Atlantic Ave., Rochester: Thursday — Fabi World Music, 8 p.m.; Friday — Funktional Flow 8 p.m.; Saturday — Cool Club and The Lipker Sisters, 8 p.m.

Tiki Bar North at Seneca Lake Stivers Marina, 401 Boodys Hill Road, Geneva: Saturday — Nick Gillette, 3-7 p.m.

Timber Creek Tavern, 17 S. Main St., Manchester: Thursday — Meyer & McGuire, 5-8 p.m.

Towpath Grille, 6 N. Main St., Fairport: Thursday — Gene Romano, 7 p.m.; Friday — Red Branch, 8-11 p.m.; Saturday — East End Drifters, 8-11 p.m.; Sunday — Beyond Borders, noon to 3 p.m.

VB Brewery, 160 School St. #4, Victor: Saturday — Sinzibukwud, 7-10 p.m.

Wegmans, Routes 5 and 20, Canandaigua: Friday — Scott Kryer, 5-8 p.m.