Abilene Bar & Lounge, 153 Liberty Pole Way, Rochester: Thursday — Meg Gehman Trio, 5:30 p.m.; Friday — Groveland Station, 5:30 p.m., Lara Hope & The Ark-Tones, 9 p.m.; Saturday — Vinyl Orange Ottoman, 9 p.m.

B-Side, 5 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Amy Montrois Trio, 7-11 p.m.; Friday — Nate Michaels, 5-7 p.m., Miller & The Other Sinners, 8-11 p.m.; Saturday — East End Drifters, 8-11 p.m.

Bernunzio's Uptown Music, 6:30-8 p.m.: Thursday — Mandolin Orchestra, 6:30-8 p.m.

Brew & Brats at Arbor Hill, 6461 Route 64, Naples: Saturday — Open Mic with Jack Jones, 6-9 p.m.

Buffalo Bill's, 19 Main St., Shortsville: Thursday — Michael George, Perry Cleaveland and Doug Henri, 7-9 p.m.

Bug Jar, 219 Monroe Ave., Rochester: Thursday — Let's Be Friends, 9 p.m.; Friday — Roland Owens, React, Union, Meek, Soyboy, 8 p.m.; Saturday — Harmonica Lewinski, with aretheyyestheyare and Dangerbird, 8 p.m.

California Brew Haus, 402 W. Ridge Road, Rochester: Thursday — Ace Hood, with Blaze1, CEO x GAJ, J Schmalz x CJ-A, King Righteous, A-Ron, Brodie, BMG and Jay Bob, 7 p.m.

Club 86, 86 Avenue E, Geneva: Friday — Beautiful Noise (Neil Diamond tribute), 8 p.m.

Cottage Hotel of Mendon, 1390 Pittsford Mendon Road, Mendon: Thursday — Paul Strowe, 8-11 p.m.; Friday — Industrial Strength Country, 8-11 p.m.

Del Lago, 1133 Route 414, Tyre: Friday — Prime Time Horns, 8 p.m., Teagan Ward, 9 p.m. to midnight; Saturday — Vietnamese Show, 10:30 p.m., Jon Lamanna, time TBA.

Dinosaur Bar-B-Que, 99 Court St., Rochester: Thursday — Mr. Monkey's Pro Jam, 8 p.m.; Friday — Dirty Bourbon Blues Band, 10 p.m.; Saturday — Teagan & The Tweeds, 10 p.m.

Empire Grill, 1011 Route 31, Macedon: Saturday — ROC Street, 9 p.m. to 1 a.m.

Fanatics Pub, 7281 W. Main St., Lima: Friday — Alex Cote, 8 p.m.; Saturday — Country Rain, 7 p.m.

Firehouse Saloon, 814 S. Clinton Ave., Rochester: Friday — Jeanie, Rhaksha and SKYWalker, 10 p.m. to 1 a.m.; Saturday — Blind Side Justice, Warhead Rising, Gold Dust, Jayine Crash and The Tall Men, Too Tall Tom Harrington, 8 p.m.

Flaherty's Three Flags Inn, 60 W. Main St., Honeoye Falls: Saturday — Virgil Cain, time TBA.

Flour City Station, 170 East Ave., Rochester: Friday — Ocular Panther, 8 p.m.; Saturday — The Honey Smugglers, 9 p.m.

FLX Live, 427 Exchange St., Geneva: Friday — Cool Club, with Lipker Sisters, 7:30 p.m. to midnight; Saturday — Personal Blend, with The Forest Dwellers and A Kosher Snack, 8 p.m. to 1 a.m.

Funk N' Waffles, 204 N. Water St., Rochester: Thursday — Superty Dupes and Swamp Trotter, 9 p.m.; Friday — Vanishing Sun, Lost Wax, The English Project, Eli Flynn, 9 p.m.; Saturday — Pearly Baker's Best, 9:30 p.m.

Greenhouse Café, 2271 E. Main St., Rochester: Friday — Bob White & Company, 11 a.m. to 1 p.m., Through the Roof, 7-9 p.m.

Johnny's, 1382 Culver Road, Rochester: Thursday — Abominable Snowband, 7 p.m.; Friday — Rhythm Dogs, 5 p.m., The Flock Band, 9 p.m.; Saturday — Bart Man, 8 p.m.

Kostantinou's Sports Bar, 2030 Route 104, Ontario: Thursday — Key Dreamers, 6-9 p.m.

Little Theatre, 240 East Ave., Rochester: Thursday — The Crawdiddies, 7-9 p.m.; Friday — Trio East, 8-10 p.m; Saturday — Laura Dubin Duo, 8-10 p.m.

Lovin' Cup, 300 Park Point, Henrietta: Thursday — AlexGoettel, with Alexandria Hayes, 8 p.m.; Friday — Matt Griffo, with Hardwood, 8:30 p.m.

Mulconry's, 17 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Teagan Ward, 8-11 p.m.; Friday — John Akers, 9 p.m. to 1 a.m.

Naples Hotel, 111 N. Main St., Naples: Saturday — Rick Wahlers, 9 p.m. to 1 a.m.

Nashvilles, 4853 West Henrietta Road, Henrietta: Friday — Taran, 9 p.m. to midnight; Saturday — Redeye Jack, 9 p.m. to midnight.

New York Wine and Culinary Center (Upstairs Bistro), 800 S. Main St., Canandaigua: Friday — Craig Snyder, 6-9 p.m.

Nick's Chophouse, 5 Beeman St., Canandaigua: Friday — OC, with Tim O'Hara, 7:30-10:30 p.m.; Saturday — Juke Kings, 7:30-10:30 p.m.

Peacemaker Brewing Co., 20 Pleasant St., Canandaigua: Friday — Big Blue House, 6-9 p.m.; Saturday — The Ended Brothers, 5:30-8:30 p.m.

Photo City Improv, 543 Atlantic Ave., Rochester: Thursday — Trevor Lake Rock n Roll Trio, with Roger Kuhn and The Delta Burkes, 9 p.m.; Friday — The Obsessed, with Saints & Winos, King Buffalo, Highest Leviathan and Rotten U.K., 7 p.m. to 2:30 a.m.; Saturday — CODES, 8:30 p.m. to 2 a.m.

Prosecco, 1550 Route 332, Farmington: Friday — Uptown Groove, 6-9 p.m.; Saturday — Ryan Carey, 6-9 p.m.; Sunday — Julie Ketchum, 3:30-7:30 p.m.

Remedy at Finger Lakes Gaming & Racetrack, 5857 Route 96, Farmington: Friday — Bonfire (AC/DC tribute), 8 p.m. to midnight; Saturday — Up 2 Something, 8 p.m. to midnight.

Roots Cafe, 197 N. Main St., Naples: Saturday — Aaron Lipp and Roger Kuhn, 7 p.m.

Skylark Lounge, 40 S. Union St., Rochester: Friday — M Dot Coop, 9 p.m., Chris Bethmann, 10 p.m.

Sticky Lips, 625 Culver Road, Rochester: Thursday — Abominable Snowband Duo, 6:30-8:30 p.m.

Sticky Lips, 830 Jefferson Road, Henrietta: Friday — Steve Grills & The Roadmasters, 9-11 p.m.; Saturday — Shine, 9-11 p.m.

Three Heads Brewing, 186 Atlantic Ave., Rochester: Thursday — Collin Jones and Rob Compa, 8 p.m.; Friday — Sirsy, 8 p.m.; Saturday — Big C's Holiday Gathering, 8 p.m.

Twisted Rail, 169 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — John Carter, 6-9 p.m.

Twisted Rail, 108 Main St., Macedon: Saturday — Sharry Ratka, 6-9 p.m.

VB Brewery, 160 School St. #4, Victor: Saturday — Everheart, 7-10 p.m.

Wegmans Market Café, Routes 5 and 20, Canandaigua: Friday — Rollin' Bones, 5-8 p.m.