Abilene Bar & Lounge, 153 Liberty Pole Way, Rochester: Friday — Daddy Longleg's Hometown Revival, 6 p.m., The Infrared Radiation Orchestra and Anonymous Willpower, 8:30 p.m.; Saturday — Soul Roach (Jerry Garcia Band tribute), 9 p.m.

American Hotel, 7304 E. Main St., Lima: Sunday — Irish Jam Session, 4-7 p.m.

American Legion, 2001 Himrod Road, Penn Yan: Saturday — Meyer & McGuire, 6-9 p.m.

Anthology, 336 East Ave., Rochester: Friday — Jazz is Phish, with The English Project, 8 p.m.

B-Side, 5 E. Liftbridge Lane, Fairport: Saturday — Cinnamon Jones, 8-11 p.m.

Bottomless Brewing, 3543 East Lake Road, Geneva: Friday — Two Hour Delay, 6-9 p.m.; Saturday — The Dean's List, 6-9 p.m.

Brew & Brats at Arbor Hill, 6461 Route 64, Naples: Saturday — Open Mic with Baker & Paulson, 6-9 p.m.

Bug Jar, 219 Monroe Ave., Rochester: Friday — The Casbah Sounds, Trevor Lake, DJ CPT, 10 p.m.; Saturday — The Young Couples, with Total Yuppies, Long Movers and Cammy Enaharo, 9 p.m.

Café Veritas series at First Unitarian Church of Rochester, 220 S. Winton Road, Rochester: Saturday — Michael Braunfeld, with Zoe Mullan-Stout, 7:30 p.m.

California Brew Haus, 402 W. Ridge Road, Rochester: Sunday — Scarface, 6 p.m.

Club 86, 86 Avenue E, Geneva: Thursday — Studebaker John & The Hawks, 7-10 p.m.

Del Lago, 1133 Route 414, Tyre: Friday — Dangerous Type, 8 p.m.; Saturday — Disco Fever, 2 p.m., Mere Mortals, 8 p.m.

Dinosaur Bar-B-Que, 99 Court St., Rochester: Thursday — Mr. Monkey's Pro-Jam, 9 p.m.; Friday — Uptown Groove, 10 p.m.; Saturday — The Swooners, 10 p.m.

Fanatics Pub, 7281 W. Main St., Lima: Friday — Owen Eichensehr, 8 p.m.; Saturday — Bob Bunce Rural Delivery, 8:30 p.m.

Firehouse Saloon, 814 S. Clinton Ave., Rochester: Saturday — CatNine, 9 p.m. to 1 a.m.

Flaherty's Three Flags Inn, 60 W. Main St., Honeoye Falls: Saturday — Paul Strowe, time TBA.

Flour City Station, 170 East Ave., Rochester: Thursday — Jon Lewis Trio, Amanda Ashley Trio, The Mighty High & Dry, 7:30 p.m.; Friday — Something Else, 10 p.m.; Saturday — Blind Owl Band, with Chris James & Mama G Band, 10 p.m.

FLX Live, 427 Exchange St., Geneva: Saturday — Formula 5, 7:30-9:30 p.m.

Funk'N Waffles, 204 N. Water St., Rochester: Thursday — Root Shock, with The Saplings, 9 p.m.; Friday — Charly Black & Rupee, 10 p.m.; Saturday — Mike Powell & The Black River, with Loaded Goat, 9 p.m.; Sunday — Chris Bethmann, noon.

Greenhouse Café, 2271 E. Main St., Rochester: Friday — Bob White & Company, 11 a.m. to 1 p.m., Andrew Strang, 7-9 p.m.

José & Willy's, 20 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — ROC Street, 8 p.m. to midnight.

Little Theatre, 240 East Ave., Rochester: Thursday — Katie Preston and Friends, 7-9 p.m.; Friday — Red Fred and Weems, 8 p.m., Danielle Ponder and the Tomorrow People, 8:30 p.m.; Saturday — The Brothers Blue, 8 p.m.; Sunday — Classical Guitar Night, 7 p.m.

Lock's Stock & Barrel, 5436 Route 64, South Bristol: Friday — Open Jam with Mike Joseph, time TBA.

Longshots at Finger Lakes Hotel, 6108 Loomis Road, Farmington: Friday — Bleeding Angels, 8-11 p.m.

Main Street Armory, 900 E. Main St., Rochester: Friday — Circa Survive, with Thrice, 6 p.m.

Mulconry's Irish Pub, 17 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Griffith/Martino Duo, 8-11 p.m.; Friday — Virgil Cain, 9 p.m. to 1 a.m.

Montage Music Hall, 50 Chestnut St., Rochester: Friday — Narcotic Wasteland, with Extinction Level Event, 7 p.m.

Naples Hotel, 111 S. Main St., Naples: Saturday — Tipping Glass, 6-9 p.m., PJ Elliott, 9 p.m. to 1 a.m.

Nashvilles, 4853 West Henrietta Road, Henrietta: Friday — Zac Brown Tribute Band, 9 p.m. to midnight; Saturday — Shifting Gears, 9 p.m. to midnight.

New York Wine and Culinary Center (Upstairs Bistro), 800 S. Main St., Canandaigua: Friday — Big Blue House, 6-9 p.m.

Nick's Chophouse, 5 Beeman St., Canandaigua: Saturday — Dave McGrath, 7:30-10:30 p.m.

Peacemaker Brewing Company, 20 Pleasant St., Canandaigua: Saturday — Mick Fury, 2-5 p.m.

Photo City Improv, 543 Atlantic Ave., Rochester: Friday — Annie in the Water, Seth Faergolzia's Multibird, Superty Dupes, 8 p.m. to 2 a.m.; Saturday — Harmonica Lewinsky, Electric Mess, Tex Railers Downtown, Trevor Lake, 9 p.m. to 2 a.m.

Prosecco, 1550 Route 332, Farmington: Friday — Mike Kaupa and Chris Potter, 6-9 p.m.; Saturday — Kate Cufari, 6-9 p.m.

Ramada Lakefront, 41 Lake Front Drive, Geneva: Friday — Charlie Ellis, 8-11 p.m.; Saturday — Duane Goodman, 8-11 p.m.

Remedy at Finger Lakes Gaming & Racetrack, 5857 Route 96, Farmington: Friday — Knightfall After Dark, 6-8:30 p.m., Skycoasters, 9 p.m. to midnight; Saturday — Junkyardfieldtrip, 8 p.m. to midnight.

Roots Cafe, 197 N. Main St., Naples: Friday — The Brothers Blue, with G. Elwin Meixner on lap steel, time TBA, Raedwald Howland-Bolton (fingerstyle blues guitar), 9 p.m.

Rylie J's, 38 Seneca St., Geneva: Friday — Meyer & McGuire, 6-9 p.m.

Sticky Lips, 830 Jefferson Road, Henrietta: Friday — The Shakin' Bones, 9-11 p.m.; Saturday — Tempest, 9:30-11:30 p.m.; Sunday — Gospel Brunch, 10:30 a.m. to 1 p.m.

Three Heads Brewing, 186 Atlantic Ave., Rochester: Thursday — Kitestring, 8 p.m.; Friday — Talking Under Water, 8 p.m.; Saturday — Mochester, 8 p.m.

Twisted Rail, 169 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Megan & Mark, 6-9 p.m.

Twisted Rail, 108 Main St., Macedon:  Saturday — Steve & Mike Unplugged, 6-9 p.m.

VB Brewery, 160 School St. #4, Victor: Saturday — Carols and Barrels (Christmas caroling) with Randy Reiss and Tracy McLure, 3-5 p.m., Split Decision, 7-10 p.m.

Wegmans Market Cafe, Routes 5 and 20, Canandaigua: Friday — Tim O'Hare, 5-8 p.m.