Abilene Bar & Lounge, 153 Liberty Pole Way, Rochester: Friday — Igor and the Red Elvises, with Sean Farley, 5:30 p.m.; Saturday — Wayne "The Train" Hancock, 9:30 p.m.; Sunday — Miss Tess & The Talkbacks, 6 p.m.

B-Side, 5 E. Liftbridge Lane, Fairport: Friday — JoAnn Vaccaro, 5-7 p.m., The Fox Sisters, 8-11 p.m.; Saturday — Red, Hot & Blue, 8-11 p.m.

Bernunzio Uptown Music, 122 East Ave., Rochester: Friday — Ben Morey and the Eyes, 7:30-11 p.m.

Bop Shop, 1460 Monroe Ave., Brighton: Saturday — Spin Cycle, with Tom Christensen and Scott Neumann, 8-10 p.m.

Boulder Coffee, 100 Alexander St., Rochester: Friday — Carmen and Lizzy, 8 p.m.; Sunday — Soften, with Aaron Celentano, 10 p.m.

Bottomless Brewing, 3543 East Lake Road, Geneva: Saturday — John Bolger Band, 6-8 p.m.

Brew & Brats at Arbor Hill, 6461 Route 64, Naples: Friday — Open Mic hosted by Andy Webster, 6-9 p.m.; Saturday — Crosseyed Cat Band, 6-9 p.m.

Bug Jar, 219 Monroe Ave., Rochester: Friday — Debris Field, Salary, More Accept Yourself, 10 p.m.; Saturday — Real Life Buildings, with Howlo, Anamon and Sabrina Nichols (of Slumbers), 8 p.m.

Cottage Hotel, 1390 Pittsford Mendon Road, Mendon: Friday — James Draudt, 8-11 p.m.; Sunday — Open Mic with Ricky Wahlers, 7-10 p.m.

Del Lago, 1133 Route 414, Tyre: Friday — Easton Corbin, 8 p.m.; Saturday — Hard Promises, 8 p.m.

Dinosaur Bar-B-Que, 99 Court St., Rochester: Friday — Uptown Groove, 10 p.m.; Saturday — The Taint, 10 p.m.

Fanatics Pub & Pizza, 7281 W. Main St., Lima: Friday — Jeff Riales, 8 p.m.; Saturday — Mike Yacci Trio, 7 p.m.

Flour City Station, 170 East Ave., Rochester: Friday — Mike Gantzer (from Aqueous) and Rob Compa (from Dopapod) Acoustic, 9 p.m.; Saturday — Kung Fu Grip (Sublime tribute), 9 p.m.

Funk N' Waffles, 204 N. Water St., Rochester: Friday — Amy Helm, with Connor Kennedy, 9 p.m.; Saturday — Pink Talking Fish, 9 p.m.; Sunday — Ben Baker, noon, Storyteller's Series with Bea, Cammy Enaharo, Nick Young, Dave Chisholm and Chris Me, 8 p.m.

Greenhouse Café, 2271 E. Main St., Rochester: Friday — Bob White & Company, 11 a.m. to 1 p.m., Collins and Clark, 7-9 p.m.

Johnny's, 1382 Culver Road, Rochester: Friday — Chrissy & Ken, 5 p.m., The Earthtones, 8 p.m.; Saturday — Genesee Johnny, 8 p.m.

Little Theatre, 240 East Ave., Rochester: Friday — Auld Lang Syne, 8-10 p.m.; Saturday — Connie Deming, 8-10 p.m.

Lock's Stock & Barrel, 5436 Route 64, South Bristol: Friday — Open Jam with Steve Rohrback, time TBA.

Longshots at Finger Lakes Hotel, 6108 Loomis Road, Farmington: Friday — Tyler Norton (of Download), 8-11 p.m.

Lovin' Cup, 300 Park Point, Henrietta: Friday — Lyin' Eyes (Eagles tribute), 8 p.m.; Saturday — Story of Hope Songwriters Festival, featuring The Resonant Freqs, Case 150, River Lynch and the Spiritmakers, members of the Crooked North, and A Girl Named Genny (fundraiser for Story of Hope Comfort Care Home), 4-10 p.m.; Sunday — FrankFest benefit for Rochester Childfirst Network, featuring Ben Morey, Brind'Amour, Calicoco, Chris and Cordelia, The Flood, Full Body, Forevers, Fuzzrod, The Mighty High & Dry, Mr. Loops, Passive Aggressives Anonymous, River Lynch and the Spiritmakers, and Susanna Rose, 2-10 p.m.

Macri's Deli, 699 S. Main St., Canandaigua: Friday — Tickle Your Incus, 5-7 p.m.

Montage Music Hall, 55 Chestnut St., Rochester: Friday — The Black Dahlia Murder, with Suffocation, Decrepit Birth, Exhumed, Necrot and Wormwitch, 5 p.m.

Mulconry's Irish Pub, 17 E. Liftbridge Lane, Fairport: Friday — Virgil Cain, 9 p.m. to 1 a.m.; Saturday — Miller Duo, 9 p.m. to midnight.

Naples Hotel, 111 S. Main St., Naples: Saturday — Mary Monroe, 6-9 p.m.; The Groove Kings, 9 p.m. to 1 a.m.

Nashvilles, 4853 West Henrietta Road, Henrietta: Friday — ZBTB (Zac Brown Tribute Band), 9 p.m.; Saturday — Shifting Gears, 9 p.m.

Nedloh Brewing, 6621 Routes 5 and 20, Bloomfield: Saturday — Warren Paul, 3-5:30 p.m.

New York Wine & Culinary Center (Upstairs Bistro), 800 S. Main St., Canandaigua: Friday — Mike Sperenza, 7-10 p.m.

Nick's Chophouse, 5 Beeman St., Canandaigua: Saturday — Chris Beard, 8-11 p.m.

OTR College Town Tavern, 1551 Mt. Hope Ave., Rochester: Saturday — Meyer & McGuire, 7-10 p.m.

Peacemaker Brewing Co., 20 Pleasant St., Canandaigua: Sunday — PUR, 2:30-5:30 p.m.

Photo City Improv, 543 Atlantic Ave. #2, Rochester: Friday — Yheti, with Of the Trees and DMVU, 8 p.m.; Sunday — Whiskey Westward, 7 p.m.

Prosecco, 1550 Route 332, Farmington: Friday — Alex Goettel Trio, 6-9 p.m.; Saturday — Kate Cufari, 6-9 p.m.

Ramada Lakefront, 41 Lake Front Drive, Geneva: Friday — Duane Goodman, 8:30-11:30 p.m.; Saturday — Tom Chamberlain, 8:30-11:30 p.m.

Remedy at Finger Lakes Gaming & Racetrack, 5857 Route 96, Farmington: Friday — Nightfall After Dark, 6-8:30 p.m., Inside Out, 9 p.m. to midnight; Saturday — Joe Beard and the Blues Union, 7-11 p.m.

Rylie J's, 38 Seneca St., Geneva: Friday — Meyer & McGuire, 6-9 p.m.

Skylark Lounge, 40 S. Union St., Rochester: Saturday — Jan the Actress, 9 p.m.

Sticky Lips, 830 Jefferson Road, Henrietta: Friday — III Peace, 9-11 p.m.; Saturday — Roll the Dice, 9:30-11:30 p.m.; Sunday — Gospel Brunch, 10:30 p.m. to 1:30 a.m.

Three Heads Brewing, 186 Atlantic Ave., Rochester: Friday — Charlie Lindner Trio, 8 p.m.; Saturday — Dial Up, 8 p.m.

Towpath Grille, 6 N. Main St., Fairport: Friday — Bobby Rosato, 8-11 p.m.; Saturday — Dan Eaton Band, 8-11 p.m.

VB Brewery, 160 School St. #4, Victor: Saturday — Wheeler Station, 7 p.m.

Wegmans Market Cafe, Routes 5 and 20, Canandaigua: Friday — Scott Kryer, 5-8 p.m.