Logan Ameele and Travis Snyder power Red Raiders to win, which leads off our weekly recap of local sports

No matter what struggles you go through in the regular season, there is always hope in the postseason.

And with victories in four of their last five games, including Thursday’s 60-43 home win over Waterloo, there is plenty of hope for the Palmyra-Macedon boys basketball team.

The Red Raiders improved to 8-9 overall with the win, getting 21 points, 7 rebounds, 8 assists and 2 steals from Logan Ameele. Also for Pal-Mac, Travis Snyder had 22 points and 20 rebounds.

East Rochester 52, Gananda 50

Mat Cicero scored 16 points for East Rochester and Steven Heuman led Gananda with 21 points.

Williamson 59, Marion 40

Adam Fisk scored 21 points and Lucas Jackson added 16 points and 10 rebounds for Williamson.

For Marion, Mike Phelps scored 12 points.

Sodus 69, Red Creek 39

Marquese Burton and Lonnie Loggins each scored 17 points for Sodus and Terrell Connor had 14 points.

Jack Smith scored 12 for Red Creek.

Clyde-Savannah 83, Lyons 71

Thursday

Girls basketball

Geneva 47, Palmyra-Macedon 30

Andra Savage recorded a double-double with 10 points, 12 rebounds, and four assists for Palmyra-Macedon.

Waterloo 44, Newark 36

Logan Castiglione scored 25 points and Jillian Panek had 10 points and 10 rebounds for Waterloo.

Ladonia Smith led Newark with 16 points and 15 rebounds.

East Rochester 68, North Rose-Wolcott 55

Kadayha Hogan had 18 points and 17 rebounds and Sayelys Tejada had 13 points and 10 rebounds for East Rochester.

Wednesday

Girls basketball

Marion 72, Clyde-Savannah 30

Tuesday

Boys basketball

Palmyra-Macedon 49, Geneva 28

Logan Ameele recorded a double-double with 11 points and 11 rebounds for Palmyra-Macedon in their win over Geneva on Tuesday at Palmyra.

Sawyer Bloom tallied 14 points and four assists, and Alex Wahl had seven points, seven rebounds, and eight assists for the Red Raiders as well.

Mynderse 51, Wayne 42

Braeden Zenelovic led Wayne with 19 points and Nick Carmichael scored 12.

Newark 61, Waterloo 37

Jayden Peters scored 18 points and Taylor Clements had 14 points and 11 rebounds for Newark.

Sodus 63, Marion 37

Maliq Burton led Sodus with 18 points and Marquese Burton scored 14.

Jake Fioco scored 18 for Marion.

Red Creek 56, East Rochester 55

Damin Jones hit the winning 3-pointer for Red Creek with 3 seconds remaining.

Lyons 75, Williamson 44

Justice Smith had 21 points, 9 rebounds and 5 assists and Lucas Lucieer had 11 points and 13 rebounds for Lyons.

For Williamson, Adam Fish scored 15 points and junior Justice Smith scored his 1,000th career point.

Clyde-Savannah 80, North Rose-Wolcott 49

Girls basketball

Monday

Girls basketball

Midlakes 65, Palmyra-Macedon 40

Cara Walker scored 10 of her team’s 19 points in the first quarter to lead Midlakes. Walker finished with 18 points, 16 in the first half, and also had four assists.

Alaina Forbes scored a game-high 27 points and had 4 assists for the Screaming Eagles.

For Pal-Mac, junior Brandy Morrison had 13 points and nine rebounds and

Aldyn Savage and Gretchen Earl each scored six points.

South Seneca 56, Sodus 33

Ema Fletcher scored 12 points, Skylar Shaulis scored 11 and Logan Shaulis scored 10 for South Seneca (14-3), which has won 11 straight since a 3-3 start.

Marcus Whitman 49, Clyde-Savannah 27

Emily Thompson had 17 points and 10 rebounds for the Wildcats.

Jordyn Chappelle added 12 points and Ari Beverly scored seven as Whitman improves to 9-8 with the non-league win.

Marion 56, H-AC 40

Jalen Nowden had 16 points, 3 rebounds and 3 steals for Harley-Allendale Columbia. Imani Baker had 12 rebounds and Addy Flood had 8 points, 7 rebounds and 4 blocks.

Feb. 3

Section V wrestling championships

Class BBB

Kaleb Burgess of Palmyra-Macedon finished in first place at 126 pounds by defeating Brandon MacDonell of Midlakes by a 2-0 decision in the Class BBB sectionals on Saturday at Wayne HS.

Also, Wyatt Smith of Midlakes finished in first place at 145 pounds by defeating Eddie Strzelec of Batavia/Attica by a 6-0 decision, Jaden Presher of Midlakes finished in first place at 170 pounds by defeating Matthew Martusciello of Livonia/Wayland-Cohocton by a 4-2 decision, and Connor Young of Midlakes won at 195 pounds over Cole Marr of Waterloo by a 3-2 ultimate tie breaker.

As a team, Midlakes finished in second place with a total of second place with a total of 163 points, and Palmyra-Macedon finished in fifth place with a total of 132.5 points. Batavia/Attica finished in first place with a total of 231 points.

Boys swimming

Finger Lakes Championships

Palmyra-Macedon won the Division I championship with a total of 506 points, and Marcus Whitman won the Division II championship with a total of 508 points, in the Finger Lakes Championships on Saturday at Palmyra.

The Red Raiders won the Division I championship despite only having two swimmers finish in first place. Alex Brychcy won the diving competition with a score of 412.70, and Josh Moyer won the 100 yard backstroke with a time of 1:14.03.

Palmyra-Macedon was able to overcome a lack of first-place finishes by finishing in the top three positions in nine of the twelve events on Saturday. Blake Rose had two second-place finishes for the Red Raiders, finishing in second place in the 200 yard IM with a time of 2:26.33 and in the 100 yard backstroke with a time of 1:03.65.

The Wildcats fought with the Naples team throughout the entire meet, and Marcus Whitman ended up edging out the Big Green 508-504.5. There were two double winners for the Wildcats: Kyle Copper won the 50 freestyle with a time of 22.90 and won the 100 yard butterfly with a time of 53.36, and Zach Dean won the 200 freestyle with a time of 1:51.93 and won the 500 freestyle with a time of 5:09.39 as well.

The other winners for Marcus Whitman were Brandon McDonald, who won the 100 yard freestyle with a time of 51.72, and their 200 yard freestyle relay of Dean, Ben Oswald, McDonald, and Copper won with a time of 1:36.51.