Abilene Bar & Lounge, 153 Liberty Pole Way, Rochester: Thursday — Sons of Pitches, 8 p.m.; Friday — The Good Trip Band featuring Angelo Rose, 5:30 p.m., Willie Nile, 9:30 p.m.; Saturday — The Crooked North, with Tough Old Bird, 9 p.m.

Anthology, 336 East Ave., Rochester: Thursday — Victor Wooten Trio, 9 p.m.; Friday — Badfish (Sublime tribute), with Dropwise, and The Results, 7 p.m.

B-Side, 5 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Beggars Will Ride, 6:30-8:30 p.m.; Friday — Kennedy Jason, 5-7 p.m., Jumbo Shrimp, 8-11 p.m.; Saturday — Inside Out, 8-11 p.m.

Bottomless Brewing, 3543 East Lake Road, Geneva: Saturday — Hanna PK, 6-9 p.m.

Brew & Brats at Arbor Hill, 6461 Route 64, South Bristol: Saturday — Open Mic with the Ayers Brothers, 6-9 p.m.

Bug Jar, 219 Monroe Ave., Rochester: Thursday — Hassaan Mackey, KZA K'Lee, Lon Givenchy, plus DJ Fresh Fingaz, 9 p.m.; Friday — Hot Mayonnaise, Malarchuk, St. Phillips Escalator, Leus Zeus, Jan the Actress, 8 p.m.; Saturday — Blurring, Anthropic, The Grinders, Tuurd, Babayaga, 8 p.m.; Sunday — The Good Neighbors, with Kids in the Basement and Cavalcade, 8 p.m.

Club 86, 86 Avenue E, Geneva: Friday — Hanna & The Blue Hearts, 7-10 p.m.

Cottage Hotel of Mendon, 1390 Pittsford Mendon Road, Mendon: Thursday — Paul Strowe, 8-11 p.m.; Friday — Mike Speranza, 8-11 p.m.

Del Lago, 1133 Route 414, Tyre: Friday — Under the Gun, 8 p.m., TJ Sacco, 9 p.m.; Saturday — The Return of Buddy Holly, 2 p.m., Square Pegs, 8 p.m., Peg Newell, 9 p.m.

Dinosaur Bar-B-Que, 99 Court St., Rochester: Thursday — Mr. Monkey's Pro-Jam, 9 p.m.; Friday — The Taint, 10 p.m.; Saturday — Beale Street Rockers, 10 p.m.

Fanatics Pub, 7281 W. Main St., Lima: Friday — Manko Brother, 8 p.m.; Saturday — Steve West, 7 p.m.

Firehouse Saloon, 814 S. Clinton Ave., Rochester: Friday — Lonesome Road, 9:30 p.m. to 1:30 a.m.; Saturday — Jukebox Militia, 9 p.m. to 1:30 a.m.

Flaherty's Three Flags Inn, 60 W. Main St., Honeoye Falls: Saturday — The Foolz, time TBA.

Flaherty's Three Flags Inn, 1200 Bay Road, Webster: Saturday — Bob Grocki, time TBA.

Flour City Station, 170 East Ave., Rochester: Saturday — Dial Up (90s), 9 p.m.

FLX Live, 427 Exchange St., Geneva: Friday — Johnny Bauer, 8 p.m.; Saturday — Session Americana, 8 p.m.

Funk'N Waffles, 204 N. Water St., Rochester: Thursday — Cosmic Brownie and Sensi Trails, 9 p.m.; Friday — Haewa, Pine Needle Soul, Joe Driscoll, 9 p.m.; Saturday — Stone Lows, Miles Down Below, Whirlin' Jack Dervy, 8 p.m.; Sunday — Logan Miller, noon.

Greenhouse Café, 2271 E. Main St., Rochester: Friday — Bob White & Company, 11 a.m. to 1 p.m., Doug Hazard, 7-9 p.m.

Johnny's, 1382 Culver Road, Rochester: Thursday — Linabelle Bluegrass Band, 7 p.m.; Friday — The Earthtones, 5 p.m., The Shakin' Bones, 9 p.m.; Saturday — Textured Whinos, 8 p.m.; Sunday — Traditional Irish Music Session, 5 p.m.

José & Willy's, 20 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Gray Hounds, 7-11 p.m.

Little Theatre, 240 East Ave., Rochester: Thursday — The Crawdiddies, 7-9 p.m.; Friday — The White Hots, 8-10 p.m; Saturday — The Lonely Ones, 8-10 p.m.; Sunday — Big Jazz Small Band, 7-9 p.m.

Longshots at Finger Lakes Hotel, 6108 Loomis Road, Farmington: Friday — Mike & Steve Unplugged, 8-11 p.m.

Lovin' Cup, 300 Park Point, Henrietta: Thursday — Paradigm Shift, 6:30-9 p.m.; Friday — Bobby Henrie & The Goners, 8:30-11:30 p.m.;  Saturday — Space Lords, The Department and Lauren Faggiano & Company (benefit for Music Recreational Center), 8 p.m.; Sunday — Amanda Ashley Student Holiday Showcase (Ashley's music students), 3-5 p.m.

Montage Music Hall, 50 Chestnut St., Rochester: Saturday — The Plague and Ignite Autumn, 7:30 p.m.

Mulconry's, 17 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Marty Roberts and Donny Conga, 8-11 p.m.; Friday — Banned from the Tavern, 8 p.m. to midnight.

Naples Hotel, 111 S. Main St., Naples: Saturday — Rick Constantino, 9 p.m. to 1 a.m.

Nashvilles, 4853 West Henrietta Road, Henrietta: Friday — Download, 9 p.m. to midnight; Saturday — Flint Creek, 9 p.m. to midnight.

Nick's Chophouse, 5 Beeman St., Canandaigua: Saturday — Brian Ayers, 7:30-10:30 p.m.

Peacemaker Brewing Company, 20 Pleasant St., Canandaigua: Friday — Justin Williams, 6-9 p.m.

Photo City Improv, 543 Atlantic Ave., Rochester: Sunday — Apache Chief, with Brodie, Likewize, Von ba$$, ArborDAY, Diluted and Caleb Osgood, 6-10 p.m.

Prosecco, 1550 Route 332, Farmington: Friday — Seth Sealfone, 6-9 p.m.; Saturday — Chris Ott, 6-9 p.m.

Ramada Lakefront, 41 Lake Front Drive, Geneva: Saturday — Tom Chamberlain, 8-11 p.m.

Remedy at Finger Lakes Gaming & Racetrack, 5857 Route 96, Farmington: Friday — Branded, 8 p.m. to midnight; Saturday — Ruby Shooz, 8 p.m. to midnight.

Rio Tomatlán, 106 Bemis St., Canandaigua: Saturday — Meyer & McGuire with Perry Cleaveland, 6:30-9:30 p.m.

Roots Cafe, 197 N. Main St., Naples: Saturday — Pleasant String Band, 8:30 p.m.

Sticky Lips, 625 Culver Road, Rochester: Friday — Jon Lewis, 6:30-8:30 p.m.; Saturday — Orient Express, 9-11 p.m.

Sticky Lips, 830 Jefferson Road, Henrietta: Friday — Timeline Band, 9-11 p.m.; Saturday — Gunsmoke, 9-11 p.m.; Sunday — Gospel Brunch, 10:30 a.m. to 1 p.m.

Three Heads Brewing, 186 Atlantic Ave., Rochester: Thursday — Big Jazz Small Band, 8 p.m.; Friday — The English Project (CD release), 8 p.m.; Saturday — A Girl Named Genny, 8 p.m.

Timber Creek Tavern, 17 S. Main St., Manchester: Thursday — Meyer & McGuire, 5-8 p.m.

Twisted Rail, 169 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Aaron Lipp, 6-9 p.m.

Twisted Rail, 108 Main St., Macedon: Saturday — Nick LeDuc, 6-9 p.m.

Wegmans Market Café, Routes 5 and 20, Canandaigua: Friday — Tim O'Hare, 5-8 p.m.