Abilene Bar & Lounge, 153 Liberty Pole Way, Rochester: Thursday — Pheobe Legere, with Andrew Alling, 4-8 p.m.; Friday — Boss Tweed, 6 p.m., Ward Hayden & The Outliers, 9:30 p.m.; Saturday — The Brothers Blue, with many guests (for Friendsgiving Party & Dance), 8 p.m.; Sunday — The Beaumonts, with Susanna Rose, 6 p.m.

Anthology, 336 East Ave., Rochester: Thursday — The Wailers, with The Medicinals, 7 p.m.; Saturday — Chris Robinson Brotherhood, 8 p.m.

B-Side, 5 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Open Jam hosted by Andy Saxby and Matt Beeman, 7-10 p.m.; Friday — Isaiah Friday, 5-7 p.m., Teagan & The Tweeds, 8-10 p.m.; Saturday — Mike "Cotton Toe" Scrivens, 5-7 p.m., Hypnotic Clambake, 8-11 p.m.

Bernunzio's Uptown Music, 122 East Ave., Rochester: Thursday — Mandolin Orchestra, 6:30 p.m.

Boulder Coffee, 100 Alexander St., Rochester: Saturday — The Recall, with Siena Facciolo and Sam Schachter, 8-10 p.m.

Brew & Brats at Arbor Hill, 6461 Route 64, Naples: Saturday — Open Mic, with C&L Railroad, 6-9 p.m.

Bug Jar, 219 Monroe Ave., Rochester: Thursday — Silver Talon, Final Curse, TBA, 8 p.m.; Friday — The Stone Lows, Bird Up, It's a Thrill, 8 p.m.; Saturday — The Stedwells, Younger Then, Animal Sounds, Noble Kind, 8 p.m.

CB Craft Brewers, 300 Village Square Blvd., Honeoye Falls: Saturday — Groveland Station, 6:30-9:30 p.m.

Club 86, 86 Avenue E, Geneva: Friday — Steve Grills, 7-10 p.m.

Cottage Hotel, 1390 Pittsford Mendon Road, Mendon: Thursday — Paul Strowe, 7-10 p.m.; Friday — Jack West, 8-11 p.m.; Sunday — Open Mic, 7-10 p.m.

Del Lago, 1133 Route 414, Tyre: Friday/Saturday — Get the Led Out (Led Zeppelin tribute), 8 p.m.; Friday — Tim Herron (in Vine), 9:30 p.m.; Saturday — Shawn "Big Sexy" Smith (in Vine), 9:30 p.m.

Dinosaur Bar-B-Que, 99 Court St., Rochester: Thursday — Brian Lindsay, 9:30 p.m.; Friday — Significant Other, 10 p.m.; Saturday — MESH, 10 p.m.

Fanatics Pub, 7281 W. Main St., Lima: Sunday — House of Hamill, with Brian Buchanan (from Enter the Haggis) and Rose Baldino, 6 p.m.

Firehouse Saloon, 814 S. Clinton Ave., Rochester: Friday — Black Cat Harriet, Grace Serene, Adriana Diaz, 8:30 p.m. to midnight; Saturday — CatNine, 9 p.m. to 1 a.m.

Flaherty's Three Flags Inn, 60 W. Main St., Honeoye Falls: Saturday — Mud Creek, 9 p.m.

Flour City Station, 170 East Ave., Rochester: Thursday — Ruby Velle & The Soulphonics, 8 p.m.; Friday — Dinner & A Movie (Phish tribute), 9 p.m.; Saturday — Relics (Pink Floyd), 8:30 p.m.

FLX Live, 427 Exchange St., Geneva: Thursday — Battle of the Bands Round 2, 9 p.m.; Friday — Sol y Sombra (Salsa Night), 8 p.m.

Geneseo Riviera, 4 Center St., Geneseo: Saturday — John Németh and the Blue Dreamers, with Tas Cru & The Tortured Souls, 7 p.m.

Golden Link at Rochester Christian Reformed Church, 2750 Atlantic Ave., Penfield: Saturday — Tom Paxton and the Don Juans, 7:30 p.m.

Greenhouse Café, 2271 E. Main St., Rochester: Friday — Bob White & Company, 11 a.m. to 1 p.m., Junction Jack Duo, 7-9 p.m.; Sunday — Autoharp Jam, noon.

Hollerhorn Distilling, 8443 Spirit Run, Naples: Saturday — Upstate, 8:30-10:30 p.m.

Honeoye Boat House Grille, 5226 East Lake Road, Honeoye: Friday — Ricky Mustang, 6-9 p.m.; Sunday — Warren Paul, 11 a.m. to 2 p.m.

José & Willy's, 20 Lakeshore Drive, Canandaigua: Saturday — Mojo Monkeys, 8 p.m. to midnight.

Lake Street Station, 41 Lake St., Geneva: Friday — Nate Michaels, 6-9 p.m.; Saturday — Double Trouble, 2-5 p.m.

Little Theatre, 240 East Ave., Rochester: Thursday — The Djangoners, 7 p.m.; Friday — The Jane Mutiny, 8 p.m.; Saturday — Connie Deming, 8 p.m.; Sunday — Róisin Dubh, 7 p.m.

Lobby, 3530 East Lake Road, Canandaigua: Saturday — Men Behaving Badly, 7-10 p.m.

Lock's Stock & Barrel, 5436 Route 64, South Bristol: Friday — Open Mic hosted by George Scherer, time TBA.

Longshots at Finger Lakes Hotel, 6108 Loomis Road, Farmington: Friday — Tyler Norton, 8-11 p.m.

Lovin' Cup, 300 Park Point, Henrietta: Thursday — John Rybak & Friends, 8-10 p.m.; Friday — Neil Young Birthday Bash (Hillside benefit) featuring multiple area musicians, 8-11:30 p.m.; Saturday — Hey Mavis, 8-10:30 p.m.; Sunday — Henrietta Public Library benefit featuring RH Jazz Band, Mike Muscarella (of Violet Mary) and Genesee Johnny with These Guys, 5-9 p.m.

Mulconry's, 17 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — The Sofa Kings, 7:30-10:30 p.m.; Friday — The Jasper Stills, 6:30 p.m.; Saturday — Jumbo Shrimp, 6:30 p.m.

Naples Hotel, 111 S. Main St., Naples: Saturday — Jack Jones, 6-9 p.m., Troy Cusson, 8 p.m. to midnight.

Nashvilles, 4853 West Henrietta Road, Henrietta: 7th Heaven, 9 p.m. to midnight; Saturday — Stix and Stones, 9 p.m. to midnight.

Nick's Chophouse, 5 Beeman St., Canandaigua: Friday — Dos Locos, 7:30-10:30 p.m.; Saturday — JB Aaron, 7:30-10:30 p.m.

Noble Shepherd Brewery, 7853 Route 20A, Bristol: Friday — St. Vith, 6-8 p.m.; Saturday — Tom Chamberlain, 5:30-7:30 p.m.

NY Kitchen, 800 S. Main St., Canandaigua: Friday — Uptown Groove, 7-10 p.m.

Peacemaker Brewing, 20 Pleasant St., Canandaigua: Friday — Big Blue House, 6-9 p.m.; Saturday — Amanda Lee Peers, 6-9 p.m.

Prosecco, 1550 Route 332, Farmington: Thursday — Ann Mitchell and John Palocy, 5:30-8:30 p.m.; Friday — Alex Goettel, 6-9 p.m.; Saturday — Connie, 6-9 p.m.

Ramada Lakefront, 41 Lake Front Drive, Geneva: Saturday — Roland Pray, 8-11 p.m.

ReInvention Brewing Co., 9 N. Main St., Manchester: Friday — Sam Swanson, 5-8 p.m.; Saturday — Doug and Eamonn, 4-7 p.m.

Remedy at Finger Lakes Gaming & Racetrack, 5857 Route 96, Farmington: Friday — Alyssa Trahan, 8 p.m. to midnight; Saturday — Branded, 8 p.m to midnight.

Rio Tomatlán, 106 Bemis St., Canandaigua: Saturday — Meyer & McGuire with Perry Cleaveland, 6:30-9:30 p.m.; Sunday — Dady Brothers, 305 p.m.

Roots Café, 197 N. Main St., Naples: Saturday — Eva & The Dog Boys, 7 p.m.

Sticky Lips, 830 Jefferson Road, Henrietta: Friday — The Shakin' Bones, 9 p.m.; Saturday — Lyin' Eyes (Eagles tribute), 9:30 p.m.; Sunday — Gospel Brunch, 10:30 a.m.

Three Heads Brewing, 186 Atlantic Ave., Rochester: Thursday — Kids in the Basement, 8 p.m.; Friday — The Moho Collective, 8 p.m.; Saturday — Aaron Lipp & The Slack Tones, 8 p.m.

Twin Elder Brewery, 160 School St. #4, Victor: Saturday — Vinyl Countown, 7-10 p.m.

Twisted Rail, 108 Main St., Macedon: Saturday — Neil Van Dorn, 6-9 p.m.

Wegmans Market Café, Routes 5 and 20, Canandaigua: Friday — Rollin' Bones, 5-8 p.m.