Abilene Bar & Lounge, 153 Liberty Pole Way, Rochester: Thursday — Free Casino, with Walrus Junction, 8 p.m.; Friday — Mojo Monkeyz, 5:30 p.m., Steve Grills & The Roadmasters, 9 p.m.; Saturday — Jack West and Band, 8:30 p.m.

B-Side, 5 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Open Jam hosted by Andy Saxby and Matt Beeman, 7-10 p.m.; Friday — Steve Lyons, 5-7 p.m., JumboShrimp, 8-11 p.m.; Saturday — Bob Olson and Lauren Faggiano (supper show), 5-7 p.m., Joe Beard & His Band, 8-11 p.m.

Bernunzio's Uptown Music, 122 East Ave., Rochester: Thursday — Mandolin Orchestra, 6:30-8 p.m.

Bottomless Brewing, 3543 East Lake Road, Geneva: Friday — Jen Cork, 6-8 p.m.; Saturday — St. Vith, 6-9 p.m.

Brew & Brats at Arbor Hill, 6461 Route 64, Naples: Saturday — Open Mic hosted by Mike Joseph, 6-9 p.m.

Bug Jar, 219 Monroe Ave., Rochester: Thursdy — Strange Standard, Stereo Nest, Darb Jansen, Kids in the Basement, 8 p.m.; Friday — The Weight We Carry (record release show), 8 p.m.; Saturday — Tyranitar (album release show), 8 p.m.

Cottage Hotel, 1290 Pittsford Mendon Road, Mendon: Thursday — Justin Moyar, 7:30-10:30 p.m.; Friday — Justin Gurnsey, 8 p.m.; Saturday — Thigh Masters, 9 p.m. to midnight; Sunday — Open Mic, 7-10 p.m.

Del Lago, 1133 Route 414, Tyre: Friday — Max Scialdone (in Vine), 9 p.m.; Saturday — Ruby Shooz, 8 p.m., Just Joe (in Vine), 9 p.m.

Dinosaur Bar-B-Que, 99 Court St., Rochester: Thursday — Peg Leg Ida, 9 p.m.; Friday — Gunsmoke, 10 p.m.; Saturday — The Shakin' Bones, 10 p.m. 

Firehouse Saloon, 814 S. Clinton Ave., Rochester: Saturday — CatNine, 9 p.m.

Fanatics Pub, 7281 W. Main St., Lima: Saturday — Eliza Neal and the Narcotics, 8 p.m.

Flaherty's Three Flags Inn, 60 W. Main St., Honeoye Falls: Saturday — Big Hairy Guys, 9 p.m.

Flour City Station, 170 East Ave., Rochester: Friday — Strings of Spring featuring Swamp Kids, Folkfaves, A Touch of Honey and Jungle Steve, 7 p.m.; Saturday — Strings of Spring featuring Dirty Blanket, Rumpke Mountain Boys, The Crooked Nort and The Dawn Timbers, 7 p.m.

FLX Live, 427 Exchange St., Geneva: Saturday — Qwister, 8:30-11:30 p.m. 

Greenhouse Café, 2271 E. Main St., Rochester: Friday — Bob White & Company, 11 a.m. to 1 p.m., Terraplane, 7-9 p.m.

Hollerhorn Distilling, 8443 Spirit Run, Naples: Saturday — Open Mic with Garth Clark, 8 p.m.

Honeoye Boat House Grille, 5226 East Lake Road, Honeoye: Sunday — Ricky Mustang, 11 a.m. to 2 p.m.

Johnny's , 1382 Culver Road, Rochester: Thursday — Open Stage with Jimmy Grillo, 8 p.m.; Friday — Double Trouble, 5:30 p.m., Genesee Johnny, 9 p.m.; Saturday — Jumbo Shrimp, 8:30 p.m.

José & Willy's, 20 Lakeshore Drive, Canandaigua: Sunday — Rebel's Posse, time TBA.

Last Call, 5988 Route 96, Farmington: Saturday — John Carter, 8:30 p.m. to 12:30 a.m.

Little Theatre, 240 East Ave., Rochester: Thursday — Crossmolina, 7 p.m.; Friday — Trio East, 8 p.m.; Saturday — Sam Nitsch, 8 p.m.; Sunday — Bach in the Subways, 6 p.m.

Lobby Craft Eatery, 3530 East Lake Road, Canandaigua: Thursday — Meyer & McGuire, 6-9 p.m.; Saturday — David Miller, 7-10 p.m.

Lock's Stock & Barrel, 5436 Route 64, South Bristol: Friday — Open Jam with George Scherer, time TBA.

Longshots at Finger Lakes Hotel, 6108 Loomis Road, Farmington: Friday — Ethos Unplugged, 8-11 p.m.

Lovin' Cup, 300 Park Point, Henrietta: Friday — The Byways, with Kitestring, 8:30-11:30 p.m.; Saturday — Bob Bunce & Rural Delivery, 8-11 p.m.

Montage Music Hall, 55 Chestnut St., Rochester: Friday — Signal the Fire, 7:30 p.m.

Mulconry's, 17 E. Liftbridge Lane, Fairport: Saturday — Jester's Alibi, 9 p.m. to 1 a.m.

Naples Hotel, 111 S. Main St., Naples: Thursday — Singer Songwiter Conest, 7-9 p.m.

Nashvilles, 4853 West Henrietta Road, Henrietta: Friday — That Party Band, 9 p.m. to midnight; Saturday — Divided by Zero, 9 p.m. to midnight.

Nick's Chophouse, 5 Beeman St., Canandaigua: Friday — Endless Mountain Derelicks, 7:30-109:30 p.m.; Saturday — Marco, 7:30-10:30 p.m.

Noble Shepherd Brewery, 7853 Route 20A, Bristol: Friday — Ben Haravitch, 5:30-7:30 p.m.; Saturday — Travis Prinzi Band, 6-8 p.m.

NY Kitchen, 800 S. Main St., Canandaigua: Friday — Craig Snyder, 6-9 p.m.

Peacemaker Brewing Co., 20 Pleasant St., Canandaigua: Friday — Big Blue House, 6-9 p.m.; Saturday — Ende Brothers Band, 6:30-9 p.m.

Prosecco, 1550 Route 332, Farmington: Friday — Ann Mitchell Jazz Duo, 6-9 p.m.; Saturday — Paradigm Shift Jazz Trio, 6-9 p.m.

Ramada Lakefront, 41 Lake Front Drive, Geneva: Saturday — Rocko Dorsey, time TBA.

Record Archive, 33 1/3 Rockwood St. (off East Avenue), Rochester: Friday — Marty Robert, 5:30-7 p.m.

ReInvention Brewing Co., 9 N. Main St., Manchester: Friday — Lub Dub, 6-8:30 p.m.

Remedy at Finger Lakes Gaming & Racetrack, 5857 Route 96, Farmington: Friday — B42K, 8 p.m. to midnight; Saturday — Breakfast Club (80s tribute), 8 p.m. to midnight.

Sticky Lips, 830 Jefferson Road, Henrietta: Friday — Justin Williams & Forward Progress, 8:45 p.m.; Saturday — The Klick, 9:15 p.m.; Sunday — Gospel Brunch, 10:30 p.m.

Three Heads Brewing, 186 Atlantic Ave., Rochester: Thursday — Ray Mahar (evening of John Prine music), 8 p.m.; Friday — Aaron Lipp & The Slack Tones, 8 p.m.; Saturday — Mt. Pleasant String Band (square dance), 8 p.m.

Twisted Rail, 169 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Seeing Double, 6-10 p.m.; Sunday — Craig Snyder & Friends, 2-5 p.m.

Twisted Rail, 108 Main St., Macedon: Saturday — Shari Ratka, 6-9 p.m.