Abilene Bar and Lounge, 153 Liberty Pole Way, Rochester: Friday — The Kenny Brothers, with Ryan Martin, 9 p.m.; Saturday — The Nighthawks, with McKinley James, 9 p.m.

Anthology, 336 East Ave., Rochester: Saturday — Mark Farina, Mushroom Jazz and House Set, 9:30 p.m.

B-Side, 5 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Singer/Songwriter Showcase featuring Alan Murphy, Kelly and Mike Shapiro, Brian McCormick, and Jon Lewis, 7-10 p.m.; Friday — Rachel Beverly, 5-7 p.m., John Payton Project, 8-11 p.m.; Saturday — Bob Olson and Lauren Fagginao (supper show), 5-7 p.m., The Fox Sisters, 8-11 p.m.

Bay Side Pub, 279 Lake Road, Webster: Saturday — The Franklin Mint Band, 4-8 p.m.; Sunday — Jeff Acker Trio, 4-8 p.m.

Beachcomber on Conesus Lake, 5909 West Lake Road, Conesus: Friday — Everheart, 7-11 p.m.; Saturday — Keys to the Caddy, 7-11 p.m.; Sunday — Handsome Young Ladies, 3-7 p.m.

Bottomless Brewing, 3543 East Lake Road, Geneva: Saturday — Agonal Rhythm, 6-9 p.m.

Boulder Coffee, 100 Alexander St., Rochester: Friday — Olivia Frances, 8 p.m.

Brew & Brats at Arbor Hill, 6461 Route 64, Naples: Friday — Open Mic hosted by Mike Joseph, 6-9 p.m.; Saturday — Meyer & McGuire, 6-9 p.m.

Bug Jar, 219 Monroe Ave., Rochester: Thursday — Tart, Boy Jr. Ryan Flynn, 8 p.m.; Friday — Borger, Archimedes, more (benefit for 104.3 Communty Radio), time TBA; Saturday — Zeke, The Emersons, Babyaga, Heatseaker, 8 p.m.

CB Craft Brewers, 300 Village Square Blvd., Honeoye Falls: Friday — Mark Bradley, 6:30-9:30 p.m.; Saturday — Delilah Jones (Grateful Dead tribute), 6:30-9:30 p.m.; Sunday — Charlie Ellis, 1-4 p.m.

CMAC, 3355 Marvin Sands Drive, Hopewell: Sunday — David Byrne, 7 p.m.

Darien Lake Performing Arts Center, 9993 Allegany Road, Darien: Friday — Slayer, with Lamb of God, Anthraz, Testament and Napalm Death, 5 p.m.; Saturday — Dierks Bentley, with Brothers Osborne, and Lanco, 7 p.m.

Del Lago, 1133 Route 414, Tyre: Friday — The Fast Lane (Eagles tribute), 8 p.m., Peg Newell (in Centrifico), 9:30 p.m.; Saturday — Shawn Smith (in Vine), 9:30 p.m.

Dinosaur Bar-B-Que, 99 Court St., Rochester: Thursday — Peg Leg Ida, 9 p.m.

Fanatics Pub, 7281 W. Main St., Lima: Friday-Sunday — Crossroads Blues Fest (see Front-Row Seat column, page A3, for lineup).

FLX Live, 427 Exchange St., Geneva: Friday — Campbell & Son, 7-10 p.m., Hop City Hellcats, 10:15 p.m. to 1 a.m.; Saturday — Intrepid Travelers, with Gonzo, 8:30 p.m.

Flour City Station, 170 East Ave., Rochester: Thursday — Ocular Panther, 10 p.m.; Saturday — Dial Up, 9 p.m.

Funk 'N Waffles, 204 N. Water St., Rochester: Thursday — Yam, with Old Deer Ensemble, 9 p.m.; Friday — Sonic Garden, 10:30 p.m.; Saturday — Murmur (R.E.M. tribute), with Sour Club, 8 p.m.; Sunday — Joey Small, noon, Jazz Jam with Jon Seiger & The All Stars, 3 p.m.

Greenhouse Café, 2271 E. Main St., Rochester: Friday — Bob White & Company, 11 a.m. to 1 p.m., Industrial Strength Country, 7-9 p.m.

Heron Hill Tasting Room, 5323 Seneca Point Road, Canandaigua: Sunday — Chris O'Leary Band, with 3 of a Kind, 12:30 p.m.

Johnny's, 1382 Culver Road, Rochester: Friday — Mark Gregory, 8 p.m.; Saturday — The Dungarees, 8 p.m.

José & Willy's, 20 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Tennessee Lights, 5-8 p.m., Craig Snyder Trio, 8 p.m. to midnight.

Little Theatre, 240 East Ave., Rochester: Thursday — Maria Gillard Trio, 7 p.m.; Friday — Sam Nitsch, 8 p.m.; Satutrday — Jackson Cavalier, 8 p.m.; Sunday — Classical Guitar Night, 7 p.m.

Longshots at Finger Lakes Hotel, 6108 Loomis Road, Farmington: Friday — Dave McGrath, 8-11 p.m.

Lovin' Cup, 300 Park Point, Henrietta: Friday — Megan Flechaus, 7-10 p.m.

Montage Music Hall, 55 Chestnut St., Rochester: Saturday — Aphasia, with Destroy/Create, Scenery with Solace, Life Barrier and Into the Harbor, 6 p.m.

Mulconry's, 17 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — David M. Miller Duo, 7-10 p.m.; Friday — Travis Rocco, 8 p.m. to midnight.

Nashvilles, 4853 West Henrietta Road, Henrietta: Saturday — Grit N Grace, 9 p.m. to midnight.

Nick's Chophouse, 5 Beeman St., Canandaigua: Friday — Endless Mountain Derelicts, 7:30-10:30 p.m.; Saturday — Paulsen, Baker & Chaapel, 7:30-10:30 p.m.

Noble Shepherd Brewery, 7853 Route 20A, Bristol: Friday — Claudia Hoyser, 5:30-7:30 p.m.; Saturday — Just Uncorked, 5:30-7:30 p.m.

Party in the Park at Dr. Martin Luther King Jr. Memorial Park, 353 Court St., Rochester: Thursday — Almost Queen, with Big Eyed Phish, 5-10 p.m.

Peacemaker Brewing Co., 20 Pleasant St., Canandaigua: Friday — PUR, 6-9 p.m.; Saturday — Mark Nanni, 6-9 p.m.

Pelican's Nest, 566 River St., Rochester: Friday — B42K, 10 p.m.; Saturday — Guy Smiley, 10 p.m.; Sunday — The Skycoasters, 6-10 p.m.

Prosecco, 1550 Route 332, Farmington: Thursday — A Taste of Jazz Duo, 5:30-8:30 p.m.; Friday — Connie Fredericks Malone and Scott Bradley, 6-9 p.m.; Saturday — Mike Pullano, 6-9 p.m.

Ramada Lakefront, 41 Lake Front Drive, Geneva: Friday — The Echoman, 5:30-9:30 p.m.

Record Archive, 33 1/3 Rockwood St., Rochester (off East Avenue): Thursday — Shaba Duza (in book release party for Sean Dwyer's "Sometimes They Smile"), 5-8 p.m.

ReInvention Brewing Co., 9 N. Main St., Manchester: Friday — LeBruen Brothers, 5-8 p.m.

Remedy at Finger Lakes Gaming & Racetrack, 5857 Route 96, Farmington: Friday — Dave McGrath, 5-7 p.m., Razin Kain, 8 p.m. to midnight; Saturday — These Guys, 8 p.m. to midnight.

Rio Tomatlán, 106 Bemis St., Canandaigua: Sunday — The Healing Committee, 3-5 p.m.

Rochester Public Market, 280 N. Union St., Rochester: Friday — Donna the Buffalo (Bands on the Bricks concert), 5:30 p.m.

Sandbar at The Inn on the Lake, 770 S. Main St., Canandaigua: Sunday — Blonde Over Blue, 6-9 p.m.

Sticky Lips, 625 Culver Road, Rochester: Saturday — Vinyl Orange Ottoman, 8:30 p.m.

Sticky Lips, 830 Jefferson Road, Henrietta: Saturday — Lyin' Eyes (Eagles tribute), 9 p.m.

Three Heads Brewing, 186 Atlantic Ave., Rochester: Thursday — James Searl, 8 p.m.; Friday — Teagan & The Tweeds, 8 p.m.; Saturday — Animal Sounds, with Walrus Junction, 8 p.m.

Tiki Bar North at Stivers Seneca Marine, 402 Boody's Hill Road, Geneva: Thursday — Sam Swanson, 6-9 p.m.; Friday — Eight Feet, 8-11 p.m.; Saturday — Night Train, 8-11 p.m.; Sunday — Casey McDonald, 5-8 p.m.

Twisted Rail, 169 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Boogiemen, 7-11 p.m.

Twisted Rail, 108 Main St., Macedon: Saturday — Shari Ratka, 6-9 p.m.

Weathertop Farm & Hopyard, 166 Ellsworth Road, Palmyra: Saturday — A Girl Named Genny & Friends (including members of Dirty Blanket) during Weathertop's Farm Fest, A Hopyard Hootenanny, noon to 5 p.m. 

Wegmans Market Café, Routes 5 and 20, Canandaigua: Friday — Scott Kreyer, 5-8 p.m.

Young Lion, 24 Lakeshore Drive, Canandaigua: Saturday — Sam Swanson, 6-9 p.m.