Abilene Bar & Lounge, 153 Liberty Pole Way, Rochester: Thursday — Honeysuckle, with The Vine Brothers, 8 p.m.; Friday — Los Texmaniacs, 9 p.m. (Peter Case's Saturday sets have been canceled for medical reasons.)

Anthology, 336 East Ave., Rochester: Thursday — Kung Fu, with Ocular Panther, 9 p.m.; Saturday — The Crystal Method, 9 p.m.

B-Side, 5 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Open Jam hosted by Andy Saxby and Matt Beeman, 7-9 p.m.; Friday — Derek Knott, 5-7 p.m., Double Down, 8-11 p.m.; Saturday — Gordon Munding, 5-7 p.m., Red, Hot & Blue, 8-11 p.m.

Bernunzio's Uptown Music, 122 East Ave., Rochester: Thursday — Mandolin Orchestra, 6:30-8 p.m.

Billsboro Winery, 4760 West Lake Road, Geneva: Friday — Artistic License, 6-8:30 p.m.

Bottomless Brewing, 3543 East Lake Road, Rochester: Saturday — City Limits, 6-9 p.m.

Boulder Coffee, 100 Alexander St., Rochester: Friday — Helena San, 8 p.m.; Saturday — Evan Anstey, 8 p.m.; Sunday — Allison Leah, 8 p.m.

Brew & Brats at Arbor Hill, 6461 Route 64, Naples: Friday — Open Mic hosted by Tom Chamberlain, 6-9 p.m.; Saturday — Cross-Eyed Cat Band, 6-9 p.m.

Bug Jar, 219 Monroe Ave., Rochester: Friday — Chiller, Kodachrome, Debris Field, Lowfaith, 8 p.m.; Saturday — Calicoco (record release), with Cammy Enaharo & Dessert, and Katie Preston, 8 p.m.

Cottage Hotel, 1390 Pittsford Mendon Road, Mendon: Thursday — Paul Strowe, 7:30-10:30 p.m.; Friday — Mike Speranza, 8-11 p.m.; Saturday — The Thingmasters, 9 p.m. to midnight; Sunday — Open Mic, 7:30-10:30 p.m.

Del Lago, 1133 Route 414, Tyre: Friday — Just Joe (in Vine), 10 p.m.; Saturday — Chris Eves (in Vine), 10 p.m.

Dinosaur Bar-B-Que, 99 Court St., Rochester: Thursday — Teressa Wilcox Duo, 9 p.m.; Friday — Vinyl Orange Ottoman, 10 p.m.; Saturday — Joe Beard, 10 p.m.

Fanatics Pub & Pizza, 7281 W. Main St., Lima: Friday — Jeff Riales, 8 p.m.; Saturday — Mike Pappert, 7 p.m.; Sunday — JP Soars, 5 p.m.

Firehouse Saloon, 814 S. Clinton Ave., Rochester: Friday — Late Earth and Lower Expectations, 9:30 p.m.

Flaherty's Three Flags Inn, 60 W. Main St., Honeoye Falls: Saturday — Redeye Jack, time TBA.

FLX Live, 427 Exchange St., Geneva: Thursday — Open Mic, 8 p.m.; Friday — Bad JuJu, 8 p.m.; Saturday — Shiftin Gears, 8 p.m.

Funk N Waffles, 204 N. Water St., Rochester: Thursday — The Garcia Project, with PBB3, 8 p.m.; Friday — Blind Spots, with It's a Thrill and Stompbox, 9 p.m.; Saturday — Schmism (Tool tribute), 9 p.m.; Sunday — Singer-Songwriter Brunch with Summer Shandy, noon, Jazz Jam with Jon Seiger & The All Stars, 3 p.m., Shemekia Copeland with Steve Grills, 8 p.m.

Greenhouse Café, 2271 E. Main St., Rochester: Friday — Bob White & Company, 11 a.m. to 1 p.m., Noisy Nora, 7-9 p.m.

Heron Hill Tasting Room, 5323 Seneca Point Road, Canandaigua: Sunday — Alec Smith, 12:30-4:30 p.m.

Jack Quinn's Irish Pub, 6659 Main St., Lima: Saturday — Meyer & McGuire, 7-10 p.m.

José & Willy's, 20 Lakeshore Drive, Canandaigua: Saturday — Crazy Firemen, 3-7 p.m., Taran, 8:30 p.m.; Sunday — Crazy Firemen, 3-7 p.m.

Lake Street Station, 41 Lake St., Geneva: Saturday — Annie Rhodes, 2-5 p.m.

Lincoln Hill Farms, 3792 Route 247, Canandaigua: Friday — Mochester, with Eli Flynn & The Everymen, 6 p.m.

Little Theatre, 240 East Ave., Rochester: Thursday — Bob Sneider Trio, 7 p.m.; Friday — Al Biles and GenJam, 6 p.m., Bill Dresnack, 8 p.m.; Saturday — Eight Beat Measure, 12:45 p.m., RIT Vocal Accent, 1:30 p.m., RIT Surround Sound, 2 p.m., Bill Dresnack, 6:30 p.m., The Galileo Band, 9 p.m.

Longshots at Finger Lakes Hotel, 6108 Loomis Road, Farmington: Friday — Bryan Price, 8-11 p.m.

Lovin' Cup, 300 Park Point, Henrietta: Friday — Vanishing Sun, with Baker Street, 8:30-11:30 p.m.; Saturday — "The Story Sessions" featuring Kurt Johnson, Max Flansburg, Ray Mahar, Rita Proctor, Ben Proctor, Richie Colf, Zac Lijewski and Susanne Rose, 7-11 p.m.

Montage Music Hall, 55 Chestnut St., Rochester: Thursday — Philip H. Anselmo & The Illegals, with King Parrot, 6:30 p.m.; Saturday — Absense, 7:30 p.m.

Mulconry's, 17 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Creek's Edge, 7-10 p.m.; Saturday — John Akers, 8 p.m. to midnight.

Naples Hotel, 111 S. Main St., Naples: Saturday — Jack Cones, 6-9 p.m., Rick Constantino, 8 p.m. to midnight.

Nashvilles, 4853 West Henrietta Road, Henrietta: Friday — Download, 9 p.m.; Saturday — Highway 31, 9 p.m.

Nick's Chophouse, 5 Beeman St., Canandaigua: Friday — Claudia Hoyser, 7:30-10:30 p.m.; Saturday — Nate Michaels, 7:30-10:30 p.m.

Noble Shepherd Brewery, 7853 Route 20A, Bristol: Friday — St. Vith, 5:30-7:30 p.m.; Saturday — Jackson Cavalier, 5:30-7:30 p.m.

NY Kitchen, 800 S. Main St., Canandaigua: Friday — The Tandem Brothers, 7-10 p.m.

Peacemaker Brewing Co., 20 Pleasant St., Canandaigua: Friday — Ende Brothers, 6-9 p.m.; Saturday — Violet Mary, 6-9 p.m.

Prosecco, 1330 Route 332, Farmington: Thursday — A Taste of Jazz Duo, 5:30-8:30 p.m.; Friday — Alex Goetel, 6-9 p.m.; Saturday — Connie, 6-9 p.m.

Ramada Lakefront, 41 Lake Front Drive, Geneva: Saturday — Joe Andreas, 8-11 p.m.

ReInvention Brewing Co., 9 N. Main St., Manchester: Friday — Volcano, 6-9 p.m.; Sunday — OC, 5-8 p.m.

Remedy at Finger Lakes Gaming & Racetrack, 5857 Route 96, Farmington: Friday — UP2Something, 8 p.m. to midnight; Saturday — Divided by Zero, 8 p.m. to midnight.

Sticky Lips, 625 Culver Road, Rochester: Friday —7th Heaven, 8:30-11:30 p.m.; Saturday — Steve Grills & The Roadmasters, 8:45 p.m.

Sticky Lips, 830 Jefferson Road, Henrietta: Sunday — Gospel Brunch, 10:30 a.m.

Three Heads Brewing, 186 Atlantic Ave., Rochester: Thursday — Matt Ramerman (Santana tribute), 8 p.m.; Friday — WXXI Tiny Desk Concert, 8 p.m.; Saturday — Funktional Flow, 8 p.m.

Twin Elder Brewery, 160 School St. #4, Victor: Saturday — Tonal Recall, 7-10 p.m.

Twisted Rail, 169 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Nate Coffey & The Good Vibes, 7-11 p.m.; Sunday — Rick Constantino, 4-7 p.m.

Twisted Rail, 108 Main St., Macedon: Saturday — Headed North, 6-9 p.m.

Wegmans Market Café, Route 5 and 20, Canandaigua: Friday — Rollin' Bones, 5-8 p.m.