Abilene Bar and Lounge, 153 Liberty Pole Way, Rochester: Friday — Tragedy Brothers (CD release), 6 p.m.; Saturday — Delilah Jones (Grateful Dead tribute), 9 p.m.

Anthology, 336 East Ave., Rochester: Friday — Remembering Ralph benefit concert for Rafael Ortiz Memorial Fund featuring The Campbell Brothers, Danielle Ponder, Prime Time Funk, JunkYardFieldTrip, Me & The Boyz, 7 p.m.; Saturday — ZBTB (Zac Brown Tribute Band), with Big Eyed Phish and State Line, 7 p.m.

B-Side, 5 E. Liftbridge Lane, Fairport: Friday — Steve West, 5-7 p.m., The Chinchillas, 8-11 p.m.; Saturday — Junkyardfieldtrip, 8-11 p.m.

Barry's Old School Irish, West Main Street, Webster: Saturday — Webster Folk Sing/Jam, noon to 2 p.m.

Bottomless Brewing, 3543 East Lake Road, Geneva: Friday — The Dean's List, 6-8 p.m.; Saturday — The 60s Band, 6-8 p.m.

Brew and Brats at Arbor Hill, 64671 Route 64, Naples: Friday — Open Mic with Jim Kerins, 6-9 p.m.; Saturday — Creek's Edge, 6-9 p.m.

Bug Jar, 219 Monroe Ave., Rochester: Friday — Roz and The Rice Cakes, with Attic Abasement and Calicoco, 8 p.m.; Saturday — Floated Magazine Halloween Bash featuring The Demos, Curtis Cooper, Yali and DJ set, 8 p.m.

Cottage Hotel of Mendon, 1390 Pittsford Mendon Road, Mendon: Friday — Mike Speranza, 8-11 p.m.; Saturday — Sounds Like Sunday, 9-10 p.m.; Sunday — Open Mic with Ricky Wahlers, 7-10 p.m.

Del Lago, 1133 Route 414, Tyre: Saturday — Our Lady Peace, with Smshing Hrts, 8 p.m.

Dinosaur Bar-B-Que, 99 Court St., Rochester: Friday — Significant Other, 10 p.m.; Saturday — Joe Bear, 10 p.m.

Dome Arena, 2695 East Henrietta Road, Henrietta: Friday — Foster the People, 6 p.m.

Fanatics Pub and Pizza, 7281 W. Main St., Lima: Friday — Bradley Brothers, 8 p.m.; Saturday — Mike Joseph and Friends, 7 p.m.

Flour City Station, 170 East Ave., Rochester: Friday — Tom Petty tribute show featuring Alan Murphy, Geoff Dale, Fran Broderick, Kyle Vock, Chris Potter, Shawn Drogan, more (benefit for Puerto Rico hurricane relief), 8 p.m.; Saturday — Double Tiger (featuring Jay Spaker of John Brown's Body), 9 p.m.

Funk 'N Waffles, 204 N. Water St., Rochester: Friday — PA Line, with Bob Bunce & Rural Delivery, 9 p.m.; Saturday — Phish Night, 8 p.m., Pearly Baker's Best, with Joe Driscoll, 9:30 p.m.; Sunday — Logan Miller, noon.

Greenhouse Café, 2271 E. Main St., Rochester: Friday — Bob White & Company, 11 a.m. to 1 p.m., Serendipity, 7-9 p.m.; Sunday — Old Time Jam, noon to 3 p.m.

Johnny's, 1382 Culver Road, Rochester: Friday — The Earthtones, 5 p.m., Teagan & The Tweeds, 9 p.m.; Saturday — Paul Strowe, 2 p.m., Run Like Hell, 3 p.m., Jumbo Shrimp, 9 p.m.

Little Theatre, 240 East Ave., Rochester: Friday — Joe Beard, 8-10 p.m.; Saturday — Connie Deming, 8-10 p.m.

Lock 32 Brewing Company, 10 Schoen Place, Pittsford: Saturday — JAVA, 7-10 p.m.

Lock's Stock & Barrel, 5436 Route 64, South Bristol: Friday — Open Jam with Chris Burley, time TBA.

Longshots at Finger Lakes Hotel, 6108 Loomis Road, Farmington: Friday — Worthy Duncan, 8-11 p.m.

Lovin' Cup, 300 Park Point, Henrietta: Friday — "Shelter from the Storm" acoustic-music fundraiser for hurricane relief, 8:30-11 p.m.; Saturday — Caffeine Cabaret 2017 (Spectrum Creative Arts' inclusive student ensembles Crossroads and Chrome), 2-5 p.m.

Mulconry's, 17 E. Liftbridge Lane, Fairport: Friday — Banned from the Tavern, 8 p.m. to midnight; Saturday — John Akers, 9 p.m. to 1 a.m.

Naples Hotel, 111 S. Main St., Naples: Saturday — Alex Myth, 6-9 p.m., Rick Constantino, 9 p.m. to 1 a.m.; Sunday — Knotty North, Lucky Pluckers, 1-7 p.m.

Nashvilles, 4853 West Henrietta Road, Henrietta: Friday — III Peace, with Who's That, 9 p.m. to midnight; Saturday — Rebel's Posse, 9 p.m. to midnight.

Nedloh Brewing, 6621 Routes 5 and 20, East Bloomfield: Saturday — Men Behaving Badly, 3-5:30 p.m.

New York Wine and Culinary Center (Upstairs Bistro), 800 S. Main St., Canandaigua: Friday — Ben Haravich, 7-10 p.m.

Nick's Chophouse, 5 Beeman St., Canandaigua: Saturday — Marco Amadio, 7:30-10:30 p.m.

Peacemaker Brewing Co., 20 Pleasant St., Canandaigua: Friday — Megan & Mark (from Woolhouse), 6-9 p.m.

Photo City Improv, 543 Atlantic Ave. #2, Rochester: Friday — Hawthorne Heights, with Awake at Last, 6 p.m.; Saturday — Chrmr, Fox 45, Babayaga, Kraszman, 8 p.m.

Prosecco, 1550 Route 332, Farmington: Friday — Connie & Mike, 6-9 p.m.; Saturday — Bob McGee, 6-9 p.m.

Ramada Lakefront, 41 Lake Front Drive, Geneva: Friday — Michael George Trio, 8:30-11:30 p.m.; Saturday — Key Dreamers, 8:30-11:30 p.m.

Remedy at Finger Lakes Gaming & Racetrack, 5857 Route 96, Farmington: Friday — The Transport, 8 p.m. to midnight; Saturday — Branded, 8 p.m. to midnight.

Rio Tomatlán, 106 Bemis St., Canandaigua: Saturday — Meyer & McGuire, 6:30-9:30 p.m.

Rochester Christian Reformed Church, 2750 Atlantic Ave., Pittsford: Saturday — The Canal Street String Band (theme of "Roots of the Grateful Dead"), 7:30-9:30 p.m.

Skylark Lounge, 40 S. Union St., Rochester: Friday — Chris Bethmann, 6 p.m.

Sticky Lips, 830 Jefferson Road, Henrietta: Friday — The Gray Hounds, 9-11 p.m.; Saturday — Bobby and the 4 Speeds, 9:30-11:30 p.m.; Sunday — Gospel Brunch, 10:30 a.m. to 1:30 p.m.

Three Heads Brewing, 186 Atlantic Ave., Rochester: Friday — The English Project, 8 p.m.; Saturday — Cowboys & Frenchmen, 8 p.m.

Towpath Grille, 6 N. Main St., Fairport: Friday — Jim Drew, 7 p.m.; Saturday — Acoustic G, 7-10 p.m.

Twisted Rail, 169 Lakeshore Drive, Canandaigua: Saturday — Rollin' Bones, 2-4 p.m., Jimmy Jam, 6-9 p.m.

Twisted Rail, 108 Main St., Macedon: Saturday — Endless Mountain Dialects, 6:30-9:30 p.m.

VB Brewery, 160 School St. #4, Victor: Saturday — 5 Holes, 10 p.m.

Wegmans Market Cafe, Routes 5 and 20, Canandaigua: Friday — Rollin' Bones, 5-8 p.m.