Abilene Bar & Lounge, 153 Liberty Pole Way, Rochester: Thursday — The Suitcase Junket, 8 p.m.; Friday — The Michigan Rattlers, 7 p.m., The Hi-Risers, 9:30 p.m.; Saturday — Mikaela Davis, 9 p.m.

Anthology, 336 East Ave., Rochester: Friday — Cold War Kids, with The Demos and The Stedwells, 7:30 p.m.

B-Side, 5 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Our Own Worst Enemy, 7-10 p.m.; Saturday — Spooky Mulder (CD release), 5-7 p.m., Cinnamon Jones & Elternal Soul, 8-11 p.m.

Bay Side Pub, 279 Lake Road, Webster: Saturday — Warehouse, 4-8 p.m.; Sunday — Any Montrois, 4-8 p.m.

Beachcomber on Conesus Lake, 5909 West Lake Road, Lakeville: Friday — Revolver, 7-11 p.m.; Saturday — Sounds Like a Sunday, 7-11 p.m.; Sunday — James Draudt, 3-7 p.m.

Billsboro Winery, 4760 West Lake Road, Geneva: Thursday — Maria Gillard Trio, 6-8:30 p.m.

Bottomless Brewing, 3543 East Lake Road, Geneva: Saturday — Bad Juju, 6-9 p.m.

Boulder Coffee, 100 Alexander St., Rochester: Friday — Meghan Flechaus, 8-10 p.m.; Saturday — Carmen & Lizzy, 8-10 p.m.

Brew & Brats at Arbor Hill, 6461 Route 64, Naples: Friday — Open Mic hosted by Men Behaving Badly, 6-9 p.m.; Saturday — Sinzibukwud, 6-9 p.m.

Bug Jar, 219 Monroe Ave., Rochester: Friday — Muler, Jan the Actress, Lower Expectations, time TBA; Saturday — Free Cake for Every Creature, Attic Abasement, Ben Morey & The Eyes, Shep Treasure, 8 p.m.

CB Craft Brewers, 300 Village Square Blvd., Honeoye Falls: Friday — Steve West, 6:30-9:30 p.m.; Saturday — Wheeler Station, 6:30-9:30 p.m.; Sunday — Squid, 1-4 p.m.

CMAC, 3355 Marvin Sands Drive, Hopewell: Friday — Alan Jackson, 7:30 p.m.

Cottage Hotel, 1390 Pittsford Mendon Road, Mendon: Thursday — Paul Strowe, 7-10 p.m.; Friday/Saturday — Slipton Fell, 9 p.m. to midnight; Sunday — Open Mic, 7-9 p.m.

Darien Lake Performing Arts Center, 993 Alleghany Road, Darien: Friday — Jason Aldean, with Luke Combs and Lauren Alaina, 7 p.m.; Sunday — Rob Zombie and Marilyn Manson, 7 p.m.

Del Lago, 1133 State Route 414, Tyre: Friday — Incubus, 8 p.m., Just Joe (in Centrifico), 9:30 p.m.; Saturday — Mike Crissan (in Vine), 10 p.m. (Nancy Wilson concert Saturday sold out)

Dinosaur Bar-B-Que, 99 Court St., Rochester: Thursday — Skeleton Keys, 6-9 p.m., The Millers, 9 p.m.; Friday — Dirty Bourbon Blues Band, 10 p.m.; Saturday — The Taint, 10 p.m.

Fanatics Pub, 7281 W. Main St., Lima: Sunday — Tony Holiday and the Velvetones (benefit for Hometown Heroes bannder program), 4 p.m.

Firehouse Saloon, 814 S. Clinton Ave., Rochester: Friday — FlashBamPow, 9 p.m. to 1:30 a.m.; Saturday — Stationary Escape Pod, with Animus, 9 p.m. to 2 a.m.

Flour City Station, 170 East Ave., Rochester: Friday — Shadowborn (CD release), with Anabasis, Gates of Poadadox, and Invictra, 7 p.m.; Saturday — Noble Vibes, 9 p.m.

FLX Live, 427 Exchange St., Geneva: Friday — Roomful of Blues, with Cinnamon Jones, 7:30-11 p.m.

Funk 'N Waffles, 204 N. Water St., Rochester: Thursday — Kendall Street Company, with Vintage Pretty, 9 p.m.; Saturday — Trina, 10 p.m.; Sunday — Weber Music, noon, Jazzz Jam with Jon Seiger & The All Stars, 3 p.m.

Greenhouse Café, 2271 E. Main St., Rochester: Friday — Bob White & Company, 11 a.m. to 1 p.m., Amy Hazard Band, 7-9 p.m.; Sunday — Cajun jam, noon.

Heron Hill Tasting Room, 5323 Seneca Point Road, Canandaigua: Sunday — Owen Eichensehr, 12:30-4:30 p.m.

Johnny's, 1382 Culver Road, Rochester: Friday — Hanna & The Blue Hearts, 8 p.m.

José & Willy's, 20 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Rebel's Posse, 8 p.m. to midnight; Saturday — Taran, 8 p.m. to midnight; Sunday — JB, 4-7 p.m.

Lake Street Station, 41 Lake St., Geneva: Saturday — Bob McGee, 2-5 p.m.

Little Lakes Community Center, 4705 S. Main St., Hemlock: Saturday — The Brothers Blue, 6 p.m.

Little Theatre, 240 East Ave., Rochester: Thursday — Kinloch Nelson, 7 p.m.; Friday — The White Hots, 8 p.m.; Saturday — PV Nunes and Some Guys You Know, 8 p.m.

Lock's Stock & Barrel, 5436 Route 64, South Bristol: Friday — Open Jam with Steve Rohrback, time TBA.

Lovin' Cup, 200 Park Point, Henrietta: Friday — Del McCoury Band, Driftwood, The Honey Smugglers, Ruckus Juice Jug Stompers, Dirty Blanket, 6 p.m.; Saturday — Swamp Trotter, 8-11 p.m.

Montage Music Hall, 55 Chestnut St., Rochester: Thursday — Psychostick, with Urizen, 7:30 p.m.; Friday — Pop Evil, with Unwill and Mobday, 7 p.m.; Saturday — Agent Orange, 8 p.m.; Sunday — Ace Hood, 8 p.m. 

Mulconry's, 17 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Marty Roberts, 7-10 p.m.

Naples Hotel, 111 S. Main St., Naples: Thursday — Aaron Lipp, 6-9 p.m.; Saturday — Mary Monroe, 6-9 p.m., Troy Cusson, 8 p.m. to midnight.

Nashvilles, 4853 West Henrietta Road, Henrietta: Saturday — Broken Strings, 9 p.m.

Nick's Chophouse, 5 Beeman St., Canandaigua: Friday — Aaon Lipp, 7:30-10:30 p.m.; Saturday — Ayers Brothers, 7:30-10:30 p.m.

Noble Shepherd Brewery, 7853 Route 20A, Bristol: Friday — LeBrun Brothers, 5:30-7:30 p.m.; Saturday — My Cat Jack, 5:30-7:30 p.m.

Peacemaker Brewing Co., 20 Pleasant St., Canandaigua: Friday — Local Honey, 6-9 p.m.; Saturday — Sam Swanson, 6-9 p.m.;

Pelican's Nest, 566 River St., Rochester: Thursday — Jumbo Shrimp, 7-11 p.m.; Friday — Mesh, 10 p.m. to 2 a.m.; Saturday — Download, 10 p.m. to 2 a.m.; Sunday — Me and the Boyz, 6-10 p.m.

Prosecco, 1550 Route 332, Farmington: Thursday — Ann Miller Jazz Duo, 5:30-8:30 p.m.; Friday — Chris Ott, 6-9 p.m.; Saturday — Ryan Carey, 6-9 p.m.

Ramada Lakefront, 41 Lake Front Drive, Geneva: Friday — Tonal Recall, 5:30-9:30 p.m.

ReInvention Brewing Co., 9 N. Main St., Manchester: Saturday — Men Behaving Badly, 5-8 p.m.

Remedy at Finger Lakes Gaming & Racetrack, 5857 Route 96, Farmington: Friday — Eric Van Houten, 8 p.m. to midnight; Saturday — Deans List, 8 p.m. to midnight.

Roots Café, 197 N. Main St., Naples: Saturday — Alex Falls, 9 p.m.; Sunday — Aaron Lipp & Friends, 8 p.m.

Sandbar at The Inn on the Lake, 770 S. Main St., Canandaigua: Sunday — Uptown Duo, 6-9 p.m.

Sticky Lips, 380 Jefferson Road, Henrietta: Saturday — The Shakin' Bones, 9 p.m.

Three Heads Brewing, 186 Atlantic Ave., Rochester: Thursday — James Searl, 8 p.m.; Friday — Vanishing Sun, 8 p.m.; Saturday — Nate Coffey and the Good Vibes, with Matt O'Brian, 8 p.m.

Tiki Bar North at Stivers Seneca Marine, 402 Boodys Hill Road, Geneva: Thursday — Sam Swason, 6-9 p.m.; Sunday — Nate Michaels, 5-8 p.m.

Timber Creek Tavern, 17 S. Main St., Manchester: Thursday — Meyer & McGuire, 5-8 p.m.

Twisted Rail, 169 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Jukebox Militia, 7-11 p.m.; Sunday — Shari Ratka, 4-7 p.m.

Twisted Rail, 108 Main St., Macedon: Saturday —Seein' Double, 6-9 p.m.

VB Brewery, 160 School St. #4, Victor: Saturday — Left on Red, 7-10 p.m.

Wegmans Market Café, Routes 5 and 20, Canandaigua: Friday — Tim O'Hare, 5-8 p.m.

Young Lion Brewing, 24 Lakeshore Drive, Canandaigua: Saturday — Ende Brothers, 6-9 p.m.