Abilene Bar & Lounge, 153 Liberty Pole Way, Rochester: Friday — The Good Trip Band featuring Angelo Rose, 6 p.m., Woody Dodge, 9:30 p.m.; Saturday — Personal Blend, 9:30 p.m.

Anthology, 336 East Ave, Rochester: Sunday — Adam Wakefield, 8 p.m.

B-Side, 5 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Open Jam hosted by Andy Saxby and Matt Beeman, 7-10 p.m.; Friday — Meredith Rounsley, 5-7 p.m., Diana Chittester, 8-11 p.m.; Saturday — Mike Pappert, 5-7 p.m., JumboShrimp, 8-11 p.m.

Bernunzio's Uptown Music, 122 East Ave., Rochester: Thursday — Mandolin Orch

Bop Shop, 1460 Monroe Ave., Brighton: Thursday — Duck Baker, 8 p.m.

Bottomless Brewing, 3543 East Lake Road, Geneva: Saturday — Big Blue House, 6-9 p.m.

Boulder Coffee, 100 Alexander St., Rochester: Thursday — Al Biles & Genjam, 7 p.m.; Saturday — Joe Goodkin, 7 p.m., Luka, 8:30 p.m.; Sunday — Joe Cat, Kennedy Jason, 7 p.m.

Brew & Brats at Arbor Hill, 6461 Route 64, Naples: Friday — Open Mic hosted by ViewBoard Mountain Boys, 6-9 p.m.; Saturday — Peg & The Fiddler, 6-9 p.m.

Buffalo Bill's, 19 Main St., Shortsville: Thursday — Jeff Riales, with Mike Wittek and Dana Fine, 7-9 p.m.

Bug Jar, 219 Monroe Ave., Rochester: Thursday — Church Girls, The Up Up Ups, Total Yuppies, Dave DiPrimo Band, 8 p.m.; Friday — Madeleine McQueen, West End China Shop, Revelators, Candy Isle, 8 p.m.; Saturday — The Jasons, The Handsome Scoundrels, Governess, Grease Creepers, 8 p.m.; Sunday — Defeated Sanity, with Behold ... the Arctopus, Sastruga, Inhumatas, and Bone Mask, 8 p.m.

Del Lago, 1133 Route 414, Tyre: Thursday — Custom Taylor Band, 8 p.m.; Friday — Oak Ridge Boys, 8 p.m.; Joe Whiting (in Vine), 9:30 p.m.

Dinosaur Bar-B-Que, 99 Court St., Rochester: Thursday — Grove Street Band, 9 p.m.; Friday — Hanna & The Blue Hearts, 10 p.m.; Saturday — Joe Beard, 10 p.m.

Fanatics Pub & Pizza, 7281 W. Main St., Lima: Friday — Bradley Brothers, 8 p.m.; Saturday — The Hi-Risers, 8 p.m.; Sunday — Claudia Hoyser, 6 p.m.

Firehouse Saloon, 814 S. Clinton Ave., Rochester: Thursday — Underground Thursdays hosted by SKYwalker, 9 p.m.; Friday — These Guys, 9 p.m.; Saturday — Mutter, 9 p.m.

Flour City Station, 170 East Ave., Rochester: Thursday — The Borg Party, featuring Michelangelo Carubba (from Turkuaz), Rob Compa (from Dopapod), Willy O'Riley (from The Niche and Gary Lewis & The Playboys) and James Searl (from Giant Panda Guerilla Dub Squad), 9:30 p.m.; Friday — Something Else, 10 p.m.; Saturday — A Girl Named Genny (CD release), and The Crooked North, 8 p.m.; Sunday — Kevin Reynolds, Gavin Barry, 1916 (Alicia Healy benefit), 1 p.m.

Funk 'N Waffles, 204 N. Water St., Rochester: Thursday — Shemedkia Copeland, with Dirty Bourbon Blues Band, 8 p.m.; Friday — Cousin Earth, Cypher, Old World Warblers, 9 p.m.; Saturday — Funktional Flow, Cold Lazarus, 8 p.m.; Sunday —Michael Shiel, noon,  Jazz Jam with Jon Seiger & The All-Stars, 2 p.m.

Greenhouse Café, 2271 E. Main St., Rochester: Friday — Bob White & Company, 11 a.m. to 1 p.m., Public Prism, 7 p.m.

Johnny's, 1382 Culver Road, Rochester: Friday — JumboShrimp, 5 p.m., Grove Street, 9 p.m.; Saturday — 8 Days a Week, 8 p.m.; Sunday — Traditional Irish Music Session, 4 p.m.

José & Willy's, 20 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Meyer & McGuire, 5-8 p.m., Blues Farm, 8 p.m. to midnight; Saturday — Wolf Mountain, 8 p.m. to midnight; Sunday — Whiplash & Son, 3-6 p.m.

Little Theatre, 240 East Ave., Rochester: Thursday — The Djangoneers, 7-9 p.m.; Friday — Trio East, 8-10 p.m.; Saturtday — Red, Fred, and Weems, 8-10 p.m.; Sunday — Ad Hoc Music-Chalkboard Concert, 6 p.m.

Lock's Stock & Barrel, 5436 Route 64, South Bristol: Friday — Open Jam, 7 p.m.

Longshots at Finger Lakes Hotel, 6108 Loomis Road, Farmington: Friday — Begging Angels, 8-11 p.m.

Lovin' Cup, 300 Park Point, Henrietta: Thursday — Sam Nitsch & The Feedback (album release), with Aaron Rizzo, 8-11 p.m.; Friday — Kire Najdovski Band, 8:30-11:30 p.m.; Saturday — Eternity, 7:30-10:30 p.m.; Sunday — Rochester Contemporary School of Music students, 4-6 p.m.

Montage Music Hall, 55 Chestnut St., Rochester: Thursday — Green Jellÿ, 7 p.m.; Friday — Overload, with Mista Bones, 8 p.m.; Saturday — Blaze Ya Dead Homie, with Gorilla Voltage, 6 p.m.

Mulconry's, 17 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Creek's Edge, 7-10 p.m.; Friday — Travis Rocco, 8 p.m. to midnight; Saturday/Sunday — B42K, 8 p.m. to midnight.

Naples Hotel, 111 S. Main St., Naples: Saturday — Tropical Cream, 8 p.m. to midnight.

Nashvilles, 4853 West Henrietta Road, Henrietta: Friday — Press Start, 9 p.m. to midnight; Saturday — Pete Frank Band, 9 p.m. to midnight.

New York Kitchen (Upstairs Bistro), 800 S. Main St., Canandaigua: Friday — Ben Haravitch, 7-10 p.m.

Nick's Chophouse, 5 Beeman St., Canandaigua: Friday — Brian Lindsay, 7:30-10:30 p.m.; Saturday — marco, 7:30-10:30 p.m.

Noble Shepherd, 7853 Route 20A, Bristol: Friday — Local Honey, 5:30-7:30 p.m.; Saturday — Nate Michaels, 5:30-7:30 p.m.

Peacemaker Brewing Company, 20 Pleasant St., Canandaigua: Friday — Sam Swanson, 6-9 p.m.; Saturday — Jack West, 6-9 p.m.

Pelican's Nest, 566 River St., Rochester: Friday — Brass Taxi, 10 p.m.; Friday — Download, 10 p.m.; Sundayu —Hall Pass, 6 p.m.

Penthouse at One East Avenue, 1 East Ave., Rochester: Thursday — Chris Smither, 8 p.m.

Prosecco, 1550 Route 332, Farmington: Friday — Alex Goettel, 6-8 p.m.; Saturday — Anthony Monte, 6-9 p.m.

Ramada Lakefront, 41 Lake Dront Drive, Geneva: Saturday — Michael Gonzalez, 8-11 p.m.

ReInvention Brewing Co., 9 N. Main St., Manchester: Saturday — Bard & Anne, 1-4 p.m., My Cat Jack, 5-8 p.m.; Sunday — Tom Chamberlan, 2-5 p.m.

Remedy at Finger Lakes Gaming & Racetrack, 5857 Route 96, Farmington — Friday — Vinyl, 8 p.m. to midnight; Saturday — Branded, 8 p.m. to midnight.

Rio Tomatlán, 106 Bemis St., Canandaigua: Saturday — Meyer & McGuire, 6:30 p.m.; Sunday — Rita and Ben Proctor (from Crooked North), 3-5 p.m.

Rochester Christian Reformed Church, 2750 Atlantic Ave., Penfield: Saturday — Robin and Linda Williams, 7:30-10 p.m.

Roots Café, 197 N. Main St., Naples: Saturday — Owen Eichensehr, 8-11 p.m.

Sticky Lips, 625 Culver Road, Rochester: Friday — HeartStruck, 8:45 p.m.; Saturday — Roll the Dice, 8:45 p.m.

Sticky Lips, 830 Jefferson Road, Henrietta: Saturday — River Lynch & The Spiritmakers, 9:30 p.m.; Sunday — Gospel Brunch, 10:30 a.m.

Three Heads Brewing, 186 Atlantic Ave., Rochester: Thursday — Kurt Johnson, 8 p.m.; Friday — Jon Lewis Band, 8 p.m.; Saturday — Noble Vibes, 8 p.m.

Tiki Bar North at Stivers Seneca Marine, 401 Boodys Hill Road, Geneva: Thursday — Annie Rhodes, 6-9 p.m.; Sunday — Nate Michaels, 6-9 p.m.

Twisted Rail, 169 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Mike Gonzales, 6-9 p.m.

Twisted Rail, 180 Main St., Macedon: Saturday — Tom Chamberlain, 6-9 p.m.

VB Brewery, 160 School St. #4, Victor: Saturday — Franklin Mint Band, 7-10 p.m.

Wegmans Market Café, Routes 5 and 20, Canandaigua: Friday — Rollin' Bones, 5-8 p.m.

Young Lion, 24 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Isaiah, 6-10 p.m.