Braves top Sutherland and Brockport, which kicks off our weekly recap of area sports

The Canandaigua Academy girls basketball team is unbeaten through its first three games and proving it is adaptable, if nothing else.

After beating Pittsford Sutherland by 30 points earlier in the week, the Braves showed they can come through in the clutch, topping Brockport 36-35 at home on Thursday night.

Killian Mahoney led the Braves with nine points and Taryn Kelley scored eight.

In Tuesday’s 61-31 win over Sutherland, Rachel Simmons scored 23 points and Kelley scored 12 while Katie Stegall scored eight.

Boys basketball

East Rochester 57, Williams 48

Clyde-Savannah 81, Gananda 53

Lyons 84, Marion 38

North Rose-Wolcott 43, Red Creek 42

Thursday

Swimming

Naples 114, Midlakes 56

Kyle Pierce won the 200 freestyle with a time of 2:07.30 and won the 100 freestyle with a time of 56.16 for Naples in their win over Midlakes on Thursday at Midlakes.

Whalen Jensen won the 200 IM with a time of 2:12.64 and won the 100 yard backstroke with a time of 59.98 for the Big Green as well.

For the Screaming Eagles, Nick Strasburg won the 50 yard freestyle with a time of 32.37 and won the diving competition with a score of 137.65, and Ben Clements won the 500 yard freestyle with a time of 5:48.12.

Wednesday

Boys basketball

Livonia 62, Midlakes 49

Bryce Burri led Midlakes with 19 points and Dan VanNostrand scored 12.

Barrett Lowe led Livonia with 18 points.

Girls basketball

Gananda 52, Sodus 33

Peyton Daeffler scored 12 points for Gananda and Emma Drake scored 10.

Red Creek 76, East Rochester 53

Alexa Mosqueda led Red Creek with 25 points and Isabella Wilbur scored 16.

Regina Quinones scored 13 for East Rochester and Zoe Zutes added 12.

Lyons 64, Clyde-Savannah 27

Caiden Crego scored 19 points and had six steals for Lyons and Adrianna Kemp had 17 points and 12 rebounds.

Tuesday

Boys basketball

Clyde-Savannah 80, Red Creek 45

Derrick Chance scored 31 point for C-S and Cyrus Lerch and Jack Smith each scored 11 for Red Creek.

Webster Thomas 45, Newark 35

Taylor Clements led the Reds with 15 points and 14 rebounds while D’Andre Saunders had four points and 12 rebounds, and Logan Moynihan scored eight points.

Will Johnson led Thomas with 11 points.

Palmyra-Macedon 52, Vertus 40

Logan Ameele recorded a double-double with 17 points and 10 rebounds for Palmyra-Macedon.

Sawyer Bloom tallied 24 points and Travis Snyder had seven points and 13 rebounds for the Red Raiders.

Marion 63, North Rose-Wolcott 50

East Rochester 53, Sodus 39

Girls basketball

Midlakes 60, Livonia 38

Alaina Forbes scored 21 points and had 6 assists and 5 steals for Midlakes. Cara Walker added 20 points and Macy Kisner had eight rebounds for Midlakes.

Vanessa Galbraith led Livonia with 12 points.

Aquinas 60, Palmyra-Macedon 43

Kayla Jackson led Aquinas with 19 points and 15 rebounds, and Chanel Alexander had 16 points.

Webster Thomas 64, Wayne 24

Phyllis Reed led Wayne with eight points and Alana Kornaker scored six.

Swimming

Palmyra-Macedon 92, Gates-Chili 48

Jackson Bay won the 200 IM with a time of 2:32.72 and won the 100 backstroke with a time of 1:08.15 for Palmyra-Macedon (3-0) in their win over Gates-Chili on Tuesday at Palmyra. These two wins were the first wins of the eight-grader’s varsity career.

Also for the Red Raiders, Dylan Schmidt won the 200 freestyle with a time of 2:22.42, and won the 500 freestyle with a time of 6:27.93, and Alex Brychcy won the 50 freestyle with a time of 25.42 and he won the diving competition with a score of 217.65 as well.

Palmyra-Macedon’s 200 medley relay team of Blake Rose, Riley Cook, Aidan Quinn, and Cody Johnson won with a time of 2:03.53 as well.

Midlakes 92, Clyde-Savannah/Mynderse 60

Ben Clements won the 200 IM with a time of 2:29.62, and won the 100 breaststroke with a time of 1:18.84 for Midlakes in their win over Clyde-Savannah/Mynderse on Tuesday at Midlakes.

Also for the Screaming Eagles, Cory Richardson won the 50 freestyle with a time of 25.52 and won the 100 freestyle with a time of 57.38, and David Alwardrt won the 200 freestyle with a time of 2:09.85, and won the 100 backstroke with a time of 1:10.17 as well.

For Midlakes, Nick Strasburg won the diving competition with a score of 157.80, Robert Burnham won the 500 freestyle with a time of 7:18.19, their 200 yard medley relay team of Alwardt, Clements, Andrew Schoenfelder, and Richardson won with a time of 2:05.88, and their 400 yard freestyle relay team of Schoenfelder, Richardson, Alwardt, and Clements won with a time of 4:08.02 as well.