Wayne Central High School named students to its second-quarter high honor, honor and merit rolls for 2017-18.

Ninth grade

High honor: Joshua Armstrong, Nicole Clark, Jesse Dietz, Alaska Dunstan, Olivia Fabi, Omelia Frink, Isabella Graziose, Carly Gross, Raina Hoffmann, Jeana Hoffmann, Jessica Keller, Irini Konstantinou, Madison Malbone, Alexandria Miller, Daniel Noone, Carina Phillips, Julia Ross-McGuire, Ryan Schaeffer, Elijah Schichtel, Kaylin Schouten, Ayden Scott, Peyton Shales, Savannah Taylor, Makena Whitbourne, Ryan Wilson and Kara Woods.

Honor: Sydney Bouchard, Riley Calkins, Lilyana Chateauneuf, Cory Cook, Isabelle De Puyt, Joseph DiLella, Colin Flannery, Emily Gallaher, Rachael Gierer, Adriana Giovenco, Dillon Girvin, Emma Holgado, Danielle Howie, Kaytlin Johnson, Grace Kachmaryk, Adam Lasher, Jessica Maier, Megan MaMoone, Baylee Martin, Vivian Mattle, Zachary Mazurkiewicz, Morgan Miller, Vanessa Ramos, Valerie Rodriguez-Castro, Hannah Ruffell, Aubrey Runkle, Carly Shanders, Evan Shugerts, Noah Sieczkarski, Sophia Siracuse, Lian Sydorowicz, Elijah Vance, Charley Wiggins, Justine Wright and John Wright Jr.

Merit: Jack Acker, Alex Bolt, Zachary Brown, Joshua Bryan, Dylan Cook, Nathaniel Cwiklinski, Emma Gorton, Daniel Graf Jr., Christopher Hall, Andrew Hamel, Heath Hartgrove, Cody Jackson,Sarah Jackson,Megan Johnson, Anna Keene,Trevor Kijowski, McKenzi Kuzma, Melina Maioli, Jackson Moretti-Ransom, Marra Pieroni, Claudia Rainwater, Tyler Reynolds, Caitlin Schojan, Carlee Smith, Jonah Stumpf, William Tennity, Erin Testa, Alex Tomaselli, Trevor Wahl, Emma Wallace, Connor Widner and Ryland Zenelovic.

10th grade

High honor: Haley Albano, Sarah Becker, Amber Blaakman, Cora Blunden, Gracie Casselbury, Madison Chacchia, Isabella Chelini, Andrew Cregin, Brianna DiSanto, Sean Doran, Brandon Drexler, Meadow Ferry, Kelly Frederick, Matthew Gentile, Olivia Gilbert, Kaitlyn Glidden, Lucas Hansen, Madeline Jasak, Casey Jurcsak, Izabella Jurczuk, Zoey Lange, Allison LeStrange, Nathan McKenna, Alfonso Montes, Mikayla Nowak, Katherine Pierce, Joshua Pitcher, Erin Roberts, Maya Rush, Brian Sills, Julia Stokes, Giavanna Sylvester and Bailey Thomas.

Honor: Hannah Albano, LilliLynn Bastian, Nia Black, Breanna Bowman, Jacob Breed, Chloe Bush, Kaitlyn Caccamise, Josephina Caia, Richard Cassano, Tyler Catalano, Sophia Chelini, Olivia Crawford, Hannah Davis, Tessa Edwards, Patrick Embury, Travis Ernst, Sierra Fenton, Brooke Forrest, Nicholas Gabriel, Shanna Gorsky, Mitchell Graham, Alexander Groff, Erin Harvey, Alexandra Horgan, Justin Jantzi, Joshua Jones, Ryan Knotowicz, Paige Knowles, Shania Knowles, Andrew Kovach, Devin LaDue, Trevor Lane, Briana Lippa, Logan Loveless, Noah Mazurkiewicz, Sydney Miller, Kaitlin O'Neill, Isabella Pecora, Elizabeth Purdum, Savannah Rose, Kyle Russell, Lena Sassenhausen, Masen Sharpe, Jakob Smith, Kacie Stalder, Mackenzie Vacca and Simon Wright.

Merit: Adriana Behrendt, Jacob Benedict, Cullen Bock, Erin Bogardus, Zachery Boyatzies, Claire Brewer, Kyle Catalano, Kaylyn Colon, Patricia Costa, Ethan Donnelly, Anthony French, Owen Goodman, Aiden Harris, Ryan Huss, Robert Kane, Jinelle Kennedy, Makenzie Kerr, Christopher Lawson, Jeffrey Macaluso, Kira McBride, Zoe Monahan, Morgan Montgomery, Gabrielle Ontek, Tyler Peterson, Owen Ruedin, Olivia Speranza, Sarah Wallace and MaKenzie Yorks.

11th grade

High honor: Joshua Beha, Amanda Blakely, Jeffrey Clark Jr., Olivia Condon, Erin Gibson, Hannah Hallman, John Hallman Jr., Casey Hibbard, Madison Leugemors, Matthew Lukaszewski, Tiffany Schaumberg, Branden Shugerts, Lauren Starks, Mackenzie Wallace and Mia Wemesfelder.

Honor: Devin Alberto, Steven Amish, Andrea Banke, Henry Becker, Katelyn Bedford, Michael Bietsch Jr., Logan Blankenberg, Emma Bolt, Sophia Bremer, Joseph Camp, Nicholas Carmichael, Susan Costa, Katharine Critchell, Venita D'Angelo, Kaitlynn Delmaine, Aislynn Estabrook, Dominic Ferreira, Thomas Franco, Owen Frink, Alexa Glanzel, Jonathan Graziose, Austin Hadcock, Kathryn Hamel, Dylan Harrington, Logan Holgado, Ava Jeroy, Alyssa Kimball, Caleb Kornaker, Brookelyn Kunzer, Megan Lambie, Hanna LaRocca, Gavin Lennox, Blake Lombardo, Kelsey Ludwig, Nicholas Lupinetti, Allison Montgomery, Adam Murtha, Kaya Lani Panneitz, Sienna Petrino, Emme Pieroni, Justin Piotrowski, Phyllis Reed, Shelby Robusto, Joshua Sable, Caroline Schimpf, Joshua Schouten, Hannah Shales, McKenzie Shoemaker, Rosalie Siracuse, Morgan Soucy, Emily Strauss, Emma Sutton, Raeah Syed, William Thomson Jr., Jacob Wallace, Jenna Weidman, Ryan Welch, Camryn Weller, Robyn Williamson, Ryah Woods, Grayson Zenelovic and Gabriella Zenelovic.

Merit: Jillian Angotti, Sarina Barber, Seth Becker, Ryan Cahill, Abriauna Caine, Michael Carlotta, Daniel Cholach, Lauren Coene, Ashley Comstock, Christopher Cregin, Brandon DeMay, James Flannery, Dylan Frank, Taylor Gabriel, Allyson Haag, Garrett Hewitt, Jessica Jeffery, Jacob Kachmaryk, Erika Ledtke, Alexa Leone, Dominic Lombardo, Viktoria Maystruk, Katherine Meulendyk, Colby Mitchell, Andrew Mueller, Jonathan Murtha, Vanessa Newbauer, Mia Newman, Austin Pasquale, Thomas Rauen, Camerin Ross, Jade Ruetz, Carley Schojan, Hannah Seymour, Nicholas Siciliano, Megyn Sperry, Paige Steffen, Morgan Testa, Kiera Thiel, Connor Thomas, Matthew Trabold, Ryan Ward and Cambrie White.

12th grade

High honor: Katherine Beikirch, Samuel Brasfield, Catherine Brown, Hannah Burns, Spring DeFranco, James Flanagan, Anthony Flatt, Brianna Gerhardt, Kaitlin Girard, Joseph Graham, Brooke Hastings, Andrew Hurzy, Alexandra Jackson, Abigail Jasak, Chloe Jurcsak, Veronika Jurczuk, Brooke Kelsey, Alana Kornaker, Jake Lasher, Katherine Leaty, Melina Leone, Jack LeStrange, Charlene Malin, Meghan Martin, Joan Mattle, Rachel McCormick, Natalie McKenna, Victoria Miller, Amber Mooney, Kevin Mooney, Paige Neal, Jackson Pierce, Meghan Roberts, Bailey Rohlin, Carolyn Rook, Alyssa Rosselli, Bradley Rush, Jacob Schmid, Angie Shanders, Samantha Sherlock, Dominic Stramonine, Livia Swiatek, Amber Taylor, Harrison Wambold, Brenna Welker, Timothy Williamson and Matthew Yoder.

Honor: Noah Acebo, Jessica Arnold, Emily Bargy, Mitchell Bassage, Amanda Beach, Thomas Bolt, Kaitlyn Bonczyk, KeyShawn Brown, Mark Brown-Drew, Timothy Catalano, Catalina Cid Salinas, Autumn Cieplinski, Finlay Condon, Natalia Dennie LeoGrande, Carlos DiSanto, Leah Ebert, Sean Flannery, Alexis Gentile, Cory Green, Madyson Greenly, Alesha Griffo, Samantha Hall, Nathanial Hickok, Kaleb Huff, Miranda Ingalls, Laura Jackson, Kristin Jason, Michaela Johnstone, Natalie Kohn, Carly Korneliusen, Ethan Locke, Kayla Lomedico, Payton Loveless, Brenna Martin, Hannah Means, Morgan Osborne, Abigayle Pevear, Nathan Piotrowski, Evelyn Schoenberger, Aaron Scholz, Skylar Smith, Tara Steensma, Skyla Stumpf, Jonathon Switzer, Joshua Triou, James Trivigno Jr. and Tyra Wickman-Bushart.

Merit: Frederick Becker, Travis Birnbaum, Victoria Bogdanoff, Jenna Dix, Thomas Embury, Bryce Ennis, Jeffrey Gattozzi Jr., James Graham, Cody Kiedrowski, Michael Leckinger Jr., Sydney Lettro, Benjamin Link, Adrianna Marino, Lillian Masline, Trevor Massett, Erik Maystruk, Tiffany Perez, Rachelle Scofield, Charles Seitz, Lindsay Weidman, Zoë White, Kalen Woodard and Braeden Zenelovic.