Abilene Bar & Lounge, 153 Liberty Pole Way, Rochester: Friday — Erin Futterer and Ross Falzone, 7 p.m., The Buffalo Brass Machine, 9:45 p.m.; Saturday — Amanda Anne Platt & The Honeycutters, 9 p.m.

American Hotel, 7304 E. Main St., Lima: Sunday — Irish Jam Sessions, 4-7 p.m.

Anthology, 336 East Ave., Rochester: Thursday — Our Lady Peace, with Oak & Ash, 7 p.m.; Friday — The Seven Wonders (Fleetwood Mac tribute), 8 p.m.; Saturday — Twiddle, with Funktional Flow, 8 p.m.

B-Side, 5 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Singer/Songwriter Showcase hosted by Jon Lewis, featuring Kelly Marie, Mike Brown and Teressa Wilcox, 7-10 p.m.; Friday — Noah Moses, 5-7 p.m., Mike Gladstone and Rob Smith, 8-11 p.m.

Bottomless Brewing, 3543 East Lake Road, Geneva: Saturday — Free Agent, 6-9 p.m.

Boulder Coffee, 100 Alexander St., Rochester: Friday — Al Biles and GenJam, 7-9 p.m.

Brew & Brats at Arbor Hill, 6461 Route 64, Naples: Friday — Open Mic hosted by Rick Constantino, 6-9 p.m.; Saturday — Steve West, 6-9 p.m.

Bug Jar, 219 Monroe Ave., Rochester: Thursday — Runaway Brother, Pale Lungs, The Joke's On Us, 8 p.m.; Friday — A Tribute to MF Doom (by Claude Bennington's Fever Dream), time TBA; Saturday — Attic 39 (album release), James Ciaccia, So Last Year, Lucky 33, 8 p.m.; Sunday — Idle Bloom, Fuzzrod, Boy Jr., 9 p.m.

Café Veritas at First Unitarian Church of Rochester, 220 S. Winton Road, Rochester: Saturday — Suzie Vinnick, with Lisa Bigwood, 7 p.m.

Cottage Hotel, 1390 Pittsford Mendon Road, Mendon: Thursday — Paul Strowe, 7-10 p.m.; Friday — Justin G, 8-11 p.m.; Saturday — Cadillac Dawn, 9 p.m. to midnight; Sunday — Open Mic, 7-10 p.m.

Del Lago, 1133 Route 414, Tyre: Thursday — Hairball, 8 p.m.; Friday — Teagan Ward (in Vine), 9:30 p.m.; Saturday — Tracy Lawrence, 8 p.m., Chad Mac & Derek Phillips (in Vine), 9:30 p.m.

Dinosaur Bar-B-Que, 99 Court St., Rochester: Thursday — Nate Michaels, 9 p.m.; Friday — The Swooners, 10 p.m.; Saturday — 7th Heaven, 10 p.m.

Fanatics Pub, 7281 W. Main St., Lima: Friday — Giffith and Martino, 7 p.m.; Saturday — Headed South, 8 p.m.

Firehouse Saloon, 814 S. Clinton Ave., Rochester: Friday — CatNine, 9 p.m.

Flaherty's Three Flags Inn, 60 W. Main St., Honeoye Falls: Saturday — Banned From the Tavern, 9 p.m.

Flour City Station, 170 East Ave., Rochester: Friday — Dead Alliance Buffalo (Grateful Dead and Jerry Garcia Band tribute), 8:30 p.m.

FLX Live, 427 Exchange St., Geneva: Thursday — Open Jam with Anson, 7 p.m.; Saturday — Music for a Cure benefit concert, 9 p.m.

Funk & Waffles, 204 N. Water St., Rochester: Thursday — TAUK, with Flux Capacitor, 9 p.m.; Friday — Gratefully Yours, 10 p.m.; Sunday — Michael Shiel, noon.

Greenhouse Café, 2271 E. Main St., Rochester: Friday — Bob White & Company, 11 a.m. to 1 p.m., Frank Madonia, 7-9 p.m.

Heron Hill Tasting Room, 5323 Seneca Point Road, Canandaigua: Sunday — Virgil Cain, 12:30-4:30 p.m.

Hound Dogs Bar & Grill, 461 Maple St., Rochester: Friday — The Pearlz Band, 6-9 p.m.

House of Guitars, 645 Titus Ave., Irondequoit: Saturday — Kyle Veenema, 1 p.m.

José & Willy's, 20 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Rebel's Posse, 8 p.m.; Saturday — The Mixx, 8 p.m.; Sunday — Country Rain, 4-7 p.m.

Lake Street Station, 41 Lake St., Geneva: Saturday — Annie Rhodes, 2-5 p.m.

Lincoln Hill Farms, 3792 Route 247: Saturday — Haewa, 3 p.m. (during corn hole tournament).

Little Theatre, 240 East Ave., Rochester: Thursday — Big Blue House, 7 p.m.; Friday — Brian Mulligan and the Lonesome Angels, 8 p.m.; Saturday — Tough Old Bird, 8 p.m.; Sunday — Classical Guitar Night, 7 p.m.

Longshots at Finger Lakes Hotel, 6108 Loomis Road, Farmington: Friday — Paul Strowe, 8-11 p.m.

Lovin' Cup, 300 Park Point, Henrietta: Thursday — Scott Sharrard, 8 p.m.; Friday — Hanna and the Blue Hearts, 8:30 p.m.; Saturday — Story of Hope Songwriters Festival featuring Warren Paul, 4 p.m., C&L Railroad, 5:15 p.m., Lisa Winter, 6:30 p.m., The Resonant Freqs, 7:45 p.m., River Lynch & The Spiritmakers, 9 p.m.; Sunday — Nancy Kelly, 7 p.m.

Macri's Deli, 699 S. Main St., Canandaigua: Friday — Rollin' Bones, 5-8 p.m.

Main Street Armory, 900 E. Main St., Rochester: Saturday — Old Dominion, with Michael Ray, and High Valley, 7:30 p.m.

Montage Music Hall, 55 Chestnut St., Rochester: Saturday — We Came As Romans, with Destroy, Create, and Plagues of Endeavor, 6:30 p.m.

Mulconry's, 17 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Teagan Ward, 7:30-1):30 p.m.; Friday — Virgil Cain, 8:30 p.m. to 12:30 a.m.; Saturday — David Miller Duo, 7-10 p.m.

Naples Hotel, 111 S. Main St., Naples: Saturday — Meyer & McGuire, 6-9 p.m.

Nashvilles, 4853 West Henrietta Road, Henrietta: Friday — SuP?, 9 p.m. to midnight.

Nick's Chophouse, 5 Beeman St., Canandaigua: Friday — Brian Lindsay, 7:30-10:30 p.m.; Saturday — Dos Locos, 7:30-10:30 p.m.

NY Kitchen, 800 S. Main St., Canandaigua: Friday — Rebecca McDonald, 7-10 p.m.

Noble Shepherd Brewery, 7853 Route 20A, Bristol: Friday — Jimmy Jam Band, 5:30-7:30 p.m.; Saturday — Travis Prinzi, 5:30-7:30 p.m.

Peacemaker Brewing Co., 20 Pleasant St., Canandaigua: Friday — Jack West, 6-9 p.m.; Saturday — Rachel Beverly, 6-9 p.m.

Prosecco, 1550 Route 332, Farmington: Thursday — Ann Mitchell and John Palocy, 5:30-8:30 p.m.; Friday — Connie with Scott Bradley, 6-9 p.m.; Saturday — Ryan Carey, 6-9 p.m.

Ramada Lakefront, 41 Lake St., Geneva: Saturday — Roland Pray, 8-11 p.m.

Record Archive, 33 1/3 Rockwood St. (off East Avenue), Rochester: Thursday — The Infrared Radiation Orchestra (CD release), 6-8 p.m.

ReInvention Brewing Co., 9 N. Main St., Manchester: Friday — Sam Swanson, 5-8 p.m.; Saturday — COPtoberFest (Back the Blue fundraiser) featuring 78 RPM, time TBA.

Remedy at Finger Lakes Gaming & Racetrack, 5857 Route 96, Farmington: Friday — Blonde Over Blue Trio, 5-7 p.m., Significant Other, 8 p.m. to midnight; Saturday — The Band Last Night, 8 p.m. to midnight.

Rio Tomatlan, 106 Bemis St., Canandaigua: Sunday — Jack Jones, with Kendall Paul Wilt and Fran Cary, 3-5 p.m.

Roots Café, 197 N. Main St., Naples: Saturday — Jack Jones & The Stid Hill Stompers, 8 p.m.

Rosen Krown, 875 Monroe Ave., Rochester: Saturday — The Tombstone Hands, with The Waves, 9-11 p.m.

Rylie J's, 38 Seneca St., Geneva: Friday — Meyer & McGuire, 6-9 p.m.

Sticky Lips, 625 Culver Road, Rochester: Friday — Timeline Band, 9 p.m.; Saturday — Razin Kain, 8:45 p.m.

Sticky Lips, 830 Jefferson Road, Henrietta: Friday — HeartStruck, 9 p.m.; Saturday — The Night Owls, 9:30 p.m.; Sunday — Gospel Brunch, 10:30 a.m.

Three Heads Brewing, 186 Atlantic Ave., Rochester: Thursday — Sam Snyder (Velvet Underground tribute), 8 p.m.; Friday — P.A. Line, 8 p.m.; Saturday — The Crooked North, 8 p.m.

Twin Elder Brewery, 160 School St. #4, Victor: Saturday — Double Shot, 7-10 p.m.

Twisted Rail, 169 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Bob Henrie & The Henhouse Boppers, 7-11 p.m.

Twisted Rail, 108 Main St., Macedon: Saturday — Tom Chamberlain, 6-9 p.m.

Wegmans Market Café, Routes 5 and 20, Canandaigua: Friday — Rollin' Bones, 5-8 p.m.