Abilene Bar and Lounge, 153 Liberty Pole, Rochester: Thursday — Kevin Gordon Trio, 8 p.m.; Friday — StarDevils, 9:30 p.m.; Saturday — Peg Leg Ida and Skeleton Keys, 8:30 p.m.

Anthology, 336 East Ave., Rochester: Thursday — Marc Antoine, 7 p.m.; Friday — Electric Eels, 9 p.m.  

B-Side, 5 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Open Jam, 7-10 p.m.; Friday — NRVSYSTM, 5-7 p.m., Steve Grills & The Roadmasters, 8-10 p.m.; Saturday — Nightfall, 5-7 p.m., Mitty & The Followers, 8-11 p.m.

Bay Side Pub, 279 Lake Road, Webster: Saturday — Bad Grampas, 4-8 p.m.; Sunday — Jim Lane, 4-8 p.m.

Beachcomber on Conesus Lake, 5909 West Lake Road, Lakeville: Friday — Time Bandits, 7-11 p.m.; Saturday — Kid Kurry Band, 7-11 p.m.; Sunday — Dan Ripley, 3-7 p.m.

Bernunzio's Uptown Music, 122 East Ave., Rochester: Thursday — Mandolin Orchestra, 6:30-8 p.m.

Bottomless Brewing, 3543 East Lake Road, Geneva: Friday — Paulie Crowley, 6-9 p.m.; Saturday — Night Train, 6-9 p.m.

Boulder Coffee, 100 Alexander St., Rochester: Thursday — Trey, 7 p.m.; Friday — Frank Madonia, 8 p.m.; Saturday — Mojo Chunk, 8 p.m.; Sunday — John Popielarz, 3 p.m.

Bug Jar, 219 Monroe Ave., Rochester: Thursday — Zigtebra, with Elephant in the Room and Beef Gordon, 8 p.m.; Friday — Anyone Anyway, Trench, Fortunato, So Last Year, 8 p.m.; Saturday — Eternal Crypt (album release), with Halothane, 8 p.m.; Sunday — The Donkeys, OHS, Great Red, 9 p.m.

CB Craft Brewers, 300 Village Square Blvd., Honeoye Falls: Friday — Chris Cady & Friends, 6:30-9:30 p.m.; Saturday — CatNine, 6:30-9:30 p.m.; Sunday — James Draudt, 1-4 p.m.

CMAC, 3355 Marvin Sands Drive, Hopewell: Friday — Jason Isbell and the 400 Unit, and Brandi Carlile, 7 p.m.; Saturday — Phil Lesh & The Terrapin Family Band, 6:30 p.m.

Club 86, 86 Avenue E, Geneva: Friday — Echomen, 8-11 p.m.

Cottage Hotel, 1390 Pittsford Mendon Road, Mendon: Thursday — Paul Strowe, 7:30-10:30 p.m. Friday — Industrial Strength Country, 8 p.m.; Saturday — Kevin and the Catman, 8-9 p.m.; Sunday — Open Mic, 7-10 p.m.

Darien Lake Performing Arts Center, 9993 Allegheny Road, Darien Center: Saturday — Lady Antebellum, 7 p.m.; Sunday — Kesha and Macklemore, 7 p.m.

Del Lago, 1133 Route 414, Tyre: Thursday — The Magpie Salute, 8 p.m.; Friday — Lukas Nelson & Promise of the Real, 8 p.m., Just Joe (in Centrifico), 9:30 p.m.; Saturday — Color Me Badd, with Tag Team, 8 p.m., Mark Nanni (in Vine), 9:30 p.m.

Dinosaur Bar-B-Que, 99 Court St., Rochester: Thursday — JD Patch, 6 p.m., Anonymous Willpower, 9 p.m.; Friday — Teagan & The Tweeds, 10 p.m.; Saturday — Joe Beard, 10 p.m.

Fanatics Pub, 7281 W. Main St., Lima: Friday — The Dungarees, 8 p.m.; Saturday — Joe Mama, 7 p.m.; Sunday — Bruce Katz Band, 4 p.m.

Firehouse Saloon, 814 S. Clinton Ave., Rochester: Friday — The Adarna, 9 p.m.; Saturday — Nightlife Mary, with Pseudo Youth and Hojack, 8 p.m.

Funk 'N Waffles, 204 N. Water St., Rochester: Thursday — Little Bird and The Phryg, 10 p.m.; Friday — Box Era, with The Melting Nomads, 9 p.m.; Saturday — Rochester Contemporary School of Music's "Summer Institute" 2018, 3 p.m., Hybrid Beats, Level 7, 9 p.m.; Sunday — Mark Allen, noon, Jazz Jam with Jon Seiger & The All Stars, 3 p.m.

Flour City Station, 170 East Ave., Rochester: Thursday — Root Shock, 10 p.m.; Friday — My So Called Band, 4 p.m., Dirty Blanket, 8 p.m.

FLX Live, 427 Exchange St., Geneva: Thursday — Open Mic, 8 p.m.; Saturday — Salsa Night featuring DO20, 9 p.m.

Genesee Brew House, 25 Cataract St., Rochester: Sunday — The Greenies, 1-3 p.m.

Greenhouse Café, 2271 E. Main St., Rochester: Friday — Bob White & Company, 11 a.m. to 1 p.m., Serendipity, 7 p.m.

Heron Hill Tasting Room, 5323 Seneca Point Road, Canandaigua: Saturday — The Acoustic Warrior, 4:30 p.m.

Johnny's, 1382 Culver Road, Rochester: Friday — Soul Encounter, 8 p.m.; Saturday — Earthtones & Friends 4.0, 7 p.m.

José & Willy's, 20 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — JB & Company, 8 p.m. to midnight; Saturay — That 60s Band, 8 p.m. to midnight; Sunday — My Cat Jack, 4-7 p.m.

Lake Street Station, 41 Lake St., Geneva: Friday — Jim Brennan, 7-10 p.m.; Saturday — Ryan Consiglio, 2-5 p.m.

Little Theatre, 240 East Ave., Rochester: Thursday — San Gabriel Social Club, 7 p.m.; Friday — Wesley Franklin with Carosel, 8 p.m.; Saturday — The Jane Mutiny, 8 p.m.

Longshots at Finger Lakes Hotel, 6108 Loomis Road, Farmington: Friday — Alicia & Sideburns, 8-11 p.m.; Sunday — Mesh, 2-5 p.m.

Lovin' Cup, 300 Park Point, Henrietta: Friday — Chaz Hearne, 7-10 p.m.; Saturday — Primrose, 8-10 p.m.

Montage Music Hall, 55 Chestnut St., Rochester: Saturday — Adelitas Way, with Dead Girls Academy, Zero Theorem, Samll Town Titans, 7 p.m.

Mulconry's, 17 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Travis Rocco, 8 p.m. to midnight.

Naples Hotel, 111 S. Main St., Naples: Thursday — Rick Constantino, 6-9 p.m.; Saturday — Head to the Roots, 6-9 p.m., Whiplash, 8 p.m. to midnight

Nashvilles, 4853 West Henrietta Road, Henrietta: Friday — Ballbreakers, 9 p.m. to midnight; Saturday — Joey Allen Band, 9 p.m. to midnight.

New York Kitchen (Upstairs Bistro): Friday — Craig Snyder, 7-10 p.m.

Nick's Chophouse, 5 Beeman St., Canandaigua: Friday — Claudia Hoyser, 7:30-10:30 p.m.; Saturday — Men Behaving Badly, 7:30-10:30 p.m.

Noble Shepherd Brewery, 7853 Route 20A: Friday — St. Vith, 5:30-7:30 p.m.; Saturday — Ayers Brothers, 5:30-7:30 p.m.

Party in the Park at Dr. Martin Luther King Jr. Memorial Park, 353 Court St., Rochester: Thursday — The Original Wailers, with Grupo Nextlevel and Ginkgoa, 5:30-10 p.m.

Peacemaker Brewing Co., 20 Pleasant St., Canandaigua: Saturday — Sean Patrick McGraw, 6-9 p.m.

Pelican's Nest, 566 River St., Rochester: Friday — Atlas, 10 p.m. to 2 a.m.; Saturday — Hall Pass, 10 p.m. to 2 a.m.; Sunday — Branded!, 6-10 p.m.

Prosecco, 1550 Route 332, Farmington: Friday — Alex Goettel, 6-9 p.m.; Saturday — Connie, 6-9 p.m.

Ramada Lakefront, 41 Lake Front Drive, Geneva: Friday — Son of a Beach, 5:30-9:30 p.m.

ReInvention Brewing Co., 9 N. Main St., Manchester: Friday — Jimmy Jam Band, 5-8 p.m.; Sunday — Tom Chamberlain, 2-5 p.m.

Remedy at Finger Lakes Gaming & Racetrack, 5857 Route 96, Farmington: Friday — Night Fall After Dark, 8 p.m. to midnight; Saturday — Last Night, 8 p.m. to midnight.

Rio Tomatlán, 106 Bemis St: Saturday — Meyer & McGuire, with Perry Cleveland, 6:30-9:30 p.m.

Rochester Public Market, 280 N. Union St.: Friday — Bands on the Bricks featuring Latino Night, 6-10 p.m.

Roots Café, 197 N. Main St., Naples: Saturday — Jack Jonbes & Stid Hill Stompers, 9 p.m.

Sandbar at The Inn on the Lake, 770 S. Main St., Canandaigua: Sunday — Ende Brothers, 6-9 p.m.

Sticky Lips, 625 Culver Road, Rochester: Saturday — Jason Dodson Band, 8:45 p.m.

Sticky Lips, 830 Jefferson Road, Henrietta: Saturday — The Cool Club and The Lipker Sisters, 9 p.m.; Sunday — Gospel Brunch, 10:30 a.m.

Three Heads Brewing, 186 Atlantic Ave., Rochester: Thursday — Juicy Connotation, 8 p.m.; Friday — Upward Groove, 8 p.m.; Saturday — Fakaui, with Carosel, 8 p.m.

Tiki Bar North at Stivers Seneca Marine, 402 Boodys Hill Road, Geneva: Thursday — Nick LeDuc, 6-9 p.m.; Saturday — ROC Street, 7-10 p.m.; Sunday — Nick Gillette, 5-8 p.m.

Twisted Rail, 169 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Naked Grey, 7-11 p.m. 

Twisted Rail, 108 Main St., Macedon: Saturday — Nick LeDuc, 6-9 p.m.

VB Brewery, 160 School St. #4, Victor: Saturday — Tonal Recall, 7-10 p.m.

Wegmans Market Café, Routes 5 and 20, Canandaigua: Friday — Rollin' Bones, 5-8 p.m.

Young Lion Brewing, 24 Lakeshore Drive, Canandaigua: Saturday — Dan Layus of Augustana & Hollis Brown Acoustic, 6-9:30 p.m.