Abilene Bar & Lounge, 153 Liberty Pole Way, Rochester: Friday — Uptown Groove, 5:30 p.m., Yarms, 9 p.m.; Saturday — Chip Taylor, 8:30 p.m.

American Hotel, 7304 E. Main St., Lima: Sunday — Irish Jam Sessions, 4-7 p.m.

B-Side, 5 E. Liftbridge Lane, Fairport: Friday — Mike Speranza, 5-7 p.m., East End Drifters, 8-11 p.m.; Saturday — Meg Gehman Trio, 5-7 p.m., JumboShrimp, 8-11 p.m.

Bernunzio Uptown Music, 122 East Ave., Rochester: Sunday — Tony Trischka, 7-9 p.m.

Brew & Brats at Arbor Hill, 6161 Route 64, Naples: Saturday — Open Mic with Mike Joseph, 6-9 p.m.

Bug Jar, 219 Monroe Ave., Rochester: Friday — Vacation Daze, Wild Things, Bedroom Hijinks, 8 p.m.; Saturday — The Hotelier, with The Young Couples, and Cammy Enaharo, 8 p.m.

Café Veritas at First Unitarian Church, 220 S. Winton Road, Rochester: Saturday — Mustard's Retreat, 7:30-9:30 p.m.

Cottage Hotel, 1390 Pittsford Mendon Road, Mendon: Friday — Acoustica Light, 8-11 p.m.; Saturday — Folk Faces, 9 p.m. to midnight; Sunday — Open Mic, 7-9 p.m.

Del Lago, 1133 Route 414, Tyre: Friday — Showtime, 8 p.m., Tim Herron (in Centrifico), 9 p.m.; Saturday — Ruby Shooz, 8 p.m., Big Sexy (in Centrifico), 9 p.m. (Loverboy concert Thursday is sold out.)

Dinosaur Bar-B-Que, 99 Court St., Rochester: Friday — Inside Out, 10 p.m.; Dracula Jones, 10 p.m.

Firehouse Saloon, 814 S. Clinton Ave., Rochester: Friday — DDB, with The Sugargliders, 9:30 p.m. to 1:30 a.m.

Flaherty's Three Flags Inn, 60 W. Main St., Honeoye Falls: Saturday — Banned From the Tavern, 9 p.m.

Flour City Station, 170 East Ave., Rochester: Friday — The Grass is Dead, 7 p.m., Litz, with Pine Needle Soul, 10:30 p.m.; Saturday — Electric Tie Dye, with Chris James & Mama G, 9 p.m.

FLX Live, 427 Exchange St., Geneva: Friday — Battle of the Bands, Round 1, 9 p.m.; Saturday — Haewa (CD release), with Acid Raindance, 9 p.m.

Funk 'N Waffles, 204 N. Water St., Rochester: Friday — Dynamo, with The Saplings, 9 p.m.; Saturday — Swift Technique, with Kat Wright, 9 p.m.; Sunday — Michael Corey and Alivia Ruiz, noon.

Greenhouse Café, 2271 E. Main St., Rochester: Friday — Bob White & Company, 11 a.m. to 1 p.m., The Sunday Night Group, 7-9 p.m.

The Inn on the Lake, 770 S. Main St., Canandaigua: Saturday — Jimmy Jam Band, 8-11 p.m.

Johnny's, 1382 Culver Road, Rochester: Friday — The Earthtones, 5 p.m., Good Trip Band, 8:30 p.m.; Saturday — Brothers From Other Mothers, 8 p.m.

Kashong Creek Craft Cider, 87 Castle St., Geneva: Saturday — Lub Dub, 9 p.m.

Little Theatre, 240 East Ave., Rochester: Friday — Hanna and the Blue Hearts Duo, 8-10 p.m.; Saturday — Woody Dodge, 8-10 p.m.; Sunday — Classical Guitar Night, 7-9 p.m.

Lock's Stock & Barrel, 5436 Route 64, South Bristol: Friday — Open Jam with Eli, time TBA; Saturday — Open Jam with George Scherer, time TBA.

Longshots at Finger Lakes Hotel, 6108 Loomis Road, Farmington: Friday — Chip & Gary, 7-10 p.m.

Lovin' Cup, 300 Park Point, Henrietta: Friday — Seth Faergolzia's Multibird, 8:30 p.m.; Saturday — The Moho Collective, 8 p.m.; Sunday — Cool Blues for the Homeless, featuring Gording Munding, Steve West and Curtis Waterman, David Michael Miller, The CottonToe Three, Ancient Youth, Fred, Red and Weems, Bike Mike and the Motivators, Genesee Johnny Band, Joe Beard and the Blues Union, 2-9 p.m.

Montage Music Hall, 55 Chestnut St., Rochester: Saturday — Pop Punks Not Dead and Willow Bay, with Townhouse Warrior, The Second String, Pawner, and Cobalt Clouds, 6:30 p.m.

Mulconry's Irish Pub, 17 E. Liftbridge Lane, Fairport: Friday — Darkwater Duo, 8 p.m. to midnight; Saturday — Shifting Gears, 8 p.m. to midnight.

Naples Hotel, 111 S. Main St., Naples: Saturday — Rick Constantino, 8 p.m. to midnight.

Nashvilles, 4853 West Henrietta Road, Henrietta: Friday — ZBTB (Zac Brown Tribute Band), 10 p.m.; Saturday — Rebel's Posse, 9 p.m. to midnight.

New York Wine and Culinary Center (Upstairs Bistro), 800 S. Main St., Canandaigua: Friday — Ken Campbell, 6-9 p.m.

Nick's Chophouse, 5 Beeman St., Canandaigua: Friday — Chris Cady, 7:30-10:30 p.m.; Saturday — Uptown Groove, 7:30-10:30 p.m.

Noble Shepherd Brewery, 7853 Route 20A, Bristol: Friday — Ben Haravitch, 5:30-7:30 p.m.; Saturday — Ayers Brothers, 5-7 p.m.

Peacemaker Brewing Co., 20 Pleasant St., Canandaigua: Friday — Violet Mary Duo, 6-9 p.m.; Saturday — Endes Brothers, 6-9 p.m.

Photo City Improv, 543 Atlantic Ave., Rochester: Saturday — Citizens Against People (album release), with On the Cinder, American Terrorist, more, 8 p.m. to 1 a.m.

Prosecco, 1550 Route 332, Farmington: Friday — Connie & Mike Yacci, 6-9 p.m.; Saturday — Kate Cufari, 6-9 p.m.

Ramada Lakefront, 41 Lake Front Drive, Geneva: Friday — Tom Chamberlain, time TBA.

Reinvention Brewing Company, 9 N. Main St., Manchester: Saturday — Tom Chamberlain, 5 p.m.

Remedy at Finger Lakes Gaming & Racetrack, 5857 Route 96, Farmington: Friday — The Phatkats, 5-7 p.m., Shifting Gears, 8 p.m. to midnight; Saturday — Shine, 8 p.m. to midnight.

Roots Café, 197 N. Main St., Naples: Saturday — Bobby Henrie, 7-10 p.m.

Rylie J's, 38 Seneca St., Geneva: Friday — Meyer & McGuire, 6-9 p.m.

Sticky Lips, 625 Culver Road, Rochester: Saturday — 7th Heaven, 8:30-10:30 p.m.

Sticky Lips, 830 Jefferson Road, Henrietta: Saturday — Razin Kain, 9:30-11:30 p.m.; Sunday — Gospel Brunch, 10:30 a.m. to 1 p.m.

Three Heads Brewing, 186 Atlantic Ave., Rochester: Thursday — Charlie Lindner (Fleetwood Mac "Rumors" tribute), 8 p.m.; Friday — Bumpin' Uglies, with The Joey Harkum Band, 8 pm.; Saturday — The Saplings, 8 p.m.

Twisted Rail, 169 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Mike Gonzales, 6-9 p.m.

Twisted Rail, 108 Main St., Macedon: Saturday — Ryan & Bob Spadafora, 6-9 p.m.

Wegmans Market Café, Routes 5 and 20, Canandaigua: Friday — Rollin' Bones, 5-8 p.m.