Route 31 rivals square off in a Class B playoff game, which leads off our weekly recap of area sports

Add another chapter to the Route 31 Rivalry.

No. 2 seed Newark got a one-hitter from Zach DeVito on the mound and two runs in the first inning en route to a 3-0 win over No. 10 Palmyra-Macedon in Monday’s Section V Class B quarterfinal game at Colburn Park.

Ben Cowles hit a two-run triple in the first inning for the Reds and DeVito struck out eight in a complete-game effort.

Lucas DeVito was 2-for-3 and Zach DeVito hit a double for Newark.

Nate Tuper pitched a complete came for Pal-Mac, giving up six hits and striking out five.

CJ Wahl hit a single for Pal-Mac in the fourth inning.

Saturday

Boys lacrosse

Class D

No. 4 Waterloo 8, No. 1 Gananda 6

Ryan Finnegan scored two goals and Jake Rapp, Brett Cunningham, Patrick Shanley and Henry Bush also scored for the Blue Panthers, who were held to a combined two goals in the second and third quarters.

Jason Good made six saves for Gananda.

Friday

Softball

Class A2

No. 2 Pittsford Sutherland 2, No. 3 Geneva 0

Grace Fanset held Geneva to just four hits in the Class A2 semifinal at Midlakes. Ally Acquilano had two hits for Geneva and Sarah Connor also had a hit.

Boys lacrosse

No. 2 Palmyra-Macedon 12, No. 3 Wayne 8

Brian Burger had two goals and four assists and Joe Lyko had three goals and one assist for the Red Raiders.

Cale Bartosch scored three goals, Kasey Gallina scored two and Connor Gardner and Jake Gallina each scored once.

Jared Hurlbutt made 15 saves for Pal-Mac.

Girls lacrosse

Class D

No. 2 Palmyra-Macedon 16, No. 3 Aquinas 9

Anna Leva had four goals and three assists and Jamie Walker had five goals and one assist for Pal-Mac. 

Abby Halsey and Andra Savage each scored three goals and Emma Arnold had one goal and seven assists. Makenzie Storto had one assist.

Track and field

Section V championships

Class B girls

at Honeoye Falls-Lima

In the 100 meter hurdles, Katelyn Burger of Pal-Mac finished in fourth place with a time of 17.48.

In the 2000 meter steeplechase, Rachel Mayou of Pal-Mac finished in sixth place with a time of 8:05.30.

In the 400 meter dash, Jenna Gravino of Pal-Mac finished in fifth place with a time of 1:02.51.

In the 4x400 meter relay, Midlakes’ relay team of Sarah Socha, Autumn Javier, Jasmine Fiore, Marysa Rizzo, Ava Pendergast, and Rachel McFadden finished in fifth place with a time of 54.42.

In the 400 meter hurdles, Katelyn Burger of Pal-Mac finished in first place with a time of 1:08.73.

In the discus, Jessey Bruening of Pal-Mac finished in sixth place with a top throw of 86′5".

In the pole vault, Gillian Laco of Pal-Mac finished in second place with a top vault of 8′6".

In the shot put, Bruening finished in second place with a top throw of 32′2.25", and Olivia Lannon of Midlakes finished in fifth place with a top throw of 28′10.75".

Class B boys

at Honeoye Falls-Lima

In the 1600 meter run, Ben Eckler of Pal-Mac finished in fourth place with a time of 4:42.42.

In the triple jump, Jacob Liberati of Midlakes finished in first place with a top jump of 43′9.75".

In the pole vault, Adam Baghi of Midlakes finished in first place with a top vault of 12′9", John Sitter of Midlakes finished in third place with a top vault of 11′6", and Ben Clements of Midlakes finished in sixth place with a top jump of 10 feet.

In the long jump, Liberati finished in third place with a top jump of 21′3".

Thursday

Boys tennis

Section V Tournament

Palmyra-Macedon 5, Attica 0

The Red Raiders blanked No. 1 seed Attica to win the Class B team championship at Midtown Athletic Club.

Brothers Max Delehanty (6-2, 6-3) and Aaron Delehanty (6-0, 6-0) won in straight sets at first and second singles, respectively. 

Luke Nau won at third singles, 6-1, 6-3, and the first doubles team of Jonah Stiner and Jarod Harwood won at first doubles, 6-0, 6-0. The second doubles team of Mike Bergfjord and Alexander Brychy won, 6-1, 4-6, 6-2.

Wednesday

Baseball

Class B

No. 3 Hornell 10, No. 2 Newark 5

Caden Murray hit a two-run home run for Newark in the first inning and Lucas DeVito had two hits, including a triple, and one RBI.

Ben Cowles had two hits and two RBI for the Reds, who ended their season with an 18-5 record.

Tuesday

Softball

Class A2

No. 9 Wayne 21, No. 1 SOTA 3

Nia Black was 4-for-5 with three doubles and six RBI for Wayne.

Hannah Albano had three hits and three RBI and Michele DiNicola had two hits and three RBI. Makayla Burmeister struck out six.

Boys lacrosse

Class C

No. 2 Palmyra-Macedon 15, No. 7 Newark 2

Brian Burger had four goals and three assists for the Red Raiders, and Joe Lyko had four goals and one assist.

Jared Hurlbutt made 11 saves. James Blazey and Jake Gallina each scored two goals for Pal-Mac and Brandon Hawkins, Kasey Gallina and Killian Dainard each scored once. Grady Arnold had two assists.

Girls lacrosse

Class D

No. 2 Palmyra-Macedon 20, No. 7 Livonia 3

Anna Leva had five goals and two assists, Andra Savage had three goals and three assists, and Brianna Dey scored one goal for the Red Raiders.

Aldyn Savage had three goals and two assists, and Emma Arnold scored five goals. Jamie Walker had two goals and two assists and Bailey Boesel had one goal.

Sophia Leva made six saves for the Red Raiders.