Abilene Bar and Lounge, 153 Liberty Pole Way, Rochester: Thursday — Honeysuckle; Friday — Watkins & The Rapiers, 6 p.m., Delilah Jones (Grateful Dead tribute), 9 p.m.; Saturday — Jack West & Primrose, 8:30 p.m.

B-Side, 5 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Jeremy Porter & The Tucos, 7-10 p.m.; Friday — Steve Lyons, 5-7 p.m., Teagan & The Tweeds, 8-11 p.m.; Saturday — Sam Nitsch, 5-7 p.m., Red, Hot & Blue, 8-11 p.m.

Bay Side Pub, 279 Lake Road, Webster: Saturday — Bill Johnson, 4-8 p.m.; Sunday —Vintage, 4-8 p.m.

Bernunzio's Uptown Music, 122 East Ave., Rochester: Thursday — Intermediate Bluegrass Jam, 6:30-8:30 p.m.

Bop Shop, 1460 Monroe Ave., Brighton: Saturday — Bill Kirchen, 8-10 p.m.; Sunday — Todd Marcus Quintet, 7:30-10 p.m.

Bottomless Brewing, 3543 East Lake Road, Geneva: Saturday — Marbletones, 6-9 p.m.

Boulder Coffee, 100 Alexander St., Rochester: Saturday — Random Hubiak, 7 p.m.; Sunday — Mark Allen, 7 p.m.

Brew & Brats at Arbor Hill, 6461 Route 64, Naples: Friday — Open Mic hosted by Jason Almekinder, 6-9 p.m.; Saturday — Big Blue House, 6-9 p.m.

Bug Jar, 219 Monroe Ave., Rochester: Friday — Ancalagon, with Aspired, Fatal Curse, Tyranitar and Abyance, 8 p.m.; Saturday — Transviolet, 7 p.m.; Sunday — The Stone Foxes, with The Black River, 6:30 p.m

CB Craft Brewers, 300 Village Square Blvd., Honeoye Falls: Friday — Rugburn, 6:30-9:30 p.m.; Saturday — Dirty Blanket, 6:30-9:30 p.m.; Sunday — Teagan Ward, 1-4 p.m.

Club 86, 86 Avenue E., Geneva: Saturday — Hanna & The Blue Hearts, 8-11 p.m.

Cottage Hotel of Mendon, 1390 Pittsford Mendon Road, Mendon: Thursday — Paul Strowe, 7:30-10:30 p.m.; Friday — Mike Speranza, 8-11 p.m..; Saturday — Nate Coffey, 8-11 p.m.; Sunday — Open Mic, 7-9:30 p.m.

Del Lago, 1133 Route 414, Tyre: Thursday — Bruce Hornsby and the Noisemakers, 8 p.m.; Friday — Grandmaster Flash, 8 p.m., Michael Houston (in Centrifico), 9:30 p.m.; Saturday — Bill Johnson (in Vine), 9:30 p.m.

Dinosaur Bar-B-Que, 99 Court St., Rochester: Thursday — The Griffith/Martino Duo, 6 p.m., Mr. Monkey's Pro Jam, 9 p.m.; Friday — Steve Grills & The Roadmasters, 10 p.m.; Saturday — The Taint, 10 p.m.

Fanatics Pub, 7281 W. Main St., Lima: Sunday — Michael Charles, 4 p.m.

Firehouse Saloon, 814 S. Clinton Ave., Rochester: Friday — Tobey Village House Band, 9 p.m.; Saturday — Mutter (Rammstein tribute), 9:30 p.m.

Flour City Station, 170 East Ave., Rochester: Friday — Alex Kaminski, 4 p.m.

FLX Live, 427 Exchange St., Geneva: Friday — Funky Blu Roots, with Gruv 4, 8:30 p.m.; Saturday — One Last Go, and Endless Mountain Derelicts, 8 p.m.

Funk 'n Waffles, 204 N. Water St., Rochester: Thursday — Superty Dupes, with Aweful Kanawful, 9 p.m.; Friday — "The Intermission: Meet the Board," 7 p.m.; Saturday — Merlin Trio, Mosswalk, Soular Plexus, 9 p.m.; Sunday — Joey Small, noon, Jazz Jam with Jon Seiger and the All Stars, 3 p.m., The Kraken Quartet, Full Body, Brendon Caroselli, Patchwork, 7 p.m.

Greenhouse Café, 2271 E. Main St., Rochester: Friday — Bob White & Company, 11 a.m. to 1 p.m., Bob Fischi, 7-9 p.m.

Heron Hill Tasting Room, 5323 Seneca Point Road, Canandaigua: Saturday — Acoustic Warrior, 4:30 p.m.

Johnny's, 1382 Culver Road, Rochester: Friday — Acoustic Buzz, 8:30 p.m.; Saturday — Lefty, 8:30 p.m.

José & Willy's, 20 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — PJ Elliott, 5-8 p.m., MoJon Monkey, 8 p.m. to midnight; Saturday — Anything & Everything, 8 p.m. to midnight.

Lake Street Station, 41 Lake St., Geneva: Saturday — Rob Ervin, 2-5 p.m.

Little Theatre, 240 East Ave., Rochester: Thursday — Big Blue House, 7-9 p.m.; Friday — The White Hots, 8-10 p.m.; Saturday — The Incantations, 8-10 p.m.; Sunday — Sam Nitsch, 7-9 p.m.

Lock's Stock & Barrel, 5436 Route 64, South Bristol: Friday — Open Jam with Steve Rohrbach, time TBA.

Longshots at Finger Lakes Hotel, 6108 Loomis Road, Farmington: Friday — Ethos Unplugged, 8-11 p.m.

Lovin' Cup, 300 Park Point, Henrietta: Friday — Mingo Fishtrap, Campbell Brothers, The English Project, 6 p.m., Vanishing Sun, 10:30 p.m.; Saturday — Escape Terrain, 10 a.m. to 12:30 p.m., Songwriter Showcase featuring Bethany Rhiannon, Chaz Hearne and Nora Kaminski, 8-11 p.m.

Mulconry's, 17 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Eric Carlin and Kurt G. Johnson, 7-10 p.m.; Friday — Travis Ricco, 8 p.m. to midnight

Naples Hotel, 111 S. Main St., Naples: Thursday — Jack Jones, 6-9 p.m.; Saturday — Mary Monroe, 6-9 p.m.; Troy Cusson, 8 p.m. to midnight,

Nashvilles, 4853 West Henrietta Road, Henrietta: Friday — These Guys, 9 p.m.; Saturday — Sticks and Stones, 9 p.m.

New York Kitchen (Upstairs Bistro), 800 S. Main St., Canandaigua: Friday — Men Behaving Badly, 7:30-10:30 p.m.; Saturday — Chris Cady, 7:30-10:30 p.m.

Nick's Chophouse, 5 Beeman St., Canandaigua: Friday — Men Behaving Badly, 7:30-10:30 p.m.; Saturday — Chris Cady, 7:30-10:30 p.m.

Noble Shepherd Brewery, 7853 Route 20A, Bristol: Friday — Tom Chamberlain, 5:30-7:30 p.m.; Saturday — Rad Bolton, 5:30-7:30 p.m.

Party in the Park at Martin Luther King Jr., Memorial Park, 353 Court St., Rochester: Thursday — Anders Osborne, with Parsonsfield, 5-10 p.m.

Peacemaker Brewing Co., 20 Pleasant St., Canandaigua: Friday — Johnny Bauer, 6-9 p.m.; Saturday — Local Honey, 6-9 p.m.

Pelican's Nest, 566 River St., Rochester: Friday — Zac Brown Tribute Band, 10 p.m.; Saturday — Me & The Boyz, 10 p.m.; Sunday — Something Else, 6 p.m.

Prosecco, 1550 Route 332, Farmington: Friday — Alex Goettel, 6-9 p.m.; Saturday — Anthony Monte, 6-9 p.m.

Ramada Lakefront, 41 Lake Front Drive, Geneva: Friday — Diana Jacobs, 5:30-9:30 p.m.

Record Archive, 33 1/3 Rockwood St. (off East Avenue), Rochester: Thursday — The Crawdiddies (CD release), 6-8 p.m.; Saturday — American Acid (CD release), 5-7:30 p.m.

ReInvention Brewing Co., 9 N. Main St., Manchester: Satursday — John Bolger, 6-8:30 p.m.; Sunday — Tom Chamberlain, 2-5 p.m.

Remedy at Finger Lakes Gaming & Racetrack, 5857 Route 96, Farmington: Friday — Up2Something, 8 p.m. to midnight; Saturday — Night Patrol, 8 p.m. to midnight.

Rio Tomatlán, 106 Bemis St., Canandaigua: Saturday — Meyer & McGuire with Perry Cleaveland, 6:30-9:30 p.m.; Sunday — Steve Piper, 3-5 p.m.

Sandbar at The Inn on the Lake, 770 S. Main St., Canandaigua: Saturday — Ende Brothers, 6-10 p.m.

Shooters Sports Bar, 1226 Fairport Road, Fairport: Friday — Second Set, 6 p.m.

Smith Opera House, 82 Seneca St., Geneva: Friday — Robert Cray, with Stone Cole Miracle, 8 p.m.

Sticky Lips, 830 Jefferson Road, Henrietta: Saturday — Rockin' Robin' & The Bucket of Blues, 9:30 p.m.; Sunday — Gospel Brunch, 10 a.m.

Tavern at the Point (Bristol Harbour), 5410 Seneca Point Road, Canandaigua: Thursday — Pearlz, 5:30-8:30 p.m.

Three Heads Brewing, 186 Atlantic Ave., Rochester: Thursday — Adrian D'Angelo, 8 p.m.; Friday — Shawn Drogan-Hybrid Beats, 8 p.m.; Saturday — The Crooked North, MoChester and The Medicinals, time TBA.

Tiki Bar North at Stivers Seneca Marine, 402 Boodys Hill Road, Geneva: Thursday — Secret Sauce, 6-9 p.m.; Saturday — Night Train, 8-11 p.m.; Sunday — John Bolger, 5-8 p.m.

Timber Creek Tavern, 17 S. Main St., Manchester: Thursday — Meyer & McGuire, 5-8 p.m.

Twisted Rail, 169 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Jukebox Militia, 6-10 p.m.

Twisted Rail, 108 Main St., Macedon: Saturday —Tom Chamberlain, 6-9 p.m.

Young Lion Brewing, 24 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Isaiah, 6-9 p.m.