Abilene Bar & Lounge, 153 Liberty Pole Way, Rochester: Thursday — Huntertones, 8 p.m.; Friday — Michelle Younger, 5:30 p.m., then Black Night Blues Band; Saturday — Steve Grills & The Roadmasters, 9 p.m.

Anthology, 336 East Ave., Rochester: Thursday — Karrin Alluson, with The Herb Smith & Freedom Trio, 7 p.m., Friday — Zac Brown Tribute Band, with Border Town, 8 p.m.; Saturday — Lanco, with Travis Denning, 8 p.m.

B-Side, 5 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Singer/Songwriter Showcase featuring Alex Goettel, Justin Gurnsey and Jon Lewis, 7-10 p.m.; Friday — Don Christiano & Walt O'Brien — The Beatles Unplugged, 5-7 p.m., Hey Mabel, 8-11 p.m.; Saturday — Footstep and Nobody, 5-7 p.m., Junkyardfieldtrip, 8-11 p.m.

Bop Shop, 1460 Monroe Ave., Rochester: Sunday — Buffalo Jazz Octet, 8-10 p.m.

Bottomless Brewing, 3543 East Lake Road, Geneva: Friday — Big Blue House, 6-9 p.m.; Saturday — Flint Creek, 6-9 p.m.

Boulder Coffee, 100 Alexander St., Rochester: Sunday — Kristen Maxfield (CD release), 8 p.m.

Brews & Brats at Arbor Hill, 6461 Route 64, Naples: Saturday — Open Mic with Baker & Chaapel, 6-9 p.m.

Bug Jar, 219 Monroe Ave., Rochester: Thursday — Whole Clique, 10 p.m.; Friday — Great Red, with Buffalo Sex Change and Sastrugi, 8 p.m.; Saturday — Left-Handed 2nd Baseman, and The Mighty High & Dry, 8 p.m.

Café Veritas at First Unitarian Church, 220 S. Winton Road, Rochester: Saturday — Greg Greenway, 7:30-9:30 p.m.

CB Craft Brewers, 300 Village Square Blvd., Honeoye Falls: Friday — Nick LeDuc, 6:30-9:30 p.m.; Saturday — Panda Handstand, 6:30-9:30 p.m.

Club 86, 86 Avenue E, Geneva: Friday — Big Sexy!, 7-10 p.m.

Cottage Hotel, 1390 Pittsford Mendon Road, Mendon: Thursday — Paul Strowe, 7:30-10:30 p.m.; Friday — Uncorked follows BG HR, 4-11 p.m.; Saturday — Bordertown, 9 p.m. to midnight; Sunday — Open Mic, 7:30-10:30 p.m.

Del Lago, 1133 Route 414, Tyre: Friday — Firehouse, 8 p.m., Teagan Ward (in Vine), 9:30 p.m.; Saturday — Nate Michaels, 9:30 p.m.

Fanatics Pub, 7281 W. Main St., Lima: Saturday — Amelia White, 8 p.m.; Sunday — BCW, 2 p.m., Johnny Rawls, 4 p.m.

Flaherty's Three Flags Inn, 60 W. Main St., Honeoye Falls: Saturday — Redeye Jack, 9 p.m.

Flour City Station, 170 East Ave., Rochester: Friday — TR3 featuring Tim Reynolds, 9 p.m.; Saturday — Driftwood, 9 p.m.

FLX Live, 427 Exchange St., Geneva: Thursday — Open Jam, 7 p.m.; Friday — Grass is Dead, 8 p.m.; Saturday — All In Band, 9 p.m.

Funk N Waffles, 204 N. Water St., Rochester: Thursday — Badgerfest 2018, 9 p.m.; Friday —Sophistafunk, and The Comb Down, 9 p.m.; Saturday — Chris Trapper, with Diana Chittester, 8 p.m.; Sunday — Summer Shandy, noon, Enter the Haggis, with Participation Trophy, 8 p.m.

Greenhouse Café, 2271 E. Main St., Rochester: Friday — Bob White & Company, 11 a.m. to 1 p.m., Hankerin' Harry Jam/Sing-Along, 7-9 p.m.

Hollerhorn Distilling, 8443 Spirit Run, Naples: Friday — Saloon Night (ragtime on piano), 8-10 p.m.

José & Willy's, 20 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Peg Leg Ida, 8 p.m. to midnight; Saturday — ROC Street Band, 8 p.m. to midnight.

Little Theatre, 240 East Ave., Rochester: Thursday — The Djangoners, 7 p.m.; Friday — The Jane Mutiny, 8 p.m.; Saturday — Woody Dodge, 8 p.m.; Sunday — Classical Guitar Night, 7 p.m.

Lobby, 3530 East Lake Road, Canandaigua: Saturday — Brent Bond, 7-10 p.m.

Longshots at Finger Lakes Hotel, 6108 Loomis Road, Farmington: Friday — Dave McGrath, 8-11 p.m.

Lovin' Cup, 300 Park Point, Henrietta: Friday — Stephane Wrembel, 8-10:30 p.m.; Saturday — Stephane Wrembel, 8-10:30 p.m.

Macri's Deli, 699 S. Main St., Canandaigua: Friday — Nick Vecchioli, 5-7 p.m.

Montage Music Hall, 55 Chestnut St., Rochester: Thursday — DevilDriver, with Jinjer and Raven Black, 5:30 p.m.; Saturday — Nightmares, with REPS, Reformer, Shepherd of Rot and Tugboat, 6 p.m.

Mulconry's, 17 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — The Skeleton Keys, 7:30-10:30 p.m.; Saturday — James Draudt, 8 p.m. to midnight.

Naples Hotel, 111 S. Main St., Naples: Saturday — PJ Elliott, 8 p.m. to midnight.

Nashvilles, 4853 West Henrietta Road, Henrietta: Friday — That Party Band, 9 p.m. to midnight; Saturday — Divided by Zero, 9 p.m. to midnight.

Nick's Chophouse, 5 Beeman St., Canandaigua: Friday — Nate Michaels, 7:30-10:30 p.m.; Saturday — Griffith & Martino, 7:30-10:30 p.m.

Noble Shepherd Brewery, 7853 Route 20A, Bristol: Friday — Claudia Hoyser, 5:30-7:30 p.m.; Saturday — Travis Prinzi and Abbey Gebel, 5-7 p.m.

NY Kitchen, 800 S. Main St., Canandaigua: Friday — Tandem Brothers, 7-10 p.m.

Peacemaker Brewing Co., 20 Pleasant St., Canandaigua: Friday — Mike & Steve Duo, 6-9 p.m.

Prosecco, 1550 Route 332, Farmington: Thursday — Bob McGee, 5:30-8:30 p.m.; Friday — Connie with Scott Bradley, 6-9 p.m.; Saturday — Kate Cufari, 6-9 p.m.

Ramada Lakefront, 41 Lake Front Drive, Geneva: Saturday — Scott Adams, 8-11 p.m.

Record Archive, 33 1/3 Rockwood St. (off East Avenue), Rochester: Thursday — The 432 Collective (CD release), 6-8 p.m.; Sunday — Teagan Ward (in Mercy Spirit Gala), noon to 3 p.m.

ReInvention Brewing Co., 9 N. Main St., Manchester: Friday — Eric Michael Rapini, 5-8 p.m.

Remedy at Finger Lakes Gaming & Racetrack, 5857 Route 96, Farmington: Friday — Dave McGrath & Casey, 5-7 p.m., Jon Dretto Band, 8 p.m. to midnight; Saturday — TRYST, 8 p.m. to midnight.

Rio Tomatlan, 106 Bemis St., Canandaigua: Saturday — Dia de los Muertos featuring Uptown Groove (Latin trio) and Sirens & Sailors Cabaret Burlesque Group and Fakaui, 5 p.m. to 2 a.m.; Sunday — John Dady with Jed Curren, 3-5 p.m.

Roots Cafe, 197 N. Main St., Naples: Saturday — Jackson Cavalier, 8 p.m.

Rylie J's, 38 Seneca St., Geneva: Friday — Meyer & McGuire, 6-9 p.m.

Sticky Lips, 830 Jefferson Road, Henrietta: Saturday — Nobody's Marigold, 9 p.m.; Sunday — Gospel Brunch, 10:30 a.m.

Three Heads Brewing, 186 Atlantic Ave., Rochester: Thursday — Vibration & Frequency, 8 p.m.; Friday — Root Shock, 8 p.m.; Saturday — Banjo Juice Band, 8 p.m.

Twin Elder Brewery, 160 School St. #4, Victor: Saturday — Young Guns, Rusty Barrels, 7-10 p.m.

Twisted Rail, 169 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Alex Fals, 6-10 p.m.

Twisted Rail, 108 Main St., Macedon: Saturday — Tom Chamberlain, 6-9 p.m.

Wegmans Market Café, Routes 5 and 20, Canandaigua: Friday — Rollin' Bones, 5-8 p.m.