585 Rockin' Burger Bar, 250 Pixley Road, Rochester: Friday — Me & The Boyz, 8:30-11:30 p.m.; Saturday — Haywire Live, 7-10 p.m.

Abilene Bar & Lounge, 153 Liberty Pole Way, Rochester: Thursday — Seth Faergolzia loop painting (Fringe), 6 p.m., 50 Shades of Gay variety show (Fringe), 9 p.m.; Friday — Jake La Botz, 7:30 p.m., David Mayfield, 10 p.m.; Saturday — The The Band Band (Bob Dylan and The Band tribute), 8:30 p.m.; Sunday — Commander Cody, 6 p.m.

Anthology, 336 East Ave., Rochester: Thursday — Twiddle, with The Hip Abduction, 7 p.m.

B-Side, 5 E. Liftbridge Lane, Fairport: Friday — Derek Knott, 5-7 p.m., Alyssa Trahan, 8-11 p.m.; Saturday — JumboShrimp, 8-11 p.m.

Bernunzio's Uptown Music, 122 East Ave., Rochester: Thursday — Mandolin Orchestra, 6:30-8 p.m.

Bottomless Brewing, 3543 East Lake Road, Geneva: Friday — Mike and Steve Unplugged, time TBA.

Brew & Brats at Arbor Hill, 6461 Route 64, Naples: Friday — Open Mic hosted by Tom Chamberlain, 6-9 p.m.; Saturday — Men Behaving Badly, 6-9 p.m.

Buffalo Bill's, 19 Main St., Shortsville: Thursday — The Cadleys, with John Danks and Perry Cleaveland, 7-9 p.m.

Bug Jar, 219 Monroe Ave., Rochester: Friday — Aircraft, with Cavalcade, Commonweather and wavvebeater, 8 p.m.; Saturday — Laura Stevenson, with A Girl Named Genny and Doorway Talkers, 8 p.m.; Sunday — Hollow Earth, with REPS, Revival and Treadwater, 8 p.m.

Club 86, 86 Avenue E, Geneva: Friday — Diana Jacobs Band, 7-10 p.m.

Cottage Hotel of Mendon, 1390 Pittsford Mendon Road, Mendon: Thursday — Paul Strowe, 8-11 p.m.; Friday — Corey Bates, 8-11 p.m.; Saturday — Red Hot & Blues, 9 p.m. to midnight.

Del Lago, 1133 Route 414, Tyre: Friday — Paul Anka, 8 p.m.; Saturday — Ruby Shooz, 8 p.m.

Dinosaur Bar-B-Que, 99 Court St., Rochester: Thursday — Brian Lindsay Band, 9 p.m.; Friday — Alyssa Trahan, 9 p.m.; Saturday — Inside Out, 10 p.m.; Sunday — Joe Beard, 10 p.m.

Downstairs Cabaret Theatre, 20 Windsor St., Rochster: David Klinkenberg (violinist), 7 p.m.

Fanatics Pub & Pizza, 7281 W. Main St., Lima: Friday — Bradley Brothers, 8 p.m.

Firehouse Saloon, 814 S. Clinton Ave., Rochester: Friday — Groveland Station, 9:30 p.m. to 1:30 a.m.

Flour City Station, 170 East Ave., Rochester: Thursday — Doc Holiday, with Kids in the Basement and Skootaloos, 9 p.m.; Friday — Dead Night, with Flying Boxcar, 9 p.m.; Saturday — After Funk, with Cha Cha and The Ndor Band, 9 p.m.

Funk 'N Waffles, 204 N. Water St., Rochester: Thursday — Pearly Baker's Best, with Ye Ole Remedy, 8 p.m.; Friday — Lespecial, with Animal Sounds, 9 p.m.; Saturday — The Town Pants, with The Probables, 9:30 p.m.; Sunday — Dallas Greene, noon.

Geneseo Riviera, 4 Center St., Geneseo: Saturday — Popa Chubby, 7 p.m.

Greenhouse Café, 2271 E. Main St., Rochester: Friday — Bob White & Company, 11 a.m. to 1 p.m., Serendipity, 7-9 p.m.

Jack Quinn's Irish Pub, 6659 W. Main St., Lima: Saturday — Meyer & McGuire, 8-11 p.m.

Johnny's, 1382 Culver Road, Rochester: Friday — Suzanne Sommers & The Thighmasters, 6 p.m., Jumbo Shrimp, 9 p.m.; Saturday — Vinyl, 8:30 p.m.; Sunday — Traditional Irish Music Session, 5 p.m.

José & Willy's, 20 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — ROC Street, 8 p.m. to midnight; Saturday — Lucky Number, 8 p.m. to midnight.

Little Theatre, 240 East Ave., Rochester: Thursday — The Djangoners, 7-9 p.m.; Friday — Al Biles and GenJam (Fringe), 6-7 p.m., Cupps Tae Traditional Irish Duo (Fringe), 7:30-8:15 p.m., Red, Fred and Weems (Fringe), 8:30-10 p.m.; Saturday: Fringe Festival acts, noon to 9 p.m.

Lock's Stock & Barrel, 5436 Route 64, South Bristol: Friday — Open Jam with Steve Rohrback, time TBA.

Lovin' Cup, 300 Park Point, Henrietta: Thursday — Hayden Welch, 7-9:30 p.m.; Friday — Nobody's Marigold, with The Sugar Gliders, 8:30 p.m.; Saturday — Eternity, 8-11 p.m.; Sunday — Amp Up the Fight benefit concert for The Leukemia & Lymphoma Society, 2-5 p.m.

Montage Music Hall, 50 Chestnut St., Rochester: Friday — The Push Stars, with Brent Shuttleworth, 9 p.m.

Mulconry's Irish Pub, 17 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Teagan Ward, 8-11 p.m.

Naples Hotel, 111 S. Main St., Naples: Saturday — Misfit Karma, 11 a.m. to 1 p.m., Mike Rocks Band, 1:30-5 p.m., Tipping Glass, 6-9 p.m., PJ Elliott, 9 p.m. to 1 a.m.

Nashvilles, 4853 West Henrietta Road, Henrietta: Friday — Ty Bates, 9 p.m.; Saturday — Branded, 9 p.m.

Nedloh Brewing, 6621 Routes 5 and 20, Bloomfield: Friday — Rick Constantino, 6-8:30 p.m.; Saturday — John Carter, 4-6:30 p.m.

New York Wine and Culinary Center (Upstairs Bistro), 800 S. Main St., Canandaigua: Friday — Ken Campbell, 7-10 p.m.

Nick's Chophouse, 5 Beeman St., Canandaigua:  Saturday — Marco Amadio, 7:30-10:30 p.m.

Peacemaker Brewing Co., 20 Pleasant St., Canandaigua: Friday — Dos Locos, 6-9 p.m.

Photo City Improv, 543 Atlantic Ave. #2, Rochester: Thursday — The Queers, and The Ataris, 7 p.m.

Prosecco, 1550 Route 332, Farmington: Friday — Ryan Carey, 6-9 p.m.; Saturday — Lance Hoffman, 6-9 p.m.

Rabbit Room, 61 N. Main St., Honeoye Falls: Thursday — Julie Austin, 6:30-9:30 p.m.

Ramada Lakefront, 41 Lake Front Drive, Geneva: Friday — Charlie Ellis, 8:30-11:30 p.m.; Saturday — Key Dreamers, 8:30-11:30 p.m.

Remedy at Finger Lakes Gaming & Racetrack, 5857 Route 96, Farmington: Friday — Up2Somethin', 8 p.m. to midnight; Saturday — Divided by Zero, 8 p.m. to midnight.

Songwriters in the Round house concert, home of Brian Coughlin in Rochester: Saturday — Songwriters in the Round anniversary show featuring Maria Gillard, Jeff Riales and Brian Coughlin, reservations must be made at bcoughlin@rochester.rr.com (also to get directions).

Sticky Lips, 830 Jefferson Road, Henrietta: Friday — Critical Mesh, 9-11 p.m.; Saturday — Soul Express, 9:30-11:30 p.m.; Sunday — Gospel Brunch, 10:30 p.m. to 1:30 a.m.

Three Heads Brewing, 186 Atlantic Ave., Rochester: Thursday — Jess Novak Band, 8 p.m.; Friday — Deep Blue, 8 p.m.; Saturday — Extended Family, 8 p.m.

Tiki Bar North at Seneca Lake Stivers Marina, 401 Boodys Hill Road, Geneva: Sunday — Annie Rhodes, 4-7 p.m.

Towpath Grille, 6 N. Main St., Fairport: Thursday — Treasure Ship, 7-10 p.m.; Friday — All Acoustic, 8-11 p.m.; Saturday — Inside Out, 8-11 p.m.; Sunday — Coda Combo, noon to 3 p.m.

Twisted Rail, 108 Main St., Macedon: Saturday — Panda Handstand, 6-9 p.m.

VB Brewery, 160 School St. #4, Victor: Saturday — Tonal Recall, 7-10 p.m.

Wegmans Market Cafe, Routes 5 and 20, Canandaigua: Friday — Scott Kryer, 5-8 p.m.