Marion Junior-Senior High School recently announced its honor and merit rolls.

12th grade

Honor roll: Craig Adriaansen, Alexis Bailey, Kayla Brown, Amy Burlee, Natalie Calhoun, Ian Davies, Daniel Ferreri, Joseph Hartley, Abigail Higgins, Noah Keppen, Ashley Lange, Emma Means, Joseph Mitchell, Emma Mrzwyka, Adrianna Ricciotti, Alyssa Rose, Martin Saalfrank, Adriana Sargent, Nicholas Seppeler, Kimberly Sharpstene, Heather Spaulding, Nathaniel Statt, Danielle Stevens, Robert Sturtz,Felicia Surline, Morgan West and Mackenzie Young.

Merit roll: Dominick Fioco, Raymond Hepburn, Rachel Hunter, Tanner Jensen, Jessi Roegiers, Michael Saalfrank, Tyra Sutton, Journey Trout and Elizabeth Wazenkewitz.

11th grade

Honor roll: Adam Burditt, Allivia Davis, Hallie Dezio, Michaela Gillens, Violet Hess, Connor Higbee, Nolberto Jaramillo, Maddison Moore, Gabrielle Ritzmann, Jordan Roegiers, Taylor Thomas, Miranda VanHout, Luis Vargas and Katie White.

Merit roll: Autum Flint, Brent Halstead, McKenzie Karpp, Kristopher Milliman, Elizabeth Ocque, Amanda Potter and Noah Seppeler.

10th grade

Honor roll: Anna Bonafede, Leah Bonnano, Emily Brown, Amanda Cantwell, Cesar Cruz, Julia DeMarco, Reese Holahan, Angela Marchionda, Angela May, Rachel McClure, Lindsay McManus, Jaelyn Morgan, Alma Paramo, Tara Rider, Ivory Saalfrank, Emily Schultz, Bailey Stappenbeck, Jackson Taylor, Pamela Taylor, Peter VanCamp and Kelly Williams.

Merit roll: Eva Osborn, Allison Spanganberg, Jason Wise and Serena Zona.

Ninth grade

Honor roll: Caleb Cantwell,Sarah Davies, Marcos De La Osa Cruz, Abigail DeFisher, Emma DeYoung, Brandon Dobbie, Christopher Dobbie, Olivia Dye, Angelina Gonzalez, Morgan Henning, Elly Hepburn, Jacob Herman, Katherine Hilton, Madelaine Kemp, Grace Lennox, Danielle Milton, Leah Mousso, James Norberg, Brooke Pagliuso, Annabel Phillips, Carley Randall, Olivia Restey, Kaitlyn Rogers, Sarah State, Braedon Szostak, Alyson VanCamp, Nicole VerPlank, Natalie Vernon, Karoline Williams and Olivia Wolanski.

Merit roll: Aaron Blanchard, Trinity Bourgeois, Travis Cook, Madison Czerniak, Emily Doyle, Allen Enright, Justin Nortier, Caitlin O’Leary, Matthew Russell, Hannah Urich and Timothy Watts.

Eighth grade

Honor roll: Derek Adriaansen, Katelynn Augello, Brianna Bryant, Victoria Burns, Victoria Carpenter, Zachary Conover, Sophie Cordova, Jenna Crego, Sarah DeFisher, Chloe DeLyser, Brooke Guerin, Samuel Halstead, Drew Holahan, Sharon Jaramillo, Scarlett Keppen, Madison LaMora, Sarah Lange, Jessica Mander, Cameron Miller, Jocelyn Ortiz, McKenna Short, Riley Szostak, Alejandra Vargas, Jeffrey Walker, Marlayna Wertz and Kurtis Wurster.

Merit roll: Collin Cahill, Sofia Little, Isaiah Natrigo, Hanna Rotach, Olivia St. Syr, Francisco Torres, Natalie VanCamp, Jakob VanDerMeere, Evan Walters, Ryan Walters, Adam Wright and Jacquelyn Young.

Seventh grade

Honor roll: Kristin Boerman, Elijah Colon, Tyler Couperus, Liam De La Osa Cruz, Jacqueline DeMarco, Benjamin DeYoung, Emmalee Dye, Kelly Fernaays, Michael Hamill, Jakob Hendricks, Anna Hofmann, Matthew Hosbach, Kailey Kuhn, Jason Lonneville, Jonathan Lonneville, Brian Ortiz, Abigail Pynn, Elizabeth Ritzmann, Marci Steurrys, Logan Stilwell, Alaina Taylor, Kailey Vernon, Whitney Welch, Daniel White, Anthony Whitney and Reiko Yamaguchi.

Merit roll: Violet Bourgeois, Mack Brewington, Savannah Castro, Nickolas Edwards, Jacob Enright, Kaleb LeFever, Misenga Mulowayi, Alexander Russell, Ashley Sloane, Emma Talavera and Leah VanHout.