585 Rockin' Burger Bar, 250 Pixley Road, Gates: Saturday — Teagan and the Tweeds, 8:30 p.m.

Abilene Bar & Lounge, 153 Liberty Pole Way, Rochester: Thursday — The Lustre Kings, 8 p.m.; Friday — Greg Townson, 6 p.m., Folkfaces, 9 p.m.; Saturday — Powerful Pills (Phish tribute), 9 p.m.

B-Side, 5 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — The Flood, with Alan Murphy, 7-10 p.m.; Friday — Sam Nitsch, 5-7 p.m., Inside Out, 8-11 p.m.

Bottomless Brewing, 3543 East Lake Road, Geneva: Saturday — The Mad Kings, 6-9 p.m.

Boulder Coffee, 100 Alexander St., Rochester: Friday — Amy Hazard Band, 8 p.m.

Brew & Brats at Arbor Hill, 6161 Route 64, Geneva: Saturday — Open Mic with Dave Pronko, 6-9 p.m.; Sunday — Ali Handal, 1:30-3:30 p.m.

Bug Jar, 219 Monroe Ave., Rochester: Friday — Brown Angel, Sulaco, Deadrider, Buried Beneath Concrete, 8 p.m.

Club 86, 86 Avenue E, Geneva: Saturday — The Uptown Groove, 7-10 p.m.

Cottage Hotel of Mendon, 1390 Pittsford Mendon Road: Thursday — Nightfall, 7-10 p.m.; Friday — Mike Joseph, 8-11 p.m.; Saturday — Barnstormers, 9 p.m. to midnight; Sunday — Squid, 3-6 p.m.

Del Lago, 1133 Route 414, Tyre: Thursday: Marc Cohn, with The Blind Boys of Alabama, 8 p.m.; Friday — Teagan Ward (in Centrifico), 9 p.m. (Trace Adkins concert Friday sold out.)

Dinosaur Bar-B-Que, 99 Court St., Rochester: Thursday — Grove Street Band, 9 p.m.; Friday — Steve Grills & The Roadmasters, 10 p.m.; Saturday — Joe Beard, 10 p.m.

Fanatics Pub, 7281 W. Main St., Lima: Saturday — Ali Handal, 8 p.m.

Firehouse Saloon, 814 S. Clinton Ave., Rochester: Thursday — Underground Thursday hosted by SKYWalker, 9 p.m.; Friday — One on One, 10 p.m.; Saturday — Omnislash, with Shadowborn, Divinex, and Anabasis, 9 p.m.

Flaherty's Three Flags Inn, 60 N. Main St., Honeoye Falls: Saturday — Steve Grills and the Roadmasters, time TBA.

Flour City Station, 170 East Ave., Rochester: Friday — Something Else, 10 p.m.; Saturday — Tigerman WOAH, with Arthur Buezo, 9 p.m.

FLX Live, 427 Exchange St., Geneva: Thursday — Trejan Mills and DJ T-God, 10 p.m.; Friday — Battle of the Bands, 9 p.m.; Saturday — CC & The Roadrunners, 8 p.m.

Funk 'N Waffles, 204 N. Water St., Rochester: Thursday —EOTO, with Strange Machines, Stereoe Nest and SKYWalker BASS, 8 p.m.; Friday — Chiggin' (EP release), with Mother Funkin' Planets and Everyday Hologram, 9 p.m.; Saturday — The Majestics, with The Freedom Trio, 9 p.m.; Sunday — Jazz Jam with Jon Seiger and the All Stars, 3 p.m.

Greenhouse Café, 2271 E. Main St., Rochester: Friday — Bob White & Company, 11 a.m. to 1 p.m., Val Fowler and Greg Franklin, 7-9 p.m.

The Inn on the Lake, 770 S, Main St., Canandaigua: Saturday — OC, 8-11 p.m.

Johnny's, 1382 Culver Road, Rochester: Friday — Jumbo Shrimp, 5 p.m,, Genesee Johnny, 9 p.m.; Saturday — Annual String Fling Bluegrass Fest, 3 p.m. to midnight; Sunday — Traditional Irish Music Session, 4 p.m.

José & Willy's, 20 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Skyway, 7-11 p.m.

Little Theatre, 240 East Ave., Rochester: Thursday — Big Blue House, 7-9 p.m.; Friday — Red, Fred and Weems, 8-10 p.m.; Saturday — The White Hots, 8-10 p.m.; Sunday — Back in the Subways, 6-9 p.m.

Longshots at Finger Lakes Hotel, 6108 Loomis Road, Farmington: Friday — Amanda Ashley Duo, 7-10 p.m.

Lovin' Cup, 300 Park Point, Henrietta: Friday — Songwriter Showcase featuring Alex Hayes, Shea Rapp and Kara Fink, 8:30-11:30 p.m.; Saturday — Sam Nitsch, 8-11 p.m.; Sunday — Camp ROC Star, noon to 4:30 p.m., Stu Hamm, 7 p.m.

Montage Music Hall, 55 Chestnut St., Rochester: Thursday — Incantation, 6 p.m.; Friday — The Fallen, with Mista Bones and Diggler's Bridge, 8 p.m.; Saturday — Too Many Zooz, with FLOTUS, 7 p.m.

Mulconry's, 17 E. Liftbridge Lane, Fairport: Saturday — Travis Rocco, 8 p.m. to midnight.

Naples Hotel, 111 S. Main St., Naples: Saturday — TBA, 9 p.m. to 1 a.m.

Nashvilles, 4853 West Henrietta Road, Henrietta: Friday — 7th Heaven, 9 p.m.; Saturday — Flint Creek, 9 p.m.

New York Wine and Culinary Center (Upstairs Bistro), 800 S. Main St., Canandaigua: Friday — The Tendem Brothers, 6-9 p.m.

Nick's Chophouse, 5 Beeman St., Canandaigua: Friday — Brian Ayers, 7:30-10:30 p.m.; Saturday — Dave McGrath, 7:30-10:30 p.m.

Noble Shepherd Brewery, 7853 Route 20A, Bristol: Friday — Ende Brothers, 5:30-7:30 p.m.; Saturday — Travis Prinzi Band, 5-7 p.m.

Peacemaker Brewing Co., 20 Pleasant St., Canandaigua: Friday — Dos Locos, 6-9 p.m.; Saturday — Mark Nanni, 6-9 p.m.

Prosecco, 1550 Route 332, Farmington: Friday — Katie Preston, 6-9 p.m.; Saturday — A Taste of Jazz Duo, 6-9 p.m.

Record Archive, 33 1/3 Rockwood St., Rochester: Thursday — Claude Bennington's Fever Dream, 5-8 p.m.; Friday — Shamrock N Roll event, 6-7:30 p.m.

ReInvention Brewing Company, 9 N. Main St., Manchester: Saturday — Nate Michaels, 4-7 p.m.

Remedy at Finger Lakes Gaming & Racetrack, 5857 Route 96, Farmington: Friday — Me & The Boyz, 8 p.m. to midnight; Saturday — Branded, 8 p.m. to midnight.

Rochester Christian Reformed Church, 2750 Atlantic Ave., Penfield: Saturday — RUNA (Golden Link concert), 7:30-9:30 p.m.

Roots Cafe, 197 N. Main St., Naples: Friday — Matthew O'Brian (of Thunderbody), 7-10 p.m.

Sticky Lips, 625 Culver Road, Rochester: Saturday — Guy Smiley, 8:45-10:45 p.m.

Sticky Lips, 830 Jefferson Road, Henrietta: Friday — Orient Express Band, 8:30-10:30 p.m.; Saturday — Taran Band, 9:30-11:30 p.m.; Sunday — Gospel Brunch, 10:30 p.m. to 1 a.m.

Three Heads Brewing, 186 Atlantic Ave., Rochester: Thursday — Big Jazz Small Band, 8 p.m.; Friday — Significant Other, 8 p.m.; Saturday — Uncle Ben's Remedy, 8 p.m.

Tower Fine Arts Center, 180 Holley St., Brockport: Friday — The Mambo Kings, 7:30 p.m.

Twisted Rail, 169 Lakeshore Drive, Canandaigua — Friday — Steve West, 6-9 p.m.

Twisted Rail, 108 Main St., Macedon: Saturday — Mike & Steve Unplugged, 6-9 p.m.

VB Brewery, 160 School St. #4, Victor: Saturday — Tonal Recall, 7-10 p.m.

Wegmans Market Café, Routes 5 and 20, Canandaigua: Friday — Rollin' Bones, 5-8 p.m.