Abilene Bar & Lounge, 153 Liberty Pole Way, Rochester: Friday — The Drowning Cowboys, 6 p.m., The Skiffle Minstrels, 9:30 p.m. Saturday — Thor Platter (CD release), with The North and South Dakotas, 9 p.m.

Anthology, 336 East Ave., Rochester: Friday — Michael Ray, with Devin Dawson, 7 p.m.; Saturday — The Blind Owl Band, with The Honey Smugglers and Folkfaces, 7:30 p.m.

B-Side, 5 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Blonde Over Blue, 7-10 p.m.; Friday — Lisa Winter, 5-7 p.m., Big Blue House, 8-11 p.m.; Saturday — East End Drifters, 8-11 p.m.

Bottomless Brewing, 3543 East Lake Road, Geneva: Friday — The Mad Kings, 6 p.m.

Brew and Brats at Arbor Hill, 64671 Route 64, Naples: Friday — Open Mic hsoted by VB Trio, 6-9 p.m.; Saturday — Jack Jones & The Stid Hill Stompers, 6-9 p.m.

Bug Jar, 219 Monroe Ave., Rochester: Thursday — Eerie Magic, Death by Music featuring Jess from VIBA, 9 p.m.; Friday — nik Turner's Hawkwind, with Hedersleben and CD-ROM, 8 p.m.; Saturday — Slight, with Pleistoscene and Sorry Buds, 8 p.m.

California Brew Haus, 402 W. Ridge Road, Rochester: Saturday — Night of the Living Dad featuring Cosmic Brownie, Tyranitar, Heathens, Betsy Woldeyohannes, Death Won't Hold, Hojack, Sklur, Denali Ries, Sam Libutti, 7 p.m. to 2 a.m.

Club 86, 86 Avenue E: Thursday — The Good, The Bad & The Blues, 7-10 p.m.

Cottage Hotel, 1390 Pittsford Mendon Road, Mendon: Thursday — Paul Strowe, 8-11 p.m.; Friday — Corey Bates, 8-11 p.m.; Saturday — Rescue 11, 9 p.m.; Sunday — Open Mic with Ricky Wahlers, 7-10 p.m.

Del Lago, 1133 Route 414, Tyre: Friday — Ruby Shooz, 8 p.m.; Saturday — The Skycoasters, 8 p.m.

Dinosaur Bar-B-Que, 99 Court St., Rochester: Thursday — Mr. Monkey's Halloween Pro-Jam, 9 p.m.; Friday — The Swooners, 10 p.m.; Saturday — Teagan & The Tweeds, 10 p.m.

Dome Arena, 2695 East Henrietta Road, Henrietta: Saturday — DATSIK, G. Jones and Bear Grillz, 8 p.m. to midnight.

Fanatics Pub & Pizza, 7281 W. Main St., Lima: Friday — Gordon Munding, 8 p.m.; Saturday — Dungarees, 7 p.m.

Flour City Station, 170 East Ave., Rochester: Friday — A Certain Shade of Green (Incubus tribute), 8 p.m.; Saturday — The Transport and The Neil Van Dorn Band, 8 p.m.

Funk ’N Waffles, 204 N. Water St., Rochester: Thursday — Goose, 9 p.m.; Friday — Sophistafunk, with Subsoil and Calliope Musicals, 8 p.m.; Saturday — Big Mean Sound Machine, with Primate Fiasco, Root Shock and Personal Blend, 9 p.m.; Sunday — Alex Vine, noon.

Greenhouse Café, 2271 E. Main St., Rochester: Friday — Bob White & Company, 11 a.m. to 1 p.m., Public Prism, 7-9 p.m.

The Inn on the Lake, 770 S. Main St., Canandaigua: Friday — Roc Street Band (during Halloween costume party and fundraiser to combat heroin abuse), 5-11 p.m.

Johnny’s, 1382 Culver Road, Rochester: Friday — Marty Roberts, 5 p.m., Dirty Bourbon Blues Band, 9 p.m.; Saturday — The Foolz, 8 p.m.; Sunday — Traditional Irish Music Session, 5 p.m.

José & Willy's, 20 Lakeshore Drive, Canandaigua: Saturday — Plunge, 8 p.m. to midnight.

Lake Street Station Winery, 41 Lake St., Geneva: Saturday — Jimmy Jam, 2-5 p.m.

Little Theatre, 240 East Ave., Rochester: Thursday — Big Blue House, 7-9 p.m.; Friday — The Jane Mutiny, 8-10 p.m.; Saturday — The Lonely Ones, 8-10 p.m.

Lock 32 Brewing Company, 10 Schoen Place, Pittsford: Saturday — JAVA, 7-10 p.m.

Longshots at Finger Lakes Hotel, 6108 Loomis Road, Farmington: Friday — Dave McGrath, 8-11 p.m.

Lovin’ Cup, 300 Park Point, Henrietta: Friday — The Crooked North, with John Fetter, and Caleb and Carolyn, 8:30 p.m.; Saturday — Leah & The Upheaval and Lost Wax (celebrating “lost legends,” deceased musicians), 7 p.m.

Mulconry’s, 17 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — The Soafa Kings, 8-11 p.m.; Friday — Jumbo Shrimp, 9 p.m. to 1 a.m.;  Saturday — Travis Rocco, 9 p.m. to 1 a.m.

Naples Hotel, 111 S. Main St., Naples: Saturday — Misfit Karma, 9 p.m. to 1 a.m.

Nashvilles, 4853 West Henrietta Road, Henrietta:  Friday — These Guys, 9 p.m.

Nedloh Brewing, 6621 Routes 5 and 20, East Bloomfield: Saturday — Second Set, 3-5:30 p.m.; Sunday — Tim Fressie, 2-5 p.m.

New York Wine and Culinary Center (Upstairs Bistro), 800 S. Main St., Canandaigua: Friday — Dos Locos, 7-10 p.m.

Nick's Chophouse, 5 Beeman St., Canandaigua: Saturday — Joe Beard, 8-11 p.m.

Peacemaker Brewing Co., 20 Pleasant St., Canandaigua: Saturday — Devinne Meyers, 6-9 p.m.

Prosecco, 1550 Route 332, Farmington: Friday — Connie & Mike, 6-9 p.m.; Saturday — Bob McGee, 6-9 p.m.

Ramada Lakefront, 41 Lake Front Drive, Geneva: Friday — Rocko Dorsey, 8:30-11:30 p.m.; Saturday — Tom Chamberlain, 8:30-11:30 p.m.

Remedy at Finger Lakes Gaming and Racetrack, 5857 Route 96, Farmington: Friday — Fever, The Wrath of Polyester, 8 p.m. to midnight; Saturday — Me & The Boyz, 8 p.m. to midnight.

Skylark Lounge, 40 S. Union St., Rochester: Saturday — Harmonica Lewinski, 9 p.m.

St. Catherine of Siena, 26 Mendon Ionia Road, Mendon: Sunday — Voices Raised, 6:30-8 p.m.

Sticky Lips, 830 Jefferson Road, Henrietta: Friday — Nobody’s Marigold, 9-11 p.m.; Saturday — Violet Mary, 9:30-11:30 p.m. Sunday — Gospel Brunch, 10:30 a.m. to 1:30 p.m.

Three Heads Brewing, 186 Atlantic Ave., Rochester: Thursday — Mister F, 8 p.m.; Friday — The Isotopes, 8 p.m. Saturday — Disintegration, 8 p.m.

Towpath Grille, 6 N. Main St., Fairport: Friday — Gene Romano, 7 p.m.

VB Brewery, 160 School St. #4, Victor: Saturday — Shades of Gray, 6-10 p.m.

Wegmans Market Café, Routes 5 and 20, Canandaigua: Friday — Tim O'Hare, 5-8 p.m.