Wayne Central School District named students to its first-quarter high honor, honor and merit rolls for 2017-18.

Ninth grade

High honor: Nicole Clark, Jesse Dietz, Alaska Dunstan, Olivia Fabi, Omelia Frink, Isabella Graziose, Carly Gross, Jeana Hoffmann, Raina Hoffmann, Danielle Howie, Grace Kachmaryk, Irini Konstantinou, Madison Malbone, Baylee Martin, Zachary Mazurkiewicz, Alexandria Miller, Daniel Noone, Carina Phillips, Valerie Rodriguez-Castro, Aubrey Runkle, Ryan Schaeffer, Elijah Schichtel, Kaylin Schouten, Peyton Shales, Sophia Siracuse, Lian Sydorowicz, Savannah Taylor, Makena Whitbourne, Ryan Wilson, Kara Woods and John Wright Jr.

Honor: Jack Acker, Joshua Armstrong, Sydney Bouchard, Zachary Brown, Joshua Bryan, Riley Calkins, Lilyana Chateauneuf, Cory Cook, Isabelle De Puyt, Austin Ernst, Colin Flannery, Emily Gallaher, Rachael Gierer, Adriana Giovenco, Dillon Girvin, Andrew Hamel, Heath Hartgrove, Emma Holgado, Cody Jackson, Sarah Jackson, Kaytlin Johnson, Megan Johnson, Anna Keene, Jessica Keller, Adam Lasher, Jessica Maier, Melina Maioli, Megan MaMoone, Vivian Mattle, Morgan Miller, Alexis Pagliuso, Vanessa Ramos, Tyler Reynolds, Julia Ross-McGuire, Hannah Ruffell, Ayden Scott, Carly Shanders, Evan Shugerts, Noah Sieczkarski, Carlee Smith, Erin Testa, Elijah Vance, Emma Wallace, Connor Widner, Charley Wiggins and Justine Wright.

Merit: Jacob Banke, Anthony Blood, Alex Bolt, Dylan Cook, Nathaniel Cwiklinski, Joseph DiLella, Andrew Emery, Emma Gorton, Daniel Graf Jr., Nathan Hackett, Christopher Hall, Hunter Hurley, Brayden Kehr, Trevor Kijowski, McKenzi Kuzma, Alexis Marconi, Jackson Moretti-Ransom, Victoria Mullin, Marra Pieroni, Claudia Rainwater, Peter Schimpf, Nolan Schoenberger, Caitlin Schojan, Josselynn Surridge, William Tennity, Alex Tomaselli, Trevor Wahl, Felicia Welker and Ryland Zenelovic.

10th grade

High honor: Amber Blaakman, Cora Blunden, Jacob Breed, Gracie Casselbury, Isabella Chelini, Olivia Crawford, Andrew Cregin, Brianna DiSanto, Sean Doran, Brandon Drexler, Meadow Ferry, Kelly Frederick, Matthew Gentile, Olivia Gilbert, Kaitlyn Glidden, Mitchell Graham, Lucas Hansen, Alexandra Horgan, Madeline Jasak, Casey Jurcsak, Izabella Jurczuk, Zoey Lange, Allison LeStrange, Logan Loveless, Alfonso Montes, Mikayla Nowak, Katherine Pierce, Joshua Pitcher, Elizabeth Purdum, Maya Rush, Brian Sills, Julia Stokes, Giavanna Sylvester and Bailey Thomas.

Honor: Haley Albano, Hannah Albano, LilliLynn Bastian, Sarah Becker, Adriana Behrendt, Jacob Benedict, Nia Black, Breanna Bowman, Zachery Boyatzies, Claire Brewer, Chloe Bush, Kaitlyn Caccamise, Josephina Caia, Richard Cassano, Tyler Catalano, Madison Chacchia, Sophia Chelini, Patricia Costa, William Cregin Jr., Ethan Donnelly, Tessa Edwards, Patrick Embury, Travis Ernst, Sierra Fenton, Anthony French, Nicholas Gabriel, Shanna Gorsky, Alexander Groff, Erin Harvey, Justin Jantzi, Joshua Jones, Ryan Knotowicz, Paige Knowles, Shania Knowles, Andrew Kovach, Devin LaDue, Briana Lippa, Jeffrey Macaluso, Nathan McKenna, Sydney Miller, Isabella Pecora, Erin Roberts, Savannah Rose, Owen Ruedin, Lena Sassenhausen, Masen Sharpe, Jakob Smith, Kacie Stalder, Mackenzie Vacca and Simon Wright.

Merit: Noah Affronti, Zachary Banke, Cullen Bock, Erin Bogardus, Kyle Catalano, Jacob Cheesman, Lana Clark, Kaylyn Colon, Hannah Davis, Jade DiSalvo, Brooke Forrest, Sierra Franco, Alexis Gage, Owen Goodman, Aiden Harris, Ryan Huss, Robert Kane, Jinelle Kennedy, Trevor Lane, Christopher Lawson, Noah Mazurkiewicz, Zoe Monahan, Kaitlin O'Neill, Gabrielle Ontek, Devan Patterson, Tyler Peterson, Kelly Protz, Jonah Pullen, Kyle Russell, Olivia Speranza, Matthew Sweeney, Dakota Tigue, Jackson Tyson, Sarah Wallace, Colton Whitbourne, Conner Woodhams and MaKenzie Yorks.

11th grade

High honor: Andrea Banke, Henry Becker, Joshua Beha, Amanda Blakely, Jeffrey Clark Jr., Olivia Condon, Susan Costa, Katharine Critchell, Kaitlynn Delmaine, Erin Gibson, Alexa Glanzel, John Hallman Jr., Kathryn Hamel, Casey Hibbard, Megan Lambie, Madison Leugemors, Adam Murtha, Kaya Lani Panneitz, Tiffany Schaumberg, Branden Shugerts, Lauren Starks, Jacob Wallace and Camryn Weller.

Honor: Devin Alberto, Steven Amish, Seth Becker, Katelyn Bedford, Logan Blankenberg, Emma Bolt, Sophia Bremer, Joseph Camp, Nicholas Carmichael, Venita D'Angelo, Brandon DeMay, Thomas Franco, Taylor Gabriel, Jonathan Graziose, Austin Hadcock, Hannah Hallman, Logan Holgado, Ava Jeroy, Caleb Kornaker, Brookelyn Kunzer, Hanna LaRocca, Erika Ledtke, Gavin Lennox, Alexa Leone, Blake Lombardo, Dominic Lombardo, Matthew Lukaszewski, Katherine Meulendyk, Allison Montgomery, Andrew Mueller, Jonathan Murtha, Sienna Petrino, Emme Pieroni, Thomas Rauen, Phyllis Reed, Shelby Robusto, Joshua Sable, Caroline Schimpf, Joshua Schouten, Hannah Seymour, Hannah Shales, McKenzie Shoemaker, Rosalie Siracuse, Morgan Soucy, Paige Steffen, Emily Strauss, Emma Sutton, William Thomson Jr., Mackenzie Wallace, Jenna Weidman, Ryan Welch, Mia Wemesfelder, Gabriella Zenelovic and Grayson Zenelovic.

Merit: Cody Adair, Jacob Battle, Benjamin Bertou, Ryan Cahill, Michael Carlotta, Sera Ciulla, Lauren Coene, Ashley Comstock, Christopher Cregin, Benjamin Emery, Aislynn Estabrook, Dominic Ferreira, Dylan Frank, Owen Frink, Shannon Gent, Nadia Gleffe, Allyson Haag, Dylan Harrington, Ryan Hemstreet, Jessica Jeffery, Sara Johnstone, Jacob Kachmaryk, Alyssa Kimball, Maxim LaRocco, Kelsey Ludwig, Nicholas Lupinetti, Zachary Matthys, Colby Mitchell, Cloe Montanaro, Vanessa Newbauer, Mia Newman, Brandon Nowak, Justin Oakes, Austin Pasquale, Justin Piotrowski, Bryan Plummer, Jade Ruetz, Rebecca Rutkoski, Carley Schojan, Raeah Syed, Morgan Testa, Kiera Thiel, Connor Thomas, Matthew Trabold, Cambrie White and Robyn Williamson.

12th grade

High honor: Travis Birnbaum, Thomas Bolt, Sam Brasfield, Catherine Brown, Hannah Burns, Finlay Condon, Spring DeFranco, Carlos DiSanto, James Flanagan, Anthony Flatt, Brianna Gerhardt, Kaitlin Girard, Joseph Graham, Madyson Greenly, Alesha Griffo, Samantha Hall, Brooke Hastings, Kaleb Huff, Andrew Hurzy, Alexandra Jackson, Abigail Jasak, Kristin Jason, Veronika Jurczuk, Brooke Kelsey, Alana Kornaker, Jake Lasher, Katherine Leaty, Jack LeStrange, Ethan Locke, Kayla Lomedico, Charlene Malin, Joan Mattle, Rachel McCormick, Natalie McKenna, Hannah Means, Victoria Miller, Amber Mooney, Kevin Mooney, Paige Neal, Nathan Piotrowski, Meghan Roberts, Bailey Rohlin, Carolyn Rook, Bradley Rush, Aaron Scholz, Angie Shanders, Samantha Sherlock, Riley Simpson, Skyla Stumpf, Livia Swiatek, Amber Taylor, Joshua Triou, James Trivigno Jr., Harrison Wambold, Brenna Welker and Timothy Williamson.

Honor: Noah Acebo, Jessica Arnold, Emily Bargy, Mitchell Bassage, Amanda Beach, Frederick Becker, Katherine Beikirch, Caitlyn Bigler, Victoria Bogdanoff, Kaitlyn Bonczyk, KeyShawn Brown, Mark Brown-Drew, Timothy Catalano, Catalina Cid Salinas, Autumn Cieplinski, Leah Ebert, Sean Flannery, Rachel Graf, James Graham, Cory Green, Nathanial Hickok, Laura Jackson, Michaela Johnstone, Chloe Jurcsak, Carly Korneliusen, Melina Leone, Sydney Lettro, Benjamin Link, Payton Loveless, Adrianna Marino, Brenna Martin, Meghan Martin, Lillian Masline, Patrick Nowak, Morgan Osborne, Tiffany Perez, Abigayle Pevear, Jackson Pierce, Anders Plane, Jacob Schmid, Evelyn Schoenberger, Skylar Smith, Tara Steensma, Dominic Stramonine, Jonathon Switzer, Robert Upson, Tyra Wickman-Bushart, Matthew Yoder and Braeden Zenelovic.

Merit: Brittany Cunningham, William Dana, Natalia Dennie LeoGrande, Jenna Dix, Ida Dyrseth, Thomas Embury, Alexus England, Bryce Ennis, Joseph Farver, Jeffrey Gattozzi Jr., Alexis Gentile, Cody Kiedrowski, Natalie Kohn, Siera Komarek, Michael Leckinger Jr., Joshua Maglier, Trevor Massett, Erik Maystruk, Charlotte Merrell, Steven Moretti-Ransom, Andrew Norris, Alyssa Rosselli, Carrie Schoonmaker, Rachelle Scofield, Charles Seitz, Gordon Wang, Lindsay Weidman, Zoe White and Kalen Woodard.