Abilene Bar and Lounge, 153 Liberty Pole Way, Rochester: Thursday — Greg Klyma, with Brothers Blue, 7:30 p.m.; Friday — The Boyd & Parker Ambush, 5:30 p.m., Townes Van Zandt Birthday Tribute (multiple artists), 9 p.m.; Saturday — Old Souls and Saturday Detention ("Music in Our Schools" benefit for World of Inquiry School No. 58 music program), 3:30 p.m., Dean Shot's Tribute to Howlin' Wolf, with The Solid Senders, 9 p.m. 

Anthology, 336 East Ave., Rochester: Saturday — Talas, with Maybe Never, 8 p.m.

B-Side, 5 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — The Living Room Session, 7-10 p.m.; Friday — Meg Gehman and Ray Bellizia, 5-7 p.m., Banned from the Tavern, 8-11 p.m.; Saturday — Laura Thurston (supper show), 5-7 p.m., John Payton Project, 8-11 p.m.

Barry's Old School Irish, West Main Street, Webster: Saturday — Webster Folk Sing/Jam, noon to 2 p.m.

Bernunzio Uptown Music, 122 East Ave., Rochester: Thursday — Ukulele Support Group, 7-8:30 p.m.

Big Springs Historical Society, 3095 Main St., Caledonia: Saturday — Tullamore Celtic Band, 7-10 p.m.

Bottomless Brewing, 3543 East Lake Road, Geneva: Saturday — Rebecca & The Soul Shakers, 6-9 p.m.

Brew & Brats at Arbor Hill, 6461 Route 64, Naples: Saturday — Open Mic with Creek's Edge, 6-9 p.m.

Brewery Pub, 8 W. Main St., Honeoye Falls: Thursday — Griffith & Martino, 7:30-10:30 p.m.

Bug Jar, 219 Monroe Ave., Rochester: Thursday — Whole Clique, with Blessit Nafay, Beechwood Chase, and M.O.P.; Friday — Plagues of Endeavor (album release), Diluted, Tyranitar, Living in Daydreams, 8 p.m.; Saturday — KOPPS, DJ Creath, more, 8 p.m.

Cottage Hotel, 1390 Pittsford Mendon, Mendon: Thursday — Dallas Greene, 7:30-10:30 p.m.; Friday — Laura Thurston, 8-11 p.m.; Saturday — Rescue 11, 9 p.m. to midnight; Sunday — Open Mic, 7-10 p.m.

Del Lago, 1133 Route 414, Tyre: Friday — Bill Ali (in Vine), 9:30 p.m.; Saturday — Peg Newell (in Vine), 9:30 p.m.

Dinosaur Bar-B-Que, 99 Court St., Rochester: Thursday — Anonymous Willpower, 9 p.m.; Friday — Big Logic and The Truth Syrum, 10 p.m.; Saturday — Teagan & The Tweeds, 10 p.m.

Firehouse Saloon, 814 S. Clinton Ave., Rochester: Friday — Taran, 9:30 p.m.

Flaherty's Three Flags Inn., 60 W. Main St., Honeoye Falls: Saturday — Redeye Jack, time TBA.

Flour City Station, 170 East Ave., Rochester: Friday — Something, 10 p.m.; Saturday — Relics (Pink Floyd tribute), 8:30 p.m.

FLX Live, 427 Exchange St., Geneva: Saturday — Stockholm Syndrome, 8 p.m.

German House, 315 Gregory St., Rochester: Thursday — Dokken (acoustic set to benefit Glenn Tipton Parkinson's Foundation), 10 p.m.; Friday — Dokken, with Metal Mike (from Halford), 7 p.m.

Geneseo Riviera, 4 Center St., Geneseo: Sunday — Band of Friends: A Celebration of Rory Gallagher, with  Nick Schnebelen Band, 5 p.m.

Greenhouse Café, 2271 E. Main St., Rochester: Friday — Bob White & Company, 11 a.m. to 1 p.m., Serendipity, 7-9 p.m.; Sunday — Cajun Jam, noon.

Hochstein Performance Hall, 50 Plymouth St., Rochester: Saturday — Judy Collins, 7:30 p.m.

Hollerhorn Distilling, 8443 Spirit Run, Naples: Saturday — Richie Stearns and Rosie Newton, 8-11 p.m.; Sunday — Mt. Pleasant String Band, Aaron Lipp and the Henrie Brothers, 4-6:30 p.m.

Honeoye Boat House Grille, 5226 East Lake Road, Honeoye: Friday — Chris Burley, 6-9 p.m.; Sunday — Tom Chamberlain, 11 a.m. to 2 p.m.

House of Guitars, 645 Titus Ave., Irondequoit: Friday — Talas, 6-8 p.m. (Also meet and greet with Don Dokken and Jon Levin of Dokken 12:30-1:30 p.m. Friday.)

Johnny's, 1382 Culver Road, Rochester: Thursday — Open Stage with Jimmy Grillo, 8 p.m.; Friday — The Earthtones, 5:30 p.m., Young Guns and Rusty Barrels, 8:30 p.m.; Saturday — The Isotopes, 8:30 p.m.

José & Willy's, 20 Lakeshore Drive, Canandaigua: Saturday — Bad Grandpas, time TBA.

Little Theatre, 240 East Ave., Rochester: Thursday — Bossa Nova Bradley Brothers, 7 p.m.; Friday — Hanna PK Duo, 8 p.m.; Saturday — Da Vines, 8 p.m.; Sunday — Róisín Dubh, 7 p.m.

Lobby Craft Eatery, 3530 East Lake Road, Canandaigua: Thursday — Jeremy Clark, 6-9 p.m.; Saturday — Jack Jones & Friends, 7-10 p.m.

Lock's Stock & Barrel, 5436 Route 64, South Bristol: Friday — Open Jam, time TBA.

Longshots at Finger Lakes Hotel, 6108 Loomis Road, Farmington: Friday — Dave McGrath, 8-11 p.m.

Lovin' Cup, 300 Park Point, Henrietta: Thursday — John Whelan and Low Lily, 8 p.m.; Friday — Isaiah, 8:30-11:30 p.m.; Saturday — The Night Owls, 8-11 p.m.; Sunday — Nancy Kelly, 6-8:30 p.m.

Montage Music Hall, 55 Chestnut St., Rochester: Friday — Straight Outta the ROC featuring Optic, GVO, Luwop, Eulie V, Kari Malik, Mic Ramsey, Key Townes and Vincent Jxmes, 8:30 p.m.; Saturday — Flannel Millennium, with Given to Fly (Pearl Jam tribute), 8 p.m.; Sunday — Green Jello, with Lazy A** Destroyer, 6:30 p.m.

Mulconry's, 17 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Marty Roberts, 7:30-10:30 p.m.; Friday — Jumbo Shrimp, 6:30-9:30 p.m.; Saturday — Bobby Rosato, 8 p.m. to midnight

Naples Hotel, 111 S. Main St., Naples: Thursday — Singer Songwriter Contest, 7-9 p.m.

Nashvilles, 4853 West Henrietta Road, Henrietta: Friday — These Guys, 9 p.m. to midnight; Saturday — Branded, 9 p.m. to midnight.

Nick's Chophouse, 5 Beeman St., Canandaigua: Friday — Ayers Brothers, 7:30-10:30 p.m.; Saturday — Nate Michaels, 7:30-10:30 p.m.

Noble Shepherd Brewery, 7853 Route 20A, Bristol: Friday — St. Vith, 5:30-7:30 p.m.; Saturday — Jackson Cavalier, 6-8 p.m.

NY Kitchen, 800 S. Main St., Canandaigua: Friday — Claudia Hoyser, 6-9 p.m.

Peacemaker Brewing Co., 20 Pleasant St., Canandaigua: Friday — Genesee Junction, 6-9 p.m.; Saturday — My Cat Jack, 6-9 p.m.

Prosecco, 1550 Route 332, Farmington: Friday — Chris Ott, 6-9 p.m.; Saturday — Kate Cufari, 6-9 p.m.

Rabbit Room at The Lower Mill, 61 N. Main St., Honeoye Falls: Thursday — Levi Gangi (piano), 6:30 p.m.

Record Archive, 33 1/3 Rockwood St. (off East Avenue), Rochester: Friday — Todd Bradley, 5:30-7 p.m.

ReInvention Brewing Co., 9 N. Main St., Manchester: Friday — EMD, 5-8 p.m.

Remedy at Finger Lakes Gaming & Racetrack, 5857 Route 96, Farmington: Friday — Junkyardfieldtrip, 8 p.m. to midnight; Saturday — Knight Patrol, 8 p.m. to midnight.

Rio Tomatlán, 106 Bemis St., Canandaigua: Saturday — Meyer & McGuire, 6:30-9:30 p.m.; Sunday — Ben Haravitch (of Brothers Blue), 3-5 p.m.

Roots Café, 197 N. Main St.: Friday — Aaron Lipp, Henrie Brothers, Mt. Pleasant String Band, 7 p.m. to midnight.

Sticky Lips, 830 Jefferson Road, Henrietta: Saturday: Exit 24, 9:15 p.m., Sunday — Gospel Brunch, 10:30 a.m.

Three Heads Brewery, 186 Atlantic Ave., Rochester: Thursday — The Mahar Family Hour, 8 p.m.; Friday — The Honey Smugglers, 8 p.m.; Saturday — The Capitals, 8 p.m.

Twin Elder Brewery, 160 School St. #4, Victor: Saturday — Men Behaving Badly, 7-10 p.m.

Twisted Rail, 169 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Dean Channing, 6-10 p.m.; Sunday — Craig Snyder & Friends, 3-6 p.m.

Twisted Rail, 108 Main St., Macedon: Saturday — Seein' Double, 6-9 p.m.