Red Raiders end season with Class B loss, which leads our weekly recap of area sports

There is no good time for a winning streak to end, especially when it’s playoff time.

But the five-game win streak that the Palmyra-Macedon boys carried into the Section V Class B basketball tournament did indeed end with Wednesday’s 90-79 win for Wayland-Cohocton.

The Red Raiders ended their season with an 11-10 record. Nick Sapienza led Pal-Mac with 27 points and Jaydin Blanc scored 18.

Connor Englert scored 45 points for Way-Co and Mitch Wetherbee scored 20. Way-Co made 15 3-pointers.

Section V Tournament

Class B

No. 11 Midlakes 65, No. 2 World of Inquiry 56

The top offensive performers for Midlakes were Bryce Burri, who had 16 points and seven assists, Trevor Milliman, who tallied 16 points and eight rebounds, and Devin Hicks, who scored 14 points.

Ceyquan Salmon scored 19 points for World of Inquiry and Charles Brown scored 16.

No. 8 Wellsville 68, No. 9 Newark 36

Class D1

No. 1 Clyde-Savannah 84, No. 17 Kendall 47

Marcus Chance scored 33 points and had 3 steals and 3 assists while Dru Carnevale had 20 points, 8 assists and 8 steals. Derrick Chance added 12 points, 8 assists and 7 steals for the Golden Eagles.

John Rath led Kendall with 13 points.

Girls basketball

Section V Tournament

Class C1

No. 1 Red Creek 73, No. 16 Holley 22

Isabella Wilbur had 16 points, 5 rebounds and 5 assists for Red Creek while Alex Mosqueda added 14 points, 6 assists, 6 steals and 3 rebounds.

Emma Griffin had 13 points and Katie Smith added 10 points and nine rebounds for Red Creek.

No. 2 Letchworth 55, No. 15 Sodus 37

Julia Mertsock had 21 points and 10 rebounds for Letchworth and Kelsey Hastings had 16 points.

For Sodus, Tamari White scored 16 points.

No. 8 Caledonia-Mumford 38, No. 9 Lyons 27

Adriana Kemp had eight points and nine rebounds and Caiden Crego scored six points for Lyons.

Elyse Van Auken had 16 points and 11 rebounds for Cal-Mum.

No. 3 Gananda 51, No. 14 Avon 39

No. 4 Batavia Notre Dame 54, No. 13 East Rochester 36

No. 5 Addison 52, No. 12 Williamson 26

No. 8 Byron-Bergen 57, No. 9 North Rose-Wolcott 40

Class C2

No. 6 Marion 45, No. 11 Keshequa 27

Tuesday

Boys basketball

Section V Tournament

Class C1

No. 5 Marcus Whitman 55, No. 12 Williamson 32

Riley McLoud tallied 17 points, seven rebounds, and five steals for Marcus Whitman (18-3) in their win over Williamson (6-14) on Tuesday at Marcus Whitman.

Liam Prendergast had a double-double with 12 points and 11 rebounds, and Jon Donovan scored nine points for the Wildcats as well.

No. 1 Northstar 89, No. 16 North Rose-Wolcott 24

Miles Brown scored 24 points and Michael Brown had 16 points, 13 steals and 8 assists for Northstar.

No. 8 East Rochester 33, No. 9 Sodus 32

No. 3 Addison 69, No. 14 Red Creek 25

Class C2

No. 3 Lyons 73, No. 14 Rochester Prep 61

Justice Smith had 35 points and 11 rebounds and Kerel Kelly had 14 points and 10 rebounds for Lyons.

Girls basketball

Class B

No. 1 Midlakes 81, No. 16 Young Women’s Prep/Rochester Prep 27

Alaina Forbes tallied 26 points, seven steals, and two rebounds for Midlakes (21-0) in their win over Young Women’s Prep/Rochester Prep (1-18).

Cara Walker had 17 points, eight rebounds, and three assists, and Macy Kisner recorded a double-double with 10 points and 10 rebounds for the Screaming Eagles as well.

No. 8 Palmyra-Macedon 52, No. 9 Attica 37

Andra Savage had 18 points and nine rebounds for Palmyra-Macedon (11-10) in their win over Attica (12-9).

Katie Smyth added 12 points, four rebounds, and three assists, and Jamie Walker tallied eight points, six rebounds, three assists, and four steals for the Red Raiders as well.

No. 5 Greece Odyssey 45, No. 12 Newark 25

Serenity Rogers scored 12 points and Hannah Mezzoprete, Shyasis McCullough and Treanna Blenman each scored 11 for Odyssey.