Abilene Bar & Lounge, 153 Liberty Pole Way, Rochester: Thursday — Annie Wells Band, 7:30 p.m.; Friday — Alison Pipitone Band, 5:30 p.m., Vacation DAZE, with False Pockets and Low Spirits, 9 p.m.; Saturday — Rosie Flores, 9 p.m.

Anthology, 336 East Ave., Rochester: Thursday — Dr. Dog, with The Nude Party, 7 p.m., Friday — Sugar Mountain Band (Neil Young tribute), 8:30 p.m.; Sunday — Between the Buried and Me, with Tesseract and Astronoid, 7 p.m.

B-Side, 5 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Teressa Wilcox, 7-10 p.m.; Friday — Jumbo Shrimp, 5-7 p.m., Mitty & The Followers, 8-11 p.m.; Saturday — Felix Goldstein, 5-7 p.m., Cinnamon Jones & Eternal Soul, 8-11 p.m. 

Barry's Old School Irish, West Main Street, Webster: Saturday — Webster Folk Sing/Jam, noon to 2 p.m.

Bernunzio's Uptown Music, 122 East Ave., Rochester: Thursday — Intermediate Bluegrass Jam, 6:30-8:30 p.m.

Bottomless Brewing, 3543 East Lake Road, Geneva: Thursday — Tuned Ink Duo, 6-9 p.m.; Friday — Travis Knapp, 6-8 p.m.; Saturday — Paint n Sip with Art Farm, 6-8 p.m.

Brew & Brats at Arbor Hill, 6461 Route 64, Naples: Saturday — Open Mic with Keith Baker and Warren Paul, 6-9 p.m.

Brewery Pub, 8 W. Main St., Honeoye Falls: Saturday — Jim Carol, 5:30-9:30 p.m.

Bug Jar, 219 Monroe Ave., Rochester: Thursday — Clibbus and Televisionaries, 8 p.m.; Friday — Floated Issue 6 release show, 8 p.m.; Saturday — Hardcore for the Homeless featuring Reps, Bone Mask, Kodivk and Treadwater, 8 p.m.; Sunday — Sound of Smirk, The Standby, Jokes on Us, The Results, 9 p.m.

Club 86, 86 Aveue E, Geneva: Thursday — Hanna & The Blue Hearts, 6:30-9:30 p.m.

Cottage Hotel, 1390 Pittsford Mendon Road, Mendon: Thursday — Gary Rose, 8-11 p.m.; Friday — Sam Nischte, 4-6 p.m., Mike Speranza, 8-11 p.m.; Saturday — The Hammer Project, 9 p.m. to midnight.

Del Lago, 1133 Route 414, Tyre: Friday — Nate Michaels (in Vine), 9:30 p.m.; Saturday — Ruby Shooz, 8 p.m., Uptown Groove, 9:30 p.m.

Dinosaur Bar-B-Que, 99 Court St., Rochester: Thursday — Porcelain Train, 9 p.m.; Friday — Jess Novak Band, 10 p.m.; Saturday — Steve Grills & The Roadmasters, 10 p.m.

Fanatics Pub, 7281 W. Main St., Lima: Saturday — JB Aaron, 8:30 p.m.

Firehouse Saloon, 814 S. Clinton Ave., Rochester: Friday — Franklin Mint, 9:30 p.m.

Flaherty's Three Flags Inn, 60 W. Main St., Honeoye Falls: Saturday — Miller and the Other Sinners, time TBA.

Flour City Station, 170 East Ave., Rochester: Friday — Benjamin Sheridan & The Finer Things, and Roc All Star Jam, 8 p.m.; Saturday — Upstate, 9 p.m.

FLX Live, 427 Exchange St., Geneva: Friday — Shackwater, 8 p.m. to midnight; Saturday — Cecil Love Six and Steven Djbully Coleman Jr. (for VDay Ball), 9 p.m. to 2 a.m.

Greenhouse Café, 2271 E. Main St., Rochester: Friday — Bob White & Company, 11 a.m. to 1 p.m., The Remnants, 7-9 p.m.

Hollerhorn Distilling, 8443 Spirit Run, Naples: Friday — The Campbell Brothers, 8-11 p.m.; Sunday — Mt. Pleasant String Band, Aaron Lipp, and The Henrie Brothers, 4-6:30 p.m.

Honeoye Boat House Grille, 5226 East Lake Road, Honeoye: Friday — Ricky Mystang, 6-9 p.m.; Sunday — Chris Burley, 11 a.m. to 2 p.m.

Johnny's, 1382 Culver Road, Rochester: Thursday — Pro Jam, 8 p.m.; Friday — Mike Edwards Acoustic 80s, 5:30 p.m., Hey Mabel, 9 p.m.; Saturday — The Dungarees, 8 p.m.

José & Willy's, 20 Lakeshore Drive., Canandaigua: Friday — Thunder Rain, 8 p.m.

Little Theatre, 240 East Ave., Rochester: Thursday — Big Blue House, 7 p.m.; Friday — Trio East, 8 p.m.; Saturday — Jeff Riales and the Silvertone Express, 8 p.m.

Lobby Craft Eatery, 3530 East Lake Road, Canandaigua: Thursday — Open Mic with Max Flansburg, 6-9 p.m.; Saturday — Seein; Double, 7-10 p.m.

Lock's Stock & Barrel, 5436 Route 64, South Bristol: Friday — Open Mic with Steve Rohrback, time TBA.

Lovin' Cup, 300 Park Point, Henrietta: Friday — Root Shock with The Dirty Pennies, 9 p.m.; Saturday  — Greg Maslyn's "27 Club" Bash (music of Janis Joplin, Amy Winehouse, Jimi Hendrix, Kurt Cobain and other artists who died at 27), 8-11 p.m.

Longshots at Finger Lakes Hotel, 6108 Loomis Road, Farmington: Friday — Joey & Jim, 8-11 p.m.

Marcus Whitman Senior High School, 4100 Baldwin Road, Rushville: Saturday _ Rushville Hayride bluegrass jam, 1-4 p.m.

Montage Music Hall, 55 Chestnut St., Rochester: Friday — Riley-Davey Muise, with Michael Barr, 6:30 p.m.; Saturday — Winter Fest '19 featuring So This Is How It Ends, Protean Fire, Vertigo Freeway, Grizzly Run and Mobday, 7 p.m.

Mulconry's, 17 E. Liftbridge Lane, Fairport: Friday — Banned from the Tavern, 8:30-11:30 p.m.; Saturday — Everheart, 8 p.m. to midnight.

Naples Hotel, 111 S. Main St., Naples: Saturday — PJ Elliott, 8 p.m. to midnight.

NY Kitchen, 800 S. Main St., Canandaigua: Friday — Jimmy Jam Band, 6-9 p.m.

Nick's Chophouse, 5 Beeman St., Canandaigua: Friday — Dave McGrath, 7:30-10:30 p.m.; Saturday — Marco, 7:30-10:30 p.m.

Noble Shepherd Brewery, 7853 Route 20A, Bristol: Friday — Jeremy Clark, 6-8 p.m.; Saturday — Lub Dub, 5:30-7:30 p.m.

Peacemaker Brewing Co., 20 Pleasant St., Canandaigua: Friday — Big Blue House, 6-9 p.m.; Saturday — Sam Nitsch, 6-9 p.m.

Prosecco, 1550 Route 332, Farmington: Thursday — A Taste of Jazz Trio, 5:30-8:30 p.m.; Friday — Uptown Tango, 6-9 p.m.; Saturday — Connie Fredericks-Malone, 6-9 p.m.

Ramada Lakefront, 41 Lake Front Drive, Geneva: Saturday — Michael George Trio, 8-11 p.m.

Record Archive, 33 1/3 Rockwood St. (off East Avenue), Rochester: Friday — Chris Cady, 4-7 p.m.

ReInvention Brewing Co., 9 N. Main St., Manchester: Friday — Sam Swanson, 6-9 p.m.; Saturday — Volcano, 5-8 p.m.

Remedy at Finger Lakes Gaming & Racetrack, 5857 Route 96, Farmington: Friday — Hall Pass, 8 p.m. to mifnight; Saturday — Nightfall After Dark, 8 p.m. to midnight.

Rio Tomatlán, 106 Bemis St., Canandaigua: Saturday — Meyer & McGuire, 6:30-9:30 p.m.; Sunday — Maria Gillard Trio, 3-5 p.m.

Sticky Lips, 830 Jefferson Road, Henrietta: Friday — Revolver, 8:45 p.m.; Saturday — The Akers Brothers, 9:15 p.m.; Sunday — Gospel Brunch, 10:30 a.m.

Three Heads Brewing, 186 Atlantic Ave., Rochester: Thursday — Alan Murphy (tribute to Bob Dylan's "Blood on the Tracks"), 8 p.m.; Friday — Banjo Juice Jazz Band, 8 p.m.; Saturday — Majestics, 8 p.m.

Timber Creek Tavern, 17 S. Main St., Manchester: Thursday — Meyer & McGuire, 5-8 p.m.

Twin Elder Brewery, 160 School St. #4, Victor: Saturday — Panda Handstand, with Riley & Eean, 7 p.m.

Twisted Rail, 169 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — John Carter, 6-11 p.m.; Sunday — Craig Snyder, 3 p.m.

Twisted Rail, 108 Main St., Macedon: Saturday — Mike Nolan, 6-9 p.m.