Abilene Bar & Lounge, 153 Liberty Pole Way, Rochester: Thursday — Jimmy Thackery, 8:30 p.m.; Friday — Greg Townson, 6 p.m., FlashBamPow, 9 p.m.; Saturday — Amanda Anne Platt & The Honeycutters, 9 p.m.

B-Side, 5 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Third Degree, 7-10 p.m.; Friday — Harmonica Pete, 5-7 p.m.

Boulder Coffee, 100 Alexander St.: Thursday — ASA Pilbeam, 8 p.m.; Friday — The Clock and the Compass, 7 p.m.; Saturday — Great Vagrant, 8 p.m.

Brew & Brats at Arbor Hill, 6461 Route 64, Naples: Saturday — Open Mic with Steve West, 6-9 p.m.

Bug Jar, 219 Monroe Ave., Rochester: Friday — Total Yuppies, with Dogmath, Small Signals, and Salary Jones, 8 p.m.; Saturday — the Dirty Pennies, River Lynch & The Spiritmakers, Punch Drunk Tagalongs, and The Cosmodemonic Telegraph Co., 8 p.m.; Sunday — All Them Witches, with King Buffalo, 8 p.m.

California Brew Haus, 402 W. Ridge Road, Rochester: Saturday — Arch Echo, with Aviations, 6-11 p.m.

Cottage Hotel of Mendon, 1390 Pittsford Mendon Road, Mendon: Thursday — Paul Strowe, 8-11 p.m.; Friday — Jack West, 4 p.m., Rockhouse Riot, 10 p.m.; Sunday — Open Mic with Ricky Wahlers, 7-10 p.m.

Del Lago, 1133 Route 414, Tyre: Friday — Neil Sedaka, 8 p.m. (sold out); Saturday — Hard Promises (Tom Petty tribute), 8 p.m.

Dinosaur Bar-B-Que, 99 Court St., Rochester: Thursday — The Nighthawks, 9 p.m.; Friday — Bobby and the 4 Speeds, 10 p.m.; Saturday — Delilah Jones (Grateful Dead tribute), 10 p.m.; Sunday — Anthony Gomes, 9 p.m.

Fanatics Pub & Pizza, 7281 W. Main St., Lima: Friday — Bobby Henrie, 8 p.m.

Firehouse Saloon, 814 S. Clinton Ave., Rochester: Friday — New City Slang, Ghost Righter, Primitive Screwheads, Brandin Ross, 8 p.m.; Saturday — Love for Love for Local Bands featuring Archres, Bryan Price, Jaynie Crash and The Tall Men, Lonesome Road and Ayla Huff, 8 p.m.

First Unitarian Church of Rochester, 220 Winton Road, Rochester: Saturday — John Gorka, 7-9:30 p.m.

FLX Live, 427 Exchange St., Geneva: Thursday — Annie in the Water, 8 p.m.; Friday — Amongst the Monks, 10 p.m.

Funk' N Waffles, 204 N. Water St., Rochester: Thursday — Anonymous Willpower, with The John Payton Project, 9 p.m.; Friday — Murmur, with Forevers, 9 p.m.; Saturday — The Buddhahood, with Big Takeover, 9:30 p.m.; Sunday — Weber Music, noon.

Geneseo Riviera, 4 Center St., Geneseo: Friday — Davy Knowles, 8 p.m.; Saturday — Sultans of String, 7 p.m.

Greenhouse Café, 2271 E. Main St., Rochester: Friday — Bob White & Company, 11 a.m. to 1 p.m., Irish Session, 7 p.m.

Jack Quinn's Irish Pub, 6659 W. Main St., Lima: Saturday — Meyer & McGuire, 8-11 p.m.

Johnny's, 1382 Culver Road, Rochester: Thursday — The Geezers, 7 p.m.; Friday — Acoustic Brew, 5:30 p.m., Leah & The Upheaval, 8:30 p.m.; Saturday — Jumbo Shrimp, 8:30 p.m.

Little Theatre, 240 East Ave., Rochester: Thursday — Katie Preston and Friends, 7-9 p.m.; Friday — The Jane Mutiny, 8-10 p.m.; Saturday — The White Hots, 8-10 p.m.

Lock's Stock & Barrel, 5436 Route 64, South Bristol: Friday — Open Jam with Steve Rohrback, time TBA.

Longshots at Finger Lakes Hotel, 6108 Loomis Road, Farmington: Friday — James Draudt, 8-11 p.m.

Lovin' Cup, 300 Park Point, Henrietta: Thursday — House of Hamill, 8-10 p.m.; Friday — Lauren Faggiano & Band (with friends, night of Joni Mitchell music), 8 p.m.; Saturday — The Ryan Johnson Project, with Kelly Izzo Shapiro, 9:30-11 p.m.

Mulconry's, 17 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Mike Gladstone and Rob Smith, 8-11 p.m.

Naples Hotel, 111 S. Main St., Naples: Saturday — Tipping Glass, 6-9 p.m.

Nashvilles, 4853 West Henrietta Road, Henrietta: Friday — 7th Heaven, 9 p.m. to midnight; Saturday — Corey Cox, 9 p.m. to midnight.

New York Wine and Culinary Center (Upstairs Bistro), 800 S. Main St., Canandaigua: Friday — Ken Campbell, 6-9 p.m.

Nick's Chophouse, 5 Beeman St.: Saturday — Brian Ayers, 7:30-10:30 p.m.

Peacemaker Brewing Company, 20 Pleasant St., Canandaigua: Saturday — Dos Locos, 6-9 p.m.

Photo City Improv, 543 Atlantic Ave., Rochester: Friday — S.N.A.F.U., Blurring, American Terrorist, and Fatal Curse, 8-11:30 p.m.

Prosecco, 1550 Route 332, Farmington: Friday — Bob McGee, 6-9 p.m.; Saturday — Connie & Mike, 6-9 p.m.

Ramada Lakefront, 41 Lake Front Drive, Geneva: Saturday — Artistic License, 8:30-11:30 p.m.

Remedy at Finger Lakes Gaming & Racetrack, 5857 Route 96, Farmington: Friday — Mr. Wonderful, 8 p.m. to midnight; Saturday — In the Mix, 8 p.m. to midnight.

Rochester Christian Reformed Church, 2750 Atlantic Ave., Penrield: Thursday — Richie & Rosie, 7:30-9:30 p.m.

Sticky Lips, 830 Jefferson Ave., Henrietta: Friday — Teagan and the Tweeds, 9-11 p.m.; Saturday — The Klick, 9:30-11:30 p.m.; Sunday — Gospel Brunch, 10:30 a.m. to 1 p.m.

Three Heads Brewing, 186 Atlantic Ave., Rochester: Thursday — The Jess Novak Band, 8 p.m.; Friday — Maybird, 8 p.m.

Timber Creek Tavern, 17 S. Main St., Manchester: Thursday — Meyer & McGuire, 5-8 p.m.

Towpath Grille, 6 N. Main St., Fairport: Friday — Marty, 6:30-8:30 p.m.; Saturday — Gene Romano, 6:30-8:30 p.m.

Twisted Rail, 108 Main St., Macedon: Saturday — Tom Chamberlain, 6-9 p.m.

V-Pub at the Villager, 243 S. Main St., Canandaigua: Saturday — Metal Mayhem featuring Poetry in Black, Impact, Erie Hall and Dirt Under Sky, 9 p.m.

VB Brewery, 160 School St. #4, Victor: Saturday — Tonal Recall, 7-10 p.m.

Wegmans Market Cafe, Routes 5 and 20, Canandaigua: Friday — Rollin' Bones, 5-8 p.m.