Abilene Bar & Lounge, 153 Liberty Pole Way, Rochester: Thursday — Stevie Tombstone, 8 p.m.; Friday _ Durham County Poets, 8 p.m.; Saturday — The Womps, with Fream Float, 9:30 p.m.; Sunday — Gal Holiday and the Honky Tonk Revue, 5 p.m.

Anthology, 336 East Ave., Rochester: Saturday — Rock the Cure 2018 featuring Guy Smiley, Branded, River Lynch, The Fallen, The Shakin' Bones and Diggler's Bridge, 5 p.m.

B-Side, 5 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Chrissie Romano Band, 7-10 p.m.; Friday — Head to the Roots (Anthony Siciliano), 5-7 p.m.), Vinyl Orange Ottoman, 8-11 p.m.; Saturday — Bethany Rhiannon, 5-7 p.m., The Foolz, 8-11 p.m.

Bernunzio's Uptown Music, 122 East Ave., Rochester: Thursday — Intermediate Bluegrass Jam, 6:30-8:30 p.m.

Bottomless Brewing, 3543 East Lake Road, Geneva: Saturday — Hot Dogs & Gin, 6-9 p.m.

Boulder Coffee, 100 Alexander St., Rochester: Friday — View Finder, 8 p.m.; Saturday — Ron Hooks, 8 p.m.

Brew & Brats at Arbor Hill, 6461 Route 64, Naples: Friday — Open Mic hosted by Mike Joseph, 6-9 p.m.; Saturday — Meyer & McGuire, 6-9 p.m.

Bug Jar, 219 Monroe Ave., Rochester: Saturday — Blood Feast, Fatal Curse, Kryst, Necrostalker, 8 p.m.

California Brew Haus, 402 W. Ridge Road, Rochester: Friday — Joe Monahan (From Scotch the Filmmaker) and Candy Isle, 6:30-11:30 p.m.; Sunday — Revisions, with Tetelestai, Pentanol and Element 36, 6 p.m.

Cottage Hotel, 1390 Pittsford Mendon Road, Mendon: Thursday — Paul Strowe, 7:30 p.m.; Friday — The Pearlz, 8 p.m.; Saturday — Tom Vincent Band, 9 p.m.; Sunday — Open Mic, 7-10 p.m.

Del Lago, 1133 Route 414, Tyre: Thursday — Just Joe (in Vine), 9:30 p.m.; Friday — Showtime, 8 p.m., Michael Houston (in Vine), 9:30 p.m.; Saturday — Joe Whiting (in Vine), 9:30 p.m. (The Oct. 11 Jamey Johnson concert is sold out.)

Dinosaur Bar-B-Que, 99 Court St., Rochester: Thursday — Porcelain Train, 9 p.m.; Friday — Steve Grills & The Roadmasters, 10 p.m.; Saturday — Big Logic & The Truth Syrum, 10 p.m.

Fanatics Pub, 7281 W. Main St., Lima: Friday — Dungarees, 8 p.m.; Saturday — Country Rain, 7 p.m.; Sunday — Vanessa Collier, 6 p.m.

Firehouse Saloon, 814 S. Clinton Ave., Rochester: Friday — The Fallen, 9 p.m.; Saturday — Carson James Argenna, 9:30 p.m.

Flaherty's Three Flags Inn, 60 W. Main St., Honeoye Falls: Saturday — Different Every Time, time TBA.

Flour City Station, 170 East Ave., Rochester: Thursday — After Funk, 9 p.m.; Friday — Something Else, 10 p.m.; Saturday — Mosaic Foundation (10-year anniversary), with Personal Blend and DJ Rasta Spock, 9 p.m.

FLX Live, 427 Exchange St., Geneva: Friday — Ralph Fest (to support scholarship fund in memory of Ralph Sinicropi) featuring Agonal Rhythm, The Lipker Sisters, AfterFunk and more, 7 p.m. to 1 a.m.; Saturday — The Darts, with Grace Lipker and the Creakers, 9 p.m.

Funk N Waffles, 204 N. Water St., Rochester: Friday — Kind of Kind, Shag Matrai, Raf's Experiment, 9 p.m.; Saturday — Hojack, with Conical, 9 p.m.

Geneseo Riviera, 4 Center St., Geneseo: Friday — Sugar Mountain (Neil Young tribute), 8 p.m.

Greenhouse Café, 2271 E. Main St., Rochester: Friday — Bob White & Company, 11 a.m. to 1 p.m., Favid Whitman, 7 p.m.; Sunday — Cajun Jam, noon to 3 p.m.

Heron Hill Tasting Room, 5323 Seneca Point Road, Rochester: Sunday — Mythology Society, 12:30-4:30 p.m.

House of Guitars, 645 Titus Ave., Irondequout: Saturday — Kyle Veenema, 1 p.m.

Irish Mafia Brewing Co., 2971 Whalen Road, Bloomfield: Friday — Meyer & McGuire, 7-10 p.m.

José & Willy's, 20 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Headed North, 8 p.m. to midnight; Saturday — Boogiemen, 8 p.m. to midnight.

Lincoln Hill Farms, 3792 Route 247: Saturday — Fall Fest featuring Anson Stiles, 2 p.m., Milkweed, 3 p.m., Cooper Hil, 4:15 p.m., Dady Brothers, 5:30 p.m., The Womps, 7:15 p.m., Annie in the Water, 8:30 p.m.

Little Theatre, 240 East Ave., Rochester: Thursday — Big Blue House, 7 p.m.; Friday — Copper Hill, 8 p.m.; Saturday — Laura Dubin Duo, 8 p.m.; Sunday — Jackson Cavalier, 7 p.m.

Lock's Stock & Barrel, 5436 Route 64, South Bristol: Friday — Open Mic hosted by Steve Rorhback, time TBA.

Lovin' Cup, 300 Park Point, Henrietta: Thursday — Mike Powell, 9-11 p.m.; Friday — The Klick, 8:30-10:30 p.m.; Saturday — Bat McGrath, 8-10:30 p.m.; Sunday —McQuaid fall coffee house open mic, 2:30-5:30 p.m.

Montage Music Hall, 55 Chestnut St., Rochester: Saturday — Doyle (of The Misfits), 7:30 p.m.

Mulconry's, 17 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Ayers Brothers, 7:30-10:30 p.m.; Friday — Jumbo Shrimp, 8:30 p.m. to 12; Saturday — B42K, 8:30 p.m. to 12:30 a.m.

Naples Hotel, 111 S. Main St., Naples: Saturday — Mike Joseph, 6-9 p.m.

Nashvilles, 4853 West Henrietta Road, Henrietta: Friday — These Guys, 9 p.m. to midnight; Saturday — Riding Shotgun, 9 p.m. to midnight.

New York Kitchen, 800 S. Main St., Canandaigua: Friday — Big Blue House, 7-10 p.m.

Nick's Chophouse, 5 Beeman St., Canandaigua: Friday — Marco, 7:30-10:30 p.m.; Saturday — Chris Cady, 7:30-10:30 p.m.

Noble Shepherd Brewery, 7853 Route 20A, Bristol: Friday — St. Vith, 5:30-7:30 p.m.; Saturday — Jeremy Clark, 5:30-7:30 p.m.

Peacemaker Brewing Co., 20 Pleasant St., Canandaigua: Friday — JAW, 6-9 p.m.; Saturday — Eric Michael Rapini, 6-9 p.m.

Prosecco, 1550 Route 332, Farmington: Thursday — Jon Seiger and Al Bruno, 5:30-8:30 p.m.; Friday — Chris Ott, 6-9 p.m.; Saturday — Mike Kaupa and Bob Sneider, 6-9 p.m.

Ramada Lakefront, 41 Lake Front Drive, Geneva: Saturday — Tom Chamberlain, 8-11 p.m.

Record Archive, 33 1/3 Rockwood St. (off East Avenue), Rochester: Thursday — Tia Brazda, 6-8 p.m.

ReInvention Brewing Co., 9 N. Main St., Manchester: Thursday — Men Behaving Badly, 5-8 p.m.; Sunday — Jasper Stills, 2-5 p.m.

Remedy at Finger Lakes Gaming & Racetrack, 5857 Route 96, Farmington: Friday — Skycoasters, 8 p.m. to midnight; Saturday — Hall Pass, 8 p.m. to midnight.

Roots Café, 197 N. Main St., Naples: Saturday — Mary Monroe, 8:30 p.m.

Sticky Lips, 830 Jefferson Road, Henrietta: Saturday — Inside Out, 9:30 p.m.; Sunday — Gospel Brunch, 10:30 a.m.

Three Heads Brewing, 186 Atlantic Ave., Rochester: Friday — Might as Well (Jerry Garcia Band tribute), 8 p.m.; Saturday — Mochester, 8 p.m.

Tiki Bar at Lake Street Station, 41 Lake St., Geneva: Sunday — Charlie Ellis, 1-4 p.m.

Timber Creek Tavern, 17 S. Main St., Manchester: Thursday — Meyer & McGuire, 5-8 p.m.

Twin Elder Brewery, 160 School St. #4, Victor: Saturday — Hey Mabel, 7-10 p.m.

Twisted Rail, 169 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday _ Ryan Consiglio, 6-9 p.m.; Saturday — Craig Snyder Trio, 7-10 p.m.

Twisted Rail, 108 Main St., Macedon: Saturday — Ryan Sutherland, 6-9 p.m.

Wegmans Market Café, Routes 5 and 20, Canandaigua: Friday — Scott Kreyer, 5-8 p.m.