Abilene Bar & Lounge, 153 Liberty Pole Way, Rochester: Thursday — Johnny Cash Birthday Bash featuring Tommy Brunett, Brian Williams and Jimmy Mac with many guests, 8 p.m.; Friday — Big Blue House, 5 p.m., Mike & The Other Sinners, 8:30 p.m., Twenty Thousand Strongmen, 11 p.m.; Saturday — Jack West, 8:30 p.m.; Sunday — George Harrison Birthday Bash hosted by Don Christiano, 5 p.m.

Anthology, 336 East Ave., Rochester: Saturday — The Lizards, 8 p.m.

B-Side, 5 E. Liftbridge Lane, Fairport: Singer-Songwriter Showcase with John Valenti, Shea Rapp, Ed Iseley and Alex Goettel, 7-10 p.m.; Friday — Lisa Winter, 5-7 p.m., The Isotopes, 8-11 p.m.; Saturday — Cinnamon Jones & Eternal Soul, 9 p.m. to midnight.

Blue Cross Arena at the War Memorial, 100 Exchange Blvd., Rochester: Saturday — Justin Moore, with Dylan Scott, 7:30 p.m.

Bottomless Brewing, 3543 East Lake Road, Geneva: Saturday — Night Train, 6-9 p.m.

Braddock Bay Tavern and Grill, 372 Manitou Road, Hilton: Saturday — Meyer & McGuire, 6-9 p.m.

Brew & Brats at Arbor Hill, 6161 Route 64: Saturday — Open Mic with Tom Chamberlin, 6-9 p.m.

Bug Jar, 219 Monroe Ave., Rochester: Friday — Jouska, with Full Body, Straw Hat, and Pawner, 9 p.m.; Saturday — Juicy Connotation, Electric X Ensemble, Good Music Quintet, 8 p.m.

Club 86, 86 Avenue E, Geneva: Saturday — Steve Grills, 6 p.m.

Cottage Hotel of Mendon, 1390 Pittsford Mendon Road, Mendon: Thursday — Nightfall, 7:30 p.m.; Friday — Mike Joseph, 8 p.m.; Saturday — Third Degree, 9 p.m.

Del Lago, 1133 Route 414, Tyre: Friday — Trombone Shorty & Orleans Avenue, 8 p.m., Wicked Awesome (in Centrifico), 9 p.m.; Saturday — Joe Lamanna (in Centrifico), 9 p.m.

Dinosaur Bar-B-Que, 99 Court St., Rochester: Thursday — The Infrared Radiation Orchestra, 9 p.m.; Friday — Hannah & The Blue Hearts, 10 p.m.; Saturday — Joe Beard, 10 p.m.

Fanatics Pub, 7281 W. Main St., Lima: Friday — Griffith & Martino Suo, 8 p.m.; Saturday — Mike Pappert, 7 p.m.

Firehouse Saloon, 814 S. Clinton Ave., Rochester: Thursday — Underground Thursday hosted by SKYWalker, 9 p.m. to 2 a.m.; Friday — The Ditch Diggers, with Ritey O'Reilly, 9:30 p.m. to 1:30 a.m.

Flaherty's Three Flags Inn, 60 W. Main St., Honeoye Falls: Saturday — Ayers Brothers, time TBA.

Flaherty's Three Flags Inn, 1200 Bay Road, Webster: Saturday — Acoustic Brew, time TBA.

Flour City Station, 170 East Ave., Rochester: Thursday — Oval Sandwich, featuring Rob Compa of Dopapod, 9 p.m.; Friday — Pete Frank Band, 9 p.m.; Saturday — Come Together for the Kitties benefit for Hearthside Cats no-kill shelter, featuring Mike Dahl & Mike Shapiro, The Dirty Smugglers, PA Line, 8 p.m. to 1:30 a.m.

FLX Live, 427 Exchange St., Geneva: Friday — Swing by Four, 8 p.m.; Saturday — Bab JuJu, with Ende Brothers, 8 p.m. to 1:30 a.m.

Funk & Waffles, 204 N. Water St., Rochester: Thursday — Troll2, Janie Crash, The Tall Man, The Rust Belt Brigade, Elephino, 9 p.m.; Friday — Cosmic Brownie, with Mr. Goldenfold and Carousel, 9 p.m.; Saturday — The Mother Funkin' Planets and Charles Walker Band, 9:30 p.m.; Sunday — Acoustic Brunch, with Weber Music, noon; Hawker M. James, Tim Avery and Jessica Brown, 7 p.m.

Greenhouse Café, 2271 E. Main St., Rochester: Friday — Bob White & Company, 11 a.m. to 1 p.m., David Russell, 7-9 p.m.

Harmony House, 58 E. Main St., Webster: Kevin Naquin & The Ossun Playboys, 8-11 p.m.

The Inn on the Lake, 770 S. Main St., Canandaigua: Saturday — Mike & Steve Unplugged, 8-11 p.m.

Johnny's, 1382 Culver Road, Rochester: Friday — Acoustic Brew, 6 p.m., Out on the Tiles (Led Zeppelin tribute), 9 p.m.; Saturday — Jumbo Shrimp, 8 p.m.; Sunday — Traditional Irish Music Session, 4 p.m.

José & Willy's, 20 Lakeshore Drive, Canandaigua: Saturday — Bobby & The 4 Speeds (part of ABATE Cabin Fever Party), time TBA.

Little Theatre, 240 East Ave., Rochester: Thursday — Hanna and the Blue Hearts Duo, 7-9 p.m.; Friday — Trio East, 8-10 p.m.; Saturday — Tasty Parker and the Joy Riders, 8-10 p.m.

Lock 32 Brewing Co., 10 Schoen Place, Pittsford: Friday — The Pearlz Band, 7-10 p.m.

Longshots at Finger Lakes Hotel, 6108 Loomis Road, Farmington — Friday — Amy Montrois, 7-10 p.m.

Lovin' Cup, 300 Park Point, Henrietta: Friday — Glitch Video Game Band, 8:30 p.m.; Saturday — The Buddhahood, with Travis Prinzi Band, 8:30 p.m.; Sunday — Ethnic Heritage Ensemble, 7:30-10 p.m.

Montage Music Hall, 55 Chestnut St., Rochester: Thursday — Awake at Last, and His Dream of Lions, 6 p.m.; Saturday — Bass Blackout Rave featuring Blunts and Blondes, 9 p.m.

Mulconry's, 17 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — The Skeleton Keys, 8-11 p.m.; Saturday — Travis Rocco, 8 p.m. to midnight.

Naples Hotel, 111 S. Main St., Naples: Saturday — PJ Elliott, 8 p.m. to midnight.

Nashvilles, 4853 West Henrietta Road, Henrietta: Friday — Teagan and the Tweeds, 8-11 p.m.; Saturday — Divided by Zero, 9 p.m. to midnight.

New York Wine & Culinary Center (Upstairs Bistro), 800 S. Main St., Canandaigua: Friday — Dos Locos, 6-9 p.m.

Nick's Chophouse, 5 Beeman St., Canandaigua: Friday — Aaron Lipp, 7:30-10:30 p.m.; Saturday — Griffith/Martino Duo, 7:30-10:30 p.m.

Noble Shepherd Brewery, 7853 Route 20A, Bristol: Friday — Rad Bolton, 5:30-7:30 p.m.; Saturday — Just Uncorked, 5-7:30 p.m.

Peacemaker Brewing Co., 20 Pleasant St.: Friday — Tennessee Lights, 6-9 p.m.; Saturday — Volcano, 6-9 p.m.

Photo City Improv, 543 Atlantic Ave., Rochester: Saturday — Godless Prophets, and The Migrant Flora, with Darkest Hour, Extinction A.D., more, 6 p.m.

Prosecco, 1550 Route 332: Friday — Bob McGee, 6-9 p.m.; Saturday — Howie Bartolo, 6-9 p.m.

Ramada Lakefront, 41 Lake Front Drive, Geneva: Saturday — Greg Wachlea, time TBA.

Reinvention Brewing Company, 9 N. Main St., Manchester: Friday — My Cat Jack, 6-8:30 p.m.

Remedy at Finger Lakes Gaming & Racetrack, 5857 Route 96, Farmington: Friday — These Guys, 8 p.m. to midnight; Saturday — Northside Johnny, 8 p.m. to midnight.

Roots Cafe, 197 N. Main St., Naples: Saturday — Jake Blount and Laurel Premo, 7 p.m.

Sticky Lips, 625 Culver Road, Rochester: Friday — Significant Other, 8:30-10:30 p.m.; Saturday — The Taint, 8:30-10:30 p.m.

Sticky Lips, 830 Jefferson Road, Henrietta: Saturday — The Cool Club and The Lipker Sisters, 9:30-11:30 p.m.; Sunday — Gospel Brunch, 10:30 a.m. to 1 p.m.

Three Heads Brewing, 186 Atlantic Ave., Rochester: Thursday — Charlie Lindner, 8 p.m.; Friday — Majestics, 8 p.m.; Saturday — Teagan & The Tweeds, 8 p.m.

Twisted Rail, 169 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Ryan & Bob Spadafora, 6-9 p.m.

Twisted Rail, 108 Main St., Macedon: Saturday — Nick LeDuc, 6-9 p.m.

VB Brewery, 160 School St. #4, Victor: Saturday — Shades of Grey, 7-10 p.m.

Wegmans Market Café, Routes 5 and 20, Canandaigua: Friday — Scott Kreyer, 5-8 p.m.