Abilene Bar & Lounge, 153 Liberty Pole Way, Rochester: Friday — The Healing Committee, 6 p.m., The Ben Vaughn Project, 9:30 p.m.; Saturday — MoChester, 9:30 p.m.; Sunday — Igor & The Red Elvises, 6 p.m.

American Hotel, 7304 E. Main St., Lima: Sunday — Irish Jam Session, 4-7 p.m.

B-Side, 5 Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Sofa Kings, 7-10 p.m.;

Bottomless Brewing, 3543 East Lake Road, Geneva: Saturday — Bad JUJU, 6-9 p.m.

Boulder Coffee, 100 Alexander St., Rochester: Saturday — American Moondogs, 8 p.m.

Brew & Brats at Arbor Hill, 6461 Route 64, Naples: Friday — Open Mic with Mike Joseph, 6-9 p.m.; Saturday — Meyer & McGuire with Perry Cleaveland, 6-9 p.m.

Bug Jar, 219 Monroe Ave., Rochester: Friday — The Well, Pony Hand, OHS, 9 p.m.; Saturday — Tigue, CD-ROM, Juicy Connotation, 8 p.m.; Sunday — Comedy Cocoon, DJ Z, Little Shop of Horders, 7 p.m.

Club 86, 86 Avenue E, Geneva: Friday — Cool Club & Lipker Sisters, 7-10 p.m.

Darien Lake Performing Arts Center, 993 Alleghany Road, Corfu: Kendrick Lamar, Schoolboy Q, SZA, Jay-Rock, AB-Soul, Isaiah Rasha, Sir, Lance Skiiwalker, Zacari, 7:30 p.m.

Del Lago, 1133 Route 414, Tyre: Thursday — The Lacs, 8 p.m.; Friday — Prime Time Funk, 8 p.m., Grit & Grace Duo (in Centrifico), 9:30 p.m.; Saturday — Max Scialdone (in Vine), 9:30 p.m.

Dinosaur Bar-B-Que, 99 Court St., Rochester: Thursday — Mikey C. & Chuck DeRose, 6 p.m.

Fanatics Pub, 7281 W. Main St., Lima: Friday — Shari Rables, 8 p.m.; Saturday — Bobby Henrie, 7 p.m.; Sunday — Jason Ricci and the Bad Kind, 4 p.m.

Firehouse Saloon, 814 S. Clinton Ave., Rochester: Thursday — Underground Thursday hosted by SKYwalker, 9 p.m.; Friday — Jason Dodson Band, 9:30 p.m.

Flour City Station, 170 East Ave., Rochester: Friday — Dial Up, 4 p.m.; The Stedwells (EP release), The Dirty Pennies, The Good Neighbors, 8 p.m.; Saturday — Samantha Fish, 7 p.m.

FLX Live, 427 Exchange St., Geneva: Friday — 7th Heaven, 8:30 p.m.; Saturday — Salsa Night, 9 p.m.

Funk & Waffles, 204 N. Water St., Rochester: Thursday — It's a Thrill, Molice, Kind of Kind, 9 p.m.; Friday — Everyone Orchestra, 8 p.m.; Sunday — Matt McCloskey, noon, Jazz Jam with Jon Seiger and The All Stars, 3 p.m.

Greenhouse Café, 2271 E. Main St., Rochester: Friday — Bob White & Company, 11 a.m. to 1 p.m., Lauren O'Brien, 7 p.m.

Johnny's, 1382 Culver Road, Rochester: Friday — The Earthtones, 5 p.m., Travis Prinzi Band, 8:30 p.m.; Saturday — Back in Town, 8 p.m.

José & Willy's, 20 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Dust & Bones, 7-11 p.m.; Saturday — Country Rain, 4-7 p.m.; Sunday — The Mickey D Project, 4-7 p.m.

Little Theatre, 240 East Ave., Rochester: Thursday — The Djangoners, 7-9 p.m.; Friday — The Big Jazz Small Band, 8 p.m.; Saturday — Jon Itkin, 8 p.m.; Sunday — Classical Guitar Night, 7 p.m.

Lock's Stock & Barrel, 5436 Route 64, South Bristol: Friday — Open Jam with Steve Rohrback, time TBA.

Longshots at Finger Lakes Hotel, 6108 Loomis Road, Farmington: Friday — Chris Cady, 8-11 p.m.

Lovin' Cup, 300 Park Point, Henrietta: Thursday — The Security Project (Peter Gabriel tribute), 8 p.m.; Friday — The Night Owls, 8:30-11:30 p.m.; Saturday — Boss Tweed & The Tragedy Brothers, 8-11 p.m.

Macri's Deli, 699 S. Main St., Canandaigua: Friday — Nich Vecchioli, 5-7 p.m.

Mulconry's, 17 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Mike Gladstone and Rob Smith, 7-10 p.m.

Naples Hotel, 111 S. Main St., Naples: Saturday — Gemini, 8 p.m. to midnight.

Nashvilles, 4853 West Henrietta Road, Henrietta: Friday — Nothin' Fancy, 9 p.m.; Saturday — Shifting Gears, 9 p.m.

New York Kitchen (Upstairs Bistro), 800 S. Main St., Canandaigua: Friday — Craig Snyder, 7-10 p.m.

Nick's Chophouse, 5 Beeman St., Canandaigua: Friday — Claudia Hoyser, 7:30-10:30 p.m.; Saturday — Uptown Groove, 7:30-10:30 p.m.

Noble Shepherd Brewery, 7853 Route 20A, Bristol: Friday — John Bolger, 5:30-7:30 p.m.; Saturday — Claudia Hoyser, 5:30-7:30 p.m.

Peacemaker Brewing Co., 20 Pleasant St., Canandaigua: Friday — My Cat Jack, 6-9 p.m.; Saturday — Genesee Junction, 6-9 p.m.

Pelican's Nest, 566 River St., Rochester: Friday — These Guys, 10 p.m.; Saturday — Taran, 10 p.m.; Sunday — Vinyl, 6 p.m.

Prosecco, 1550 Route 332, Farmington: Friday — Alex Goettel Trio, 6-9 p.m.; Saturday — El Rojo Jazz Duo, 6-9 p.m.

Ramada Lakefront, 41 Lake Front Drive, Geneva: Friday — Key Dreamers, 5:30-9:30 p.m.

ReInvention Brewing Co., 9 N. Main St., Manchester: Friday — Volcano, 6-9 p.m.

Remedy at Finger Lakes Gaming & Racetrack, 5857 Route 96, Farmington: Friday — Mike Gladstone and Rob Smith, 5:30-7:30 p.m., MESH, 8 p.m. to midnight; Saturday — The Shaking Bones, 8 p.m. to midnight.

Rio Tomatlán, 106 Bemis St., Canandaigua: Sunday — Da Vines (upstairs), 3-5 p.m.

Roots Café, 197 N. Main St., Naples: Saturday — Jackson Cavalier, 8-11 p.m.

Sandbar at The Inn on the Lake, 770 S. Main St., Canandaigua: Sunday — Uptown Duo, 6-10 p.m.

Sticky Lips, 625 Culver Road, Rochester: Saturday — Gunsmoke, 8:45 p.m.

Sticky Lips, 830 Jefferson Road, Henrietta: Friday — Gator Face, 9 p.m.; Saturday — Orient Express Band, 9:30 p.m.

Three Heads Brewing, 186 Atlantic Ave., Rochester: Thursday — Kurt Johnson (Allman Bros.' "Eat a Peach" recreation), 8 p.m.; Friday — Dead Letter Office (R.E.M. tribute), 8 p.m.; Saturday — John Payton Project, 8 p.m.

Tiki Bar North at Stivers Seneca Marine, 401 Boodys Hill Road, Geneva: Sunday — Rob Erwin, 5-8 p.m.

Twisted Rail, 169 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Big Blue House, 8-10 p.m.

Twisted Rail, 108 Main St., Macedon: Saturday — Shari Ratka, 6-9 p.m.

VB Brewery, 160 School St. #4, Victor: Saturday — Panda Handstand, 7-10 p.m.

Wegmans Market Café, Routes 5 and 20, Canandaigua: Friday — Scott Kreyer, 5-8 p.m.

Young Lion, 24 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Eric Michael Rapini, 6-9 p.m.