Abilene Bar & Lounge, 153 Liberty Pole Way, Rochester: Friday — Watkins & The Rapiers, The Mighty High & Dry, 6 p.m.; Saturday — Yeled Zaiin, 9 p.m.

Anthology, 336 East Ave., Rochester: Friday — Attila, and Suicide Silence, with Volumes, Rings of Saturn, and Spite, 6 p.m.; Saturday — Eat a Peach for Peace (Allman Brothers tribute), 8:30 p.m.

B-Side, 5 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Women Making Music hosted by Amanda Lee Peers, with Chrissie Romano, Boy Jr. and Fatima, 7-10 p.m.; Friday — Steve West, 5-7 p.m., Leah & The Upheaval, 8-11 p.m.; Saturday — Kennedy Jason, 5-7 p.m., Dead Letter Office (R.E.M. tribute), 8-11 p.m.

Bay Side Pub, 279 Lake Road, Webster: Saturday — Brian Lindsay & Friends, 4-8 p.m.; Sunday — Grove Street, 4-8 p.m.

Beachcomber on Conesus Lake, 5909 West Lake Road, Lakeville: Friday — Figure 8 Band, 7-11 p.m.; Saturday — Neil Van Doren, 7-11 p.m.; Sunday — Flying Boxcar Duo, 3-7 p.m.

Beer Hall, 1517 Empire Blvd., Webster: Saturday — Joe Brucato & The Joyous Noise, 1 p.m.

Bottomless Brewing, 3543 East Lake Road, Geneva: Saturday — Bar Room Philosophers, 6-9 p.m.

Boulder Coffee, 100 Alexander St., Rochester: Friday — Kennedy Jason, 7 p.m.; Saturday — Kyle Veenema, 6 p.m., Amy Collins and Tim Clark, 8 p.m.; Sunday — Lexi Weege and Dallas Greene, 7 p.m.

Bug Jar, 219 Monroe Ave., Rochester: Thursday — The Good Lords, Artheyyestheyare, Sulaco, Benny Beyond, 8 p.m.; Friday — Magnatar, DIM, Day of the Locust, Acrylazea, 8 p.m.; Saturday — Superty Dupes, with Small Signals, Woody Battaglia and Comedy Cocoon, 8 p.m.; Sunday — Maharaja, Darsombra, The Highest Leviathan, Monolith, 7 p.m.

California Brew Haus, 402 W. Ridge Road, Rochester: Friday — The Heathens, Jacoby's Ladder, The Purple Owls, 7 p.m. to 2 a.m.

CB Craft Brewers, 300 Village Square Blvd., Honeoye Falls: Friday — Mochester, 6:30-9:30 p.m.; Saturday — The Crooked North, 6:30-9:30 p.m.; Sunday — Bryan Price, 1-4 p.m.

Cottage Hotel, 1390 Pittsford Mendon Road, Mendon: Thursday — Paul Strowe, 7:30-10:30 p.m.; Friday — Joe Mama, 4 p.m., Mike Speranza, 8 p.m.; Saturday — Josh and the Guys, 9 p.m.; Sunday — Open Mic, 7-10 p.m.

Del Lago, 1133 Route 414, Tyre: Friday — Pat Benetar, Neil Giraldo and Rick Springfield, 8 p.m., Mike Houston (in Centrifico), 9:30 p.m.; Saturday — Joe Whiting (in Vine), 9:30 p.m.

Dinosaur Bar-B-Que, 99 Court St., Rochester: Thursday — Jason Dodson Band, 6 p.m., Brian Lindsay Band, 9:30 p.m.; Friday — Vinyl Orange Ottoman, 10 p.m.; Saturday — Way Cool, 3-5 p.m., Tradewind Band, 10 p.m.

Firehouse Saloon, 814 S. Clinton Ave., Rochester: Friday — The Dirty Pennies, House Majority, Lollygagger, BOBS, 8 p.m. to midnight; Saturday — Warhead Rising, with Animus, 9 p.m. to 1 a.m.

Flour City Station, 170 East Ave., Rochester: Thursday — Universal Transit (with Duane Betts and Devon Allman) and Broccoli Samurai, 8 p.m.; Friday — Ignite, with Derrick Barnett and Statement Band, 9:30 p.m.; Saturday — Litz, 9 p.m.

FLX Live, 427 Exchange St., Geneva: Friday — Jody Quine and Grant Maloy Smith, 6:30-8:30 p.m., Chini-Lee, 10 p.m. to 1 a.m.

Funk 'N Waffles, 204 N. Water St., Rochester: Thursday — Danielle Ponder and the Tomorrow People, 8 p.m.; Friday — Space Junk, with Stereo Nest, 9 p.m.; Saturday — Confessions of a Poet, 8 p.m.; Sunday — Weber Music, noon, Jazz Jam with Jon Seiger & The All-Stars, 3 p.m.

Genesee Brew Haus, 25 Cataract St., Rochester: Sunday — David Miller, 1-3 p.m.

Greenhouse Café, 2271 E. Main St., Rochester: Friday — Bob White & Company, 11 a.m. to 1 p.m., Patrick and Kathy Schwar, 7-9 p.m.

Heron Hill Tasting Room, 5323 Seneca Point Road, Canandaigua: Saturday — Meyer & McGuire, 5-8 p.m.

Highland Bowl, 1137 South Ave., Rochester: Saturday — JAVA, 6-8:30 p.m.

Irish Mafia Brewing Co., 2971 Whalen Road, East Bloomfield: Friday — Meyer & McGuire, 7-10 p.m.

Johnny's, 1382 Culver Road, Rochester: Friday — Resonet Freqs, 8 p.m.; Sunday — Traditiona Irish music session, 4 p.m.

José & Willy's, 20 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Final One, 8 p.m. to midnight; Saturday — So White & Country Smoke, 8 p.m. to midnight; Sunday — Meyer & McGuire, 4-7 p.m.

Kashong Creek Craft Cider, 87 Castle St., Geneva: Friday — Vaughn Faison and His Triumphant Retirn, 8:30 p.m.

Little Theatre, 240 East Ave., Rochester: Thursday — John Palocy Trio with Maggie Mullen, 7 p.m.; Friday — Auld Lang Syne, 8 p.m.; Saturday — The Jane Mutiny, 8 p.m.

Longshots at Finger Lakes Hotel, 6108 Loomis Road, Farmington: Friday — Worthy Duncan, 8-11 p.m.; Sunday — Three Shots, 2-5 p.m.

Lovin' Cup, 300 Park Point, Henrietta: Thursday — Salsa Night presented by Essence of Rhythm, 8 p.m.; Friday — Alphonso Williams, 7-10 p.m.; Saturday — Mr. Mustard (Beatles tribute), 8-11:30 p.m.

Montage Music Hall, 55 Chestnut St., Rochester: Thursday — Havok, with Jungle Rot and Extinction AD, 7 p.m.; Friday — Sworn Enemy, with Thy Will Be Done, 7:30 p.m.; Sunday — Faster Pussycat, with Don Jamieson and Paradise Kitty (all-female Guns N Roses tribute), 7 p.m.

Mulconry's, 17 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Green Rose Acoustic, 7-10 p.m.

Naples Hotel, 111 S. Main St., Naples: Thursday — Aaron Lipp, 6-9 p.m.; Saturday — Mike Joseph, 6-9 p.m., Jack Jones, 8 p.m. to midnight.

New York Kitchen (Upstairs Bistro), 800 S. Main St., Canandaigua: Friday — Dos Locos, 7-10 p.m.

Nick's Chophouse, 5 Beeman St., Canandaigua: Friday — Brian Ayers, 7:30-10:30 p.m.; Saturday — Marco, 7:30-10:30 p.m.

Noble Shepherd, 7853 Route 20A, Bristol: Friday — Tom Chamberlain, 5:30-7:30 p.m.; Saturday — Aaron Lipp, 5:30-7:30 p.m.

Party in the Park at Dr. Martin Luther King Jr. Memorial Park, 353 Court St., Rochester: Thursday — Devon Allman Project with Duane Betts, with Hayley Jane and the Primates and Tommy Brunett Band, 5-10 p.m. (rain location — Anthology)

Peacemaker Brewing Company, 20 Pleasant St., Canandaigua: Friday — My Cat Jack, 6-9 p.m.

Pelican's Nest, 566 River St., Rochester: Friday — Shifting Gears, 10 p.m.; Saturday — Taran, 10 p.m.; Sunday — Something Else, 6 p.m.

Prosecco, 1550 Route 332, Farmington: Friday — A Taste of Jazz, 6-9 p.m.; Saturday — Howie Bartolo (flute), 6-9 p.m.

Record Archive, 33 1/3 Rockwood St. (off East Avenue), Rochester: Thursday — Son House Blues Night hosted by Genesee Johnny featuring Steve Lyons, 5 p.m.; Sunday — Fab Gears' Rock n Roll Academy's Ensemble Groups Summer Show featuing The Smashing Mailboxes, Trailer Park Messiah, The Hypotheticals, Average Youth, Canalshark and Loot, noon.

ReInvention Brewing Co., 9 N. Main St., Manchester: Friday — Eric Michael Rapini, 5-8 p.m.; Saturday — Sam Swanson, -8 p.m.

Remedy at Finger Lakes Gaming & Racetrack, 5857 Route 96, Farmington: Friday — Haywire, 8 p.m. to midnight; Saturday — Blind Switch, 8 p.m. to midnight.

Rio Tomatlán, 106 Bemis St., Canandaigua: Saturday — Roger Clyne & The Peacemakers, with The Tommy Brunett Band, The Black Moods and Andrew Leahey & The Homesteadt, 2-10:30 p.m.

Rochester Public Market, 280 N. Union St., Rochester: Friday — Bands on the Bricks featuring ZBTB (Zac Brown Tribute Band), 6-10 p.m.

Roots Café, 197 N. Main St., Naples: Saturday — Tenzin Chopak, 8:30 p.m.

Sandbar at The Inn on the Lake, 770 S. Main St., Canandaigua: Sunday — Amanda Ashley, 6-9 p.m.

St. Thomas Episcopal Church, 2000 Highland Ave., Rochester: Friday — Fowler, Franklin nd Bell, 6-8 p.m.

Sticky Lips, 625 Culver Road, Rochester: Friday — Tempest, 8:45 p.m.; Saturday — Buddies & Pals, 8:30 p.m.

Sticky Lips, 830 Jefferson Road, Henrietta: Saturday — Rockhouse Riot, 9 p.m.

Three Heads Brewing, 186 Atlantic Ave., Rochester: Friday — Cool Club & The Lipker Sisters, 8 p.m.; Saturday — Dial Up (90s), 8 p.m.

Tiki Bar North at Stivers Seneca Marine, 402 Boodys Hill Road, Geneva: Thursday — Kenny Campbell, 6-9 p.m., Saturday — Nik & The Nice Guys, 8-11 p.m.; Sunday — Rob Ervin, 5-8 p.m.

Twisted Rail, 169 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Banned From the Tavern, 6-9 p.m.; Sunday — Ryan Consiglio, 4 p.m.

Twisted Rail, 108 Main St., Macedon: Saturday — Owen Eichensher, 7-10 p.m.

VB Brewery, 160 School St. #4, Victor: Saturday — Tonal Recall, 7-10 p.m.; Saturday — Kevin Dehond, 7-10 p.m.

Wegmans Market Café, Routes 5 and 20, Canandaigua: Friday — In the House, 5-8 p.m.

Young Lion Brewing, 24 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Nate Michaels, 6-9 p.m.