Max and Aaron finish second at Section V tennis doubles, which leads off our weekly recap of area sports

Saturday was the big day for tennis individuals, and a Palmryra-Macedon doubles team came oh so close.

Max and Aaron Delehanty advanced to the Section V Class B finals as a doubles team, where they lost to Alan Tu and Andrew Glazer of Pittsford Sutherland, 3-6, 6-1, 6-2. The Delehantys advanced to the state qualifiers.

Also from Pal-Mac, Jarrod Harwood and Jonah Stiner lost in the first round.

From Midlakes, Gavin and Kamren Record advanced with a first-round win over Wilson’s Patrick Phillips and Sam Cherin, but lost in the quarterfinals to Brady Thyroff and Devin Bhatia of Pittsford Sutherland.

In the Class B singles, Pal-Mac’s Luke Nau lost his first-round match to Justin Silva of Eastridge. Geneva’s Ryan Fishback won his third straight Section V championship and didn’t lose a game.

Saturday

Boys lacrosse

Wayne 7, Palmyra-Macedon 6

Kasey Gallina scored three goals and Brian Burger had one goal and one assist for the Red Raiders. 

James Blazey and Owen Wahl also scored, and Evan Hurlbutt made 12 saves for Pal-Mac (12-2).

Midlakes 14, Mynderse 12

Softball

Geneva 8, Palmyra-Macedon 1

Track and field

Marion Invitational

Boys

Canandaigua’s Noah Smith was named MVP of the field events after winning the shot put (42-.5) and discus (140-10).

Scott Loforte finished second in the 1,600 with a personal record time of 4:28 and Ben Twombly won the pole vault. Matt McMullen was second in the steeple chase (10:29.30).

Victor’s Nico Bellavia was second in the 400 (49.41) and first in the 800 (1:57.16). Michael Bayley was second in the 110 hurdles (15.91) and the 4x800 relay team of Bellavia, Hunter Braun, Connor Preston and Andrew Schmul finished first in 7:55.49.

John Charleton was second in the shotput (41-7) and fifth in the discus (108-6).

Palmyra-Macedon’s Ben Eckler was fourth in the steeplechase (10:48.43).

Girls

Canandaigua’s Molly O’Neill won the steeplechase in 7:33, Abby McGahey was second in the pole vault (9 feet) and triple jump (35-3.25), and Jessica Anderson was second in the high jump (5 feet).

Victor’s Erika Tillotson won the 400 hurdles (1:05.31) and was fourth in the triple jump (34-5). Rebecca Roth won the high jump (5-2) and Morgan Molesworth was third in the 1,500 (5:00.13).

For Red Jacket, X’Zayvianna Johnson was second in the 100 hurdles (17.46) and fourth in the 400 hurldes (1:12.21). Olivia Spencer was fourth in the steeplechase (8:07.36) and Sara VanAken finished second in the penthathlon with 2,490 points.

Palmyra-Macedon’s Jenna Gravino was fourth in the 400 (1:01.73) and Lindsey Hurlbut was fifth in the 400 hurdles (1:12.30). Madison Winslow was second in the high jump (5-2) and Jessey Bruening was fourth in the shotput (31-7.5)

Royal Comet Invitational

Boys

Adam Baghi finished second in the pole vault (12-6) and Jon Sitter was fourth (12 feet). Jacob Liberati was second in the triple jump (41-9) and sixth in the long jump (19-8)

Girls

Marysa Rizzo was seventh in the triple jump (32-2) and 10th in the long jump (14-10), and Olivia Lannon was 10th in the shotput (27-8.5).

Thursday

Girls lacrosse

Mynderse 15, Wayne 6

Sarah Shaffer had four goals and two assists and Sadie Mapstone had four goals and one assist for Mynderse

Hannah Burns had two goals and Morgan Osborne made six saves for Wayne.

Marcus Whitman 13, Midlakes 5

Jordan Naeye scored two goals and Claire Raes, Alaina Forbes and Cara Walker also scored for Midlakes.

Boys lacrosse

Newark 7, Midlakes 6

Parker Casselman scored three goals and Taylor Clements and Henry Hyunh each scored twice for Newark.

Ryan MacDonell and Robert Middlebrook each scored two goals for Midlakes.

Palmyra-Macedon 17, Gananda 3

Brian Burger had three goals and three assists for Pal-Mac, and Kasey Gallina had three goals and two assists.

Grady Arnold also had three goals and Jake Gallina had six assists.

Softball

Mynderse 4, Newark 2

Jenni Page went 2-for-2 and Hayley Case struck out four in a complete-game win for Mynderse.

Malia Banks had three hits and Leanna Murray had two hits and an RBI for Newark.

Penn Yan 7, Palmyra-Macedon 2

Felicity Brockhuizen had two hits for Pal-Mac.

Marion 12-4, Clyde-Savannah 11-16

In Game 1, Miranda VanHout had two hits and scored three runs to help Marion win.

In Game 2, JeAnne Paddock allowed just five hits for C-S in the win, and also went 3-for-4 with two doubles.

Baseball

Newark 10, Mynderse 2

Ryan Velte had three hits and three RBI, and Ben Cowles went 2-for-3 with a double for Newark.

Zach DeVito struck out seven and allowed just six hits.

Wednesday

Softball

Geneva 15, Wayne 1

Shannon Gallagher struck out seven and went 2-for-5 with three RBI and Julie Trunzo went 2-for-4 for Geneva.

Amanda Blakely and Nia Black each had two hits for Wayne.

Newark 8, Penn Yan 6

Leanna Murray went 3-for-4 and Malia Banks hit three singles for Newark.

Jessica Rossi went 2-for-4 with a double and Erika Cooper had two hits for Penn Yan.

Williamson 8, Lyons 1

Olivia Flynn was 4-for-4 with a triple and two RBI for Williamson and Cadie Newby had two hits.

Michaela Shaffer struck out seven for Lyons.

East Rochester 20, Red Creek 5 (5)

Katie Case and Brooke Nicholson each had two hits and two RBI for East Rochester.

Maggie Meyer doubled in three runs for Red Creek.

Gananda 6-6, Sodus 0-3

Bri Walker pitched both games for Gananda and struck out a combined 27 batters.

In Game 2, Walker had three hits and two RBI and Caitlin Donnelly hit a three-run home run.

Nora McGall hit a two-run home run for Sodus in Game 2.

Baseball

Midlakes 10, Waterloo 1

Devin Hicks pitched a no-hitter, striking out 11 for Midlakes.

Harrison Day went 3-for-4 with two RBI and Conner Young had two hits and two RBI.

Geneva 5, Wayne 4

Tanner Clark, Sean Flannery and Ben Blakely each had two hits for Wayne.

Gananda 5, Sodus 1

Tim McClare struck out eight in a complete game and allowed three hits.

Jordan Palistead hit a two-run double.

Girls lacrosse

Livonia 15, Midlakes 9

Jordan Nayey and Claire Raes each scored three goals for Midlakes, and Jamie DeBoover had one goal and two asists.

Madison Bowman made nine saves.

Tuesday

Softball

Mynderse 13, Midlakes 4

Jen Maslyn, Marie Rogers and Julianna Breese all had two hits for Midlakes.

Waterloo 15, Wayne 4

Reyna Lewis, Connor Parrow and Lauren Jolly all hit home runs for Waterloo.

Ali Montgomery went 2-for-3 with an RBI and Michele DiNicola and Amanda Blakely each had two hits for Wayne.

Lyons 25, Sodus 13

Kayla Battle had three hits and four RBI for Lyons, and Taylor Richardson had three hits with three RBI.

Kate Toor led Sodus with two hits and four RBI.

North Rose-Wolcott 8, East Rochester 5

Taylor Malchoff was 2-for-3 with a home run and two RBI for NR-W.

Brooke Nicholson and Sam Freiberger each had a hit and RBI for East Rochester.

Gananda 19, Clyde-Savannah 0 (5)

Bri Walker struck out 13 and had three RBI for Gananda.

Baseball

Mynderse 3, Midlakes 2

Brett Anderson hit a bases-loaded triple in the bottom of the seventh inning for Mynderse.

Devin Hicks had two hits and Devin Kelly hit a double for Midlakes.