585 Rockin' Burger Bar, 250 Pixley Road, Rochester: Friday — Sticks & Stones, 8:30 p.m.

American Hotel, 7304 E. Main St., Lima: Sunday — Irish Jam Sessions, 4-7 p.m.

B-Side, 5 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Third Degree, 7-10 p.m.; Friday — Derek Knott, 5-7 p.m., The Chinchillas, 8-11 p.m.; Saturday — Mike Gladstone and Bob Smith (of JunkYardFieldTrip), 8-11 p.m.

Barry's Old School Irish, 2 W. Main St., Webster: Saturday — JAVA, 7-10 p.m.

Bottomless Brewery, 3543 East Lake Road, Geneva: Friday — Men Behaving Badly, 6-9 p.m.

Brew & Brats at Arbor Hill, 6461 Route 64, Naples: Saturday — Open Mic with Mike Steinmetz, 6-9 p.m.

Buffalo Bill's, 19 Main St., Shortsville: Thursday — Gordon Munding, 7-9 p.m.

Bug Jar, 219 Monroe Ave., Rochester: Thursday — Immortal Bird, Mavradoxa, Ferus Din, Dark City, 8 p.m.; Friday — Seth Faergolzia, with Superty Dupes, Paxtor, and The Ryan Sutherland Band, 8 p.m.; Saturday — The Spring Street Family Band, with The Tombstone Hands and Kids in the Basement, 8 p.m.

Café Veritas at First Universalist Church, 150 S. Clinton Ave., Rochester: Saturday — Steve Piper, Cammy Enaharo, Scott Regan and Madeleine McQueen, 7:30-9:30 p.m.

Club 86, 86 Avenue E, Geneva: Saturday — Hot Sweets, 8-11 p.m.

Del Lago, 1133 Route 414, Tyre: Friday — Richard Marx, 8 p.m., Tim Herron, 9 p.m. (in Centrifico); Saturday — Bix Sexy, 9 p.m. (in Centrifico).

Dinosaur Bar-B-Que, 99 Court St., Rochester: Thursday — Dan Ripley, 9 p.m.; Friday — Dean's List, 9 p.m.; Saturday — Delilah Jones (Grateful Dead tribute), 10 p.m.

Fanatics Pub, 7281 W. Main St., Lima: Friday — BCW, 8 p.m.

Firehouse Saloon, 814 S. Clinton Ave., Rochester: Friday — Access Indigo, with Elephant in the Room, 8:30 p.m. to 1:30 a.m.

Flaherty's Three Flags Inn, 60 W. Main St., Honeoye Falls: Saturday —Red Eyed Jacks, time TBA.

Flour City Station, 170 East Ave., Rochester: Friday — Stone Jack Ballers (Grateful Dead tribute), 9 p.m.

Funk 'N Waffles, 204 N. Water St., Rochester: Thrusday — Groove for Through, 9 p.m.; Friday — The Last Revel, and Slocan Ramblers, 9 p.m.; Saturday — Some Ska Band, and Vintage Pretty, 9 p.m.; Sunday — Nadine Prince, noon.

Greenhouse Café, 2271 E. Main St., Rochester: Friday — Bob White & Company, 11 a.m. to 1 p.m., Joe Colantino, 7-9 p.m.

The Inn on the Lake, 770 S. Main St., Canandaigua: Saturday — Jimmy Jam Band, 8-11 p.m.

Johnny's, 1382 Culver Road, Rochester: Friday — The Earthtones, 5 p.m., Cadillac Dawn, 9 p.m.; Saturday — Red Hot & Blue Band, 8 p.m.

José & Willy's, 20 Lakeshore Drive, Canandaigua: Saturday — Wolf Mountain, 7-11 p.m.

Little Theatre, 240 East Ave., Rochester: Thursday — Annie Wells Trio, 7-9 p.m.; Friday — Woody Dodge, 8-10 p.m.; Saturday — The White Hots, 8-10 p.m.; Sunday — Classical Guitar Night, 7-9 p.m.

Lock's Stock & Barrel, 5436 Route 64, South Bristol: Friday — Open Jam with Steve Rohrback, time TBA; Saturday — Open Jam with Mike Joseph, time TBA.

Longshots at Finger Lakes Hotel, 6108 Loomis Road, Farmington: Friday — Chris Cady, 7-10 p.m.

Lovin' Cup, 300 Park Point, Henrietta: Friday — Junkyardfieldtrip, 8:30-11:30 p.m.; Saturday — Dave DiPrimo Band, 8 p.m.

Macri's Deli, 699 S. Main St., Canandaigua: Friday — Nick Vechioli, 5-7 p.m.Nashvilles, 4853 West Henrietta Road, Henrietta: Friday — ZBTB (Zac Brown Tribute Band), 9 p.m. to midnight; Saturday — Divided by Zero, 9 p.m. to midnight.

New York Wine and Culinary Center (Upstairs Bistro), 800 S. Main St., Canandaigua: Friday — Tendem Brothers, 6-9 p.m.

Nick's Chophouse, 5 Beeman St., Canandaigua: Saturday — Marco, 7:30-10:30 p.m.

Peacemaker Brewing Co., 20 Pleasant St., Canandaigua: Saturday — Nate Michaels, 6-9 p.m.

Photo City Improv, 543 Atlantic Ave., Rochester: Thursday — Erra, with Destroy//Create, Unborn Society, Karma, and Transcendence, 6-11:30 p.m.; Sunday — Rusty Mullet, with Spencer, 7 p.m.

Prosecco, 1550 Route 332, Farmington: Friday — Connie & Mike, 6-9 p.m.; Saturday — Kate Cufari, 6-9 p.m.

Record Archive, 33 1/3 Rockwood St., Rochester: Friday — Jackknife Stiletto, 5-8 p.m.

Reinvention Brewing Company, 9 N. Main St., Manchester: Saturday — Megan Lemay & Mark Guattery, 5-7 p.m.

Remedy at Finger Lakes Gaming and Racetrack, 5857 Route 96, Farmington: Friday — These Two, 5-7 p.m., Jester's Alibi, 8 p.m. to midmight; Saturday — Elvis Celebration (Elvis tribute), 4-6 p.m., Tryst, 8 p.m. to midnight.

Rylie J's, 38 Seneca St., Geneva: Friday — Meyer & McGuire, 6-9 p.m.

Scotland Yard Pub, 187 St. Paul St., Rochester: Friday — Travis Fitch, 7 p.m.; Saturday — Ryan Hollander, 8 p.m.

Sticky Lips, 625 Culver Road, Rochester: Saturday — Bobby & The 4 Speeds, 9:30-11:30 p.m.

Sticky Lips, 830 Jefferson Road, Henrietta: Friday — Sam Nitsch, 9-11 p.m.; Saturday — Rockin' Robin & The Bucket of Blues, 9:30-11:30 p.m.; Sunday — Gospel Brunch, 10:30 a.m. to 1 p.m.

Three Heads Brewing, 186 Atlantic Ave., Rochester: Thursday — The Rochester Residency featuring Fran Broderick, Left Handed 2nd Baseman, 8 p.m.; Friday — Stockcar Boys, 8 p.m.; Saturday — Dead Letter Office (REM tribute), 8 p.m.

Twisted Rail, 169 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Dos Locos, 6-9 p.m.

Twisted Rail, 108 Main St., Macedon: Saturday — Ryan Consiglio, 6-9 p.m.

VB Brewery, 160 School St. #4, Victor: Saturday — Shari Radka and friends, 7-10 p.m.

Wegmans Market Café, Routes 5 and 20, Canandaigua: Friday — Rollin' Bones, 5-8 p.m.