585 Rockin' Burger Bar, 250 Pixley Road, Rochester: Friday — Bonfire (AC/DC tribute), 8:30 p.m.

Abilene Bar & Lounge, 153 Liberty Pole Way, Rochester: Thursday — Charlie Parr, 8 p.m.; Friday — Groveland Station, 6 p.m., Alexis P. Suter Band, 10 p.m.; Saturday — Soul Roach (Jerry Garcia Band tribute), 9 p.m.

American Hotel, 7304 E. Main St., Lima: Sunday — Irish Jam Sessions, 4-7 p.m.

B-Side, 5 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thrusday — Grace Stumberg and Diana Chittester, 7-10 p.m.; Friday — Steve Lyons, 5-7 p.m., East End Drifters, 8-11 p.m.

Bottomless Brewing, 3543 East Lake Road, Geneva: Friday — Key Dreamers, 6-9 p.m.; Saturday — Bad Juju, 6-9 p.m.

Brew & Brats at Arbor Hill, 6461 Route 64, Naples: Friday — Open Mic hosted by Hank Ranney, 6-9 p.m.; Saturday — In the House, 6-9 p.m.

Bug Jar, 219 Monroe Ave., Rochester: Thursday — Majority Rule, with Druse, Innerout and Space Grazer, 8 p.m.; Friday — Burn, Borrowed Time, Moment of Truth, Egodestroys, Longest War, 8 p.m.; Saturday — The Saplings, Continental Drift, The Dirty Pennies, 8 p.m.; Sunday — Yawning Man, with Malarchuck, and Alex Perez & The Rising Tide, 8 p.m.

Club 86, 86 Avenue E, Geneva: Friday — The Cool Club and The Lipker Sisters, 7-10 p.m.

Cottage Hotel of Mendon, 1390 Pittsford Mendon Road, Mendon: Thursday — Paul Strowe, 8-11 p.m.; Friday — String of Pearls, 8-11 p.m.; Saturday — Hinkley, 9 p.m. to midnight; Sunday — Open Mic with Ricky Wahlers, 7-10 p.m.

Del Lago, 1133 Route 414, Tyre: Friday — Parmalee, 8 p.m.

Dinosaur Bar-B-Que, 99 Court St., Rochester: Thursday — Mr. Monkey's Pro-Jam Showcase, 9 p.m.; Friday — Dave Viterna Group, 10 p.m.; Saturday — Revolver, 10 p.m.

Fanatics Pub & Pizza, 7281 W. Main St., Lima: Friday — Gordon Munding, 8 p.m.; Saturday — Tuned Ink, 7 p.m.

Firehouse Saloon, 814 S. Clinton Ave., Rochester: Friday — Treasure Ship, 9 p.m.

Funk 'N Waffles, 204 N. Water St., Rochester: Thursday — Root Shock, with Lost Wax, 9 p.m.; Friday — MikelParis (from O.A.R.), with Tyler Pearce, 9 p.m.; Saturday — Dirty Blanket, 10 p.m.; Sunday — J. Schnitt, noon.

Greenhouse Café, 2271 E. Main St., Rochester: Friday — Bob White & Company, 11 a.m. to 1 p.m., Bethany Rhiannon, 7-9 p.m.

Hemlock Community Center, 4705 Main St., Hemlock: Saturday — Sleepy Lester and the Insomniacs (community barn dance), 8-11 p.m.

Johnny's, 1382 Culver Road, Rochester: Friday — Marty Roberts, 5 p.m., Dirty Bourbon Blues Band, 9 p.m.; Saturday — The Foolz, 8 p.m.; Sunday — Traditional Irish Music Session, 5 p.m.

Jose & Willy's, 20 Lakeshore Drive, Canandaigua: Saturday — 21 South, 8 p.m.

Lake Street Station Winery, 41 Lake St., Geneva: Saturday — Amanda Ashley, 7-10 p.m.

Little Theatre, 240 East Ave., Rochester: Thursday — The Djangoners, 7-9 p.m.; Friday — Trio East, 8-10 p.m.; Saturday — The Lonely Ones, 8-10 p.m.

Lock's Stock & Barrel, 5436 Route 64, South Bristol: Friday — Open Jam with Jack Jones, time TBA.

Longshots at Finger Lakes Hotel, 6108 Loomis Road, Farmington: Friday — Joey Allen, 8-11 p.m.

Lovin' Cup, 300 Park Point, Henrietta: Friday — The Swooners, with Old School and more (venue anniversary), 6 p.m.; Saturday — Shine, 9 p.m.

Montage Music Hall, 50 Chestnut St., Rochester: Saturday — Overload, with Mista Bones, 8 p.m.

Mulconry's, 17 E. Liftbridge Lane, Fairport: Friday — Darkwater Duo, 9 p.m. to 1 a.m.; Saturday — John Akers, 9 p.m. to 1 a.m.

Naples Hotel, 111 S. Main St., Naples: Saturday — Rich Wahlers, 9 p.m. to 1 a.m., Meyer & McGuire, 6-9 p.m.

Nashvilles, 4853 West Henrietta Road, Henrietta: Friday — Download, 9 p.m. to midnight; Saturday — Riding Shotgun, with Eric Van Houten, 9 p.m. to midnight.

Nedloh Brewing, 6621 Routes 5 and 20, Bloomfield: Friday — Brian Ayers, 6-8:30 p.m.; Saturday — Paul Strowe, 3-5:30 p.m.

New York Wine & Culinary Center (Upstairs Bistro), 800 S. Main St., Canandaigua: Friday — Dos Locos, 7-10 p.m.

Nick's Chophouse, 5 Beeman St., Canandaigua: Saturday — Dean Channing, 8-11 p.m.

Peacemaker Brewing Co., 20 Pleasant St., Canandaigua: Friday — Janet & Trace, 6-9 p.m.; Saturday — Acoustic Brew, 6-9 p.m.

Photo City Improv, 543 Atlantic Ave. #2, Rochester: Thursday — Bobby Long, with Jungle Steve, 7 p.m.; Saturday — The Honey Smugglers, St. Phillip's Escalator, Passive Aggressives Anonymous, 9 p.m.

Prosecco, 1550 Route 332, Farmington: Friday — Chris Ott, 6-9 p.m.; Saturday — Howie Bartolo, 6-9 p.m.

Rabbit Room, 61 N. Main St., Honeoye Falls: Thursday — Backsliders, 6:30-9:30 p.m.

Ramada Lakefront, 41 Lake Front Drive, Geneva: Friday — Diana Jacobs Band, 8:30-11:30 p.m.; Saturday — Annie Rhodes, 8:30-11:30 p.m.

Remedy at Finger Lakes Gaming & Racetrack, 5857 Route 96, Farmington: Friday — The Shakin' Bones, 8 p.m. to midnight; Saturday — Junkyard Fieldtrip, 8 p.m. to midnight.

Skylark Lounge, 40 S. Union St., Rochester: Friday — Greg Townson, 9 p.m.; Saturday — The Professor, 9 p.m.

Smokeman BBQ, ///////: Saturday — Shackwater, 8-10 p.m.

Sticky Lips, 830 Jefferson Road, Henrietta: Friday — Gunsmoke, 9-11 p.m.; Saturday — Coupe De Villes, 9:30-11:30 p.m.; Sunday — Gospel Brunch, 10:30 a.m. to 1:30 p.m.

The Inn on the Lake, 770 S. Main St., Canandaigua: Sunday — Erik Schwarz (accordion, for Oktoberfest), noon to 3 p.m.

Three Heads Brewing, 186 Atlantic Ave., Rochester: Thursday — The Comedy Implosion, 8 p.m.; Friday — Space Junk and Lord Electro, 8 p.m.; Saturday — Kung Fu, 8 p.m.

Towpat Grille, 6 N. Main St., Fairport: Thursday — Rob & Mike, 8-11 p.m.; Friday — Dave Miller & The Other Sinners, 8-11 p.m.

VB Brewery, 160 School St. #4, Victor: Saturday — Rescue 11, 7-10 p.m.

Wegmans Market Cafe, Routes 5 and 20, Canandaigua: Friday — Rollin' Bones, 5-8 p.m.