Abilene Bar & Lounge, 153 Liberty Pole Way, Rochester: Friday — The Tragedy Brothers, 6 p.m., The Younger Gang, 9:30 p.m.

B-Side, 5 E. Liftbridge Lane, Fairport:Friday — Kennedy Jason, 5-7 p.m., The Foolz, 8-11 p.m.; Saturday — Sam Nitsch, 5-7 p.m., Banned from the Tavern, with Corey Comer, 7:30-11 p.m.

Bottomless Brewing, 3543 East Lake Road, Geneva: Saturday — Just Joe, 6-9 p.m.

Boulder Coffee, 100 Alexander St., Rochester: Friday — Head to the Roots, 8-10 p.m.; Saturday — Ryan Kaminski, 8 p.m.

Brew & Brats at Arbor Hill, 6461 Route 64, Naples: Friday — Open Mic hosted by Men Behaving Badly, 6-9 p.m.; Saturday — Paulsen, Baker & Chaapel, 6-9 p.m.

Bug Jar, 219 Monroe Ave., Rochester: Friday — Mikey Frazier, Tokyo Monsters, Cheated Hearts, 8 p.m.; Satuday — Harborlights, with Periodic Table of Elephants, Greg Best and Astraea, 8 p.m.; Sunday — Comedy Cocoon, DJ Z, Little Shop of Horders, 7 p.m.

Club 86, 86 Avenue E, Geneva: Friday — Aaron Lipp, 7-10 p.m.

Del Lago, 1133 Route 414, Tyre: Friday — Survivor, 8 p.m., Michael Houston (in Centrifico), 9:30 p.m.; Sunday — Peg Newell (in Vine), 9:30 p.m.

Dinosaur Bar-B-Que, 99 Court St., Rochester: Thursday — Atkins Riot, 9 p.m.; Friday — Tradewind Band, 10 p.m.; Saturday — Dracula Jones, 10 p.m.

Dome Arena, 2695 East Henrietta Road, Henrietta: Friday — Queens of the Stone Age, with Royal Blood, 7 p.m.

Fanatics Pub, 7281 W. Main St., Lima: Friday — Mike Pappert, 8 p.m.; Satutrday — The Dungarees, 7 p.m.

Firehouse Saloon, 814 S. Clinton Ave., Rochester: Thursday — Underground Thursday hosted by SKYWalker, 9 p.m.; Friday — Animus, 9:30 p.m.; Saturday — Late Earth, with Backyard Wrestling and Modafferi, 9:30 p.m. to 1:30 a.m.

Flour City Station, 170 East Ave., Rochester: Friday — Neil Van Dorn Band (CD release), Friday in America, Ponder, 8 p.m.

FLX Live, 427 Exchange St., Geneva: Friday — Fall Creek Brass Band, with Gruv 4, 8:30 p.m.; Saturday — Barroom Philosophers, and Personal Blend, 8:30 p.m.

Funk 'N Waffles, 204 N. Water St., Rochester: Friday — Kaleidoscope Sky, with Noble Vibes, 8 p.m.; Saturday —Watch the Throne poetry slam, 7 p.m.; Sunday — Weber Music, noon, Jazz Jam with Jon Seiger and the All Stars, 2 p.m., Andrew Collins Trio (CD release party), with Bitter Bells, 7 p.m.

Greenhouse Café, 2271 E. Main St., Rochester: Friday — Bob White & Company, 11 a.m. to 1 p.m., Eric Manzler, 7 p.m.

Hemlock Community Center, 4705 S. Main St., Hemlock: Saturday — Richie & Rosie, 6 p.m.

Irish Mafia Brewing Co., 2971 Whalen Road, Bloomfield: Friday — Meyer & McGuire, 7-10 p.m.

Johnny's, 1382 Culver Road, Rochester: Friday —Mike Gladstone and Rob Smith, 5 p.m., Acoustic Brew, 9 p.m.; Saturday — Paul Strowe, 8 p.m.

José & Willy's, 20 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Craig Snyder Trio, 7-11 p.m.; Saturday — The Ditch Diggers, 8 p.m. to midnight.

Little Theatre, 240 East Ave., Rochester: Friday — The Brothers Blue, 8-10 p.m.; Saturday — Connie Deming, 8-10 p.m.

Lock's Stock & Barrel, 5436 Route 64, South Bristol: Friday — Open Jam with Chris Burley, time TBA.

Longshots at Finger Lakes Hotel, 6108 Loomis Road, Farmington: Friday —Tennessee Lights, 8-11 p.m.

Lovin' Cup, 300 Park Point, Henrietta: Friday — Bob Dylan Birthday Bash (multiple performers), 8 p.m.; Sunday — Bobby Millitello Quartet, 7-9:30 p.m.

Montage Music Hall, 55 Chestnut St., Rochester: Friday — The Menzingers, with Made Violent and On the Cinder, 7 p.m.

Mulconry's, 17 E. Liftbridge Lane, Fairport: Saturday — John Akers, 8 p.m. to midnight.

Naples Hotel, 111 S. Main St., Naples: Saturday — The Bromingoes, 8 p.m. to midnight.

Nashvilles, 4853 West Henrietta Road, Henrietta: Friday — Jester's Alibi, 9 p.m. to midnight: Saturday — Double Cross, 9 p.m. to midnight.

New York Kitchen (Upstairs Bistro), 800 S. Main St., Canandaigua: Friday — Dos Locos, 7-10 p.m.

Nick's Chophouse, 5 Beeman St., Canandaigua: Friday — Dave McGrath, 7:30-10:30 p.m.; Saturday — Endless Mountain Derelicks, 7:30-10:30 p.m.

Noble Shepherd, 7853 Route 20A, Bristol: Friday — Rad Bolton, 5:30-7:30 p.m.; Saturday — Travis Prinzi, 5:30-7:30 p.m.

Peacemaker Brewing Co., 20 Pleasant St., Canandaigua: Friday — Rachel Beverly, 6-9 p.m.; Saturday — Endes Brothers, 6-9 p.m.

Pelican's Nest, 566 River St., Rochester: Friday — Knight Patrol, 10 p.m.; Saturday — Hall Pass, 10 p.m.; Sunday — 7th Heaven, 5 p.m.

Prosecco, 1550 Route 332, Farmington: Friday — Bob McGee, 6-9 p.m.; Howie Bartolo, 6-9 p.m.

Ramada Lakefront, 41 Lake Front Drive, Geneva: Saturday — Artistic License, 8-11 p.m.

ReInvention Brewing Co., 9 N. Main St., Manchester: Friday — OC, 4-7 p.m.; Sunday — Eric Michael Rapini, 2-5 p.m.

Remedy at Finger Lakes Gaming & Racetrack, 5857 Route 96, Farmington: Friday — Nik & The Nice Guys, 8 p.m. to midnight; Saturday — Northside Johnny, 8 p.m. to midnight.

Roots Café, 197 N. Main St., Naples: Friday — Bobby Henrie and Joey Arcuri, 8:30 p.m.; Sunday — Aaron Lipp, 8 p.m.

Sticky Lips, 625 Culver Road, Rochester: Friday — River Lynch, 6 p.m., 5Head, 8:30 p.m.; Saturday —IJY (Ian and John Yeara), 8:45 p.m.

Sticky Lips, 830 Jefferson Road, Henrietta: Saturday — The Klick, 9:30 p.m.; Sunday — Gospel Brunch, 10:30 p.m.

Three Heads Brewing, 186 Atlantic Ave., Rochester: Friday — Stickybun (CD release), 8 p.m.; Saturday — Pia Mater, 8 p.m.

Tiki Bar North at Stivers Seneca Marine, 401 Boodys Hill Road, Geneva: Sunday — CC Ryder, 5-8 p.m.

Twisted Rail, 169 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Banned from the Tavern, 6-9 p.m.; Saturday — Full Circle, 7-10 p.m.; Sunday — Bobbie Henrie, 4-7 p.m.

Twisted Rail, 180 Main St., Macedon: Saturday — Nike LeDuc, 6-9 p.m.

VB Brewery, 160 School St. #4, Victor: Saturday — Left on Red, 7-10 p.m.

Wegmans Market Café, Routes 5 and 20, Canandaigua: Friday — Rollin' Bones, 5-8 p.m.

Young Lion, 24 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Nate Michaels, 6-9 p.m.