Abilene Bar & Lounge, 153 Liberty Pole Way, Rochester: Friday — Alison Pipitone, 6 p.m., Ancient Youth, 9:15 p.m.; Saturday — MoChester, 9:30 p.m.

Anthology, 336 East Ave., Rochester: Friday — The BuddhaHood & Friends, 8 p.m.; Saturday — Turkauz, with Weazildust, 9:30 p.m.

B-Side, 5 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Singer-Songwriter Showcase featuring Jon Lewis, Cammy Enaharo, Madeleine McQueen and River Lynch, 7-10 p.m.; Friday — Steve West, 5-7 p.m., Jumbo Shrimp, 8-11 p.m.; Saturday — Mitty & The Followers, 7-11 p.m.

Boulder Coffee, 100 Alexander St., Rochester: Friday — Ryan Cullinane and Noah Gokey, 7 p.m.; Saturday — Asa Pilbeam, 7 p.m.

Braddock Bay Tavern & Grill, 372 Manitou Road, Hilton: Saturday — Meyer & McGuire with Perry Cleaveland, 6-9 p.m.

Brew & Brats at Arbor Hill, 6161 Route 64, South Bristol: Saturday — Open Mic with Mike Joseph, 6-9 p.m.

Bug Jar, 219 Monroe Ave., Rochester: Friday — Iron Chic, with The Emersons and On the Cinder, 8 p.m.; Saturday — Little Paw, Hang On Get Ready, BCLikesYou, SBThree (part of ROC GAME DEV Showcase Party), 7 p.m.; Sunday — Harbour, with BOBS and 20Something.

Club 86, 86 Avenue E, Geneva: Friday — John Bolger Band, 7-10 p.m.

Cottage Hotel of Mendon, 1390 Pittsford Mendon Road, Mendon: Thursday — Nightfall, 8-11 p.m.; Friday — Kevin Doherty, 8 p.m. to midnight; Saturday — Venton Clark Band, 9 p.m. to midnight.

Del Lago, 1133 Route 414, Tyre: Thursday — The Black River, with Dusty Pascal, 7 p.m.; Friday — Custom Taylor Band, 8 p.m., Mike Houston (in Centrifico), 9 p.m.; Saturday — The Mix Tapes (in Centrifico), 9 p.m.

Dinosaur Bar-B-Que, 99 Court St., Rochester: Thursday — Porcelain Train, 9 p.m.; Friday — Big Mike & The Motivators, 10 p.m.; Saturday — The Foolz, 10 p.m.

Fanatics Pub, 7281 W. Main St., Lima: Friday — Griffth & Martino Duo, 8 p.m.

Firehouse Saloon, 814 S. Clinton Ave., Rochester: Thursday — Underground Thursday hosted by SKYWalker, 9 p.m. to 2 a.m.; Friday — Whirlin' Jack Dervy, The Sugargliders, Ryan Sutherland, Even Spielberg, 8:30 p.m.; Saturday — CatNine, 9 p.m. to midnight.

Flaherty's Three Flags Inn, 60 W. Main St., Honeoye Falls: Saturday — Banned from the Tavern, 9 p.m.

Flaherty's Three Flags Inn, 1200 Bay Road, Webster: Thursday — Pitty Love Rescue, 8 p.m.; Saturday — Billy Schmitt, time TBA.

Flour City Station, 170 East Ave., Rochester: Thursday — West End Blend, 8:30 p.m.: Friday —Notorious B.I.G. tribute featuring Skunk City and Level 7, 9 p.m.; Saturday — Something Else, 10 p.m.

FLX Live, 427 Exchange St., Geneva: Friday — Crowley, Constantino and Deignan, 9 p.m.; Saturday —Night Train, 8 p.m. to midnight.

Funk 'N Waffles, 204 N. Water St., Rochester: Friday — Jack Martini, with The Saplings, 9 p.m.; Saturday — Blue Rootz, with Barika, 9:30 p.m.; Sunday — Weber Music, noon.

Greenhouse Café, 2271 E. Main St., Rochester: Friday — Bob White & Company, 11 a.m. to 1 p.m., Val Fowler and Greg Franklin, 7-9 p.m.

The Inn on the Lake, 770 S. Main St., Canandaigua: Saturday — Dos Locos, 8-11 p.m.

Johnny's, 1382 Culver St., Rochester: Thursday — Blues Poseurs, 5:30 p.m.; Friday — Hey Mabel, 5 p.m., Fishbone Soup, 9 p.m.; Saturday — Acoustic Brew, 8 p.m.; Sunday — Traditional Irish Music Session, 4 p.m.

Little Theatre, 240 East Ave., Rochester: Thursday — Hanna and the Blue Hearts Duo, 7-9 p.m.; Friday — Trio East, 8-10 p.m.; Saturday — Wesley Franklin with Gary Lamaar, 8-10 p.m.; Sunday — B2 (Bill Dresnack and Evan Blaine), 7-9 p.m.

Lock's Stock & Barrel, 5436 Route 64, South Bristol: Friday — Open Jam with Steve Rohrback, time TBA; Saturday — Open Jam with Jack Jones, time TBA.

Longshots at Finger Lakes Hotel, 6108 Loomis Road, Farmington: Friday — James Draudt, 7-10 p.m.

Lovin' Cup, 300 Park Point, Henrietta: Friday — Jennifer Marie, AJ D & Warren Lee, 8 p.m.; Saturday — Open G, 8 p.m.; Sunday — Hochstein School of Music Rock Bands, 6 p.m.

Montage Music Hall, 55 Chestnut St., Rochester: Friday — Born A New, with Life Barrier, 6 p.m.

Mulconry's, 17 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Griffith/Martino Duo, 8-11 p.m.; Friday — Travis Ricco, 8 p.m. to midnight; Saturday — John Akers, 8 p.m. to midnight.

Nashvilles, 4853 West Henrietta Road, Henrietta: Friday — Vinyl, 9 p.m. to midnight; Saturday — Branded, 9 p.m. to midnight.

New York Wine and Culinary Center (Upstairs Bistro), 800 S. Main St., Canandaigua: Friday — Brian Blankenberg, 6-9 p.m.

Nick's Chophouse, 5 Beeman St., Canandaigua: Friday — Dave McGrath, 7:30-10:30 p.m.; Saturday — Dean Channing, 7:30-10:30 p.m.

Peacemaker Brewing Co., 20 Pleasant St., Canandaigua: Friday — Big Blue House, 6-9 p.m.; Saturday — Genesee Junction, 6-9 p.m.

Photo City Improv, 543 Atlantic Ave., Rochester: Friday — Soohan, with Toadface, 9 p.m.

Prosecco, 1550 Route 332, Farmington: Friday — Seth Sealfon, 6-9 p.m.; Saturday — Howie Bartolo (flute), 6-9 p.m.

Reinvention Brewing Company, 9 N. Main St., Manchester: Friday — OC, 6-8 p.m.; Saturday — Tom Chamberlain, 5-7 p.m.

Remedy at Finger Lakes Gaming & Racetrack, 5857 Route 96, Farmington: Friday — Haywire, 8 p.m. to midnight; Saturday — Mr. Mustard (Beatles tribute), 8 p.m. to midnight.

Roots Cafe, 197 N. Main St., Naples: Friday — Bess Greenberg, 7-10 p.m. 

Rosen Krown, 875 Monroe Ave., Rochester: Saturday — The Tombstone Hands, American Acid, 9 p.m.

Sticky Lips, 625 Culver Road, Rochester: Friday — The Coupe De' Villes, 9-11 p.m.; Saturday — Bobby & The 4 Speeds, 8:30-10:30 p.m.

Sticky Lips, 830 Jefferson Road, Henrietta: Friday — Critical Mash, 9-11 p.m.; Saturday — Lakeshore, 9:30-11:30 p.m.; Sunday — Gospel Brunch, 10:30 a.m. to 1 p.m.

Three Heads Brewing, 186 Atlantic Ave., Rochester: Thursday — Left Handed 2nd Baseman (CD release party), 8 p.m.; Saturday — Animal Sounds, 8 p.m.

Twisted Rail, 108 Main St., Macedon: Saturday — Endless Mountain Dialects, 6-9 p.m.

VB Brewery, 160 School St. #4, Victor: Saturday — Franklin Mint, 7-10 p.m.

Wegmans Market Café, Routes 5 and 20, Canandaigua: Friday — Rollin' Bones, 5-8 p.m.