Marion Junior/Senior High School named students to its third-quarter honor rolls for 2018-19.

Seventh grade

Honor: Leah Boerman, Darius Brewington, Carly Chapman, Grace Colburn, Matthew Cook, Jazale Cromartie, Grace DeVelder, Abbigail DiMuro, Jillian Edinger, Emily Gushlaw, Noah Hamill, Hope Hansen, Mia Hosbach, Fallon Kibbe, Rachel Mattison, Aidan Miller, Hannah Roegiers, Ava Schubert, Ryan Sicienski, Georgia VanDerMeere, McKayla VanDerMeere, Ethan Welch, Oren Welch and Landon Wertz.

Merit: Madison Bonafede, Robert Burns, Ryan Burns, Joseph Casper, Landon Clawson, Jordan Clemons, Connor Coppernall, Marc Cowell, Daniel Hance Jr., Olivia Hartnagel, Sierra Howell, Abigail Marotta, Ethan Reesor, LeeAnne Taylor, Alivia Vandergrift, Alexis Velte and Payton Walters.

Eighth grade

Honor: Abby Conover, Alan Cruz, Meredith DeYoung, Aurora Hilfiger, Meredith Kemp, Alysha Kuhn, Jessica LaClair, Mary Maynard, Lucas Monroe, Ryan O’Leary, Michael Phillips, Lillian Reitz, Faith Rinella, Joseph Savage, Alec-Edward Sedore and Hayley Wurster.

Merit: Timothy Arrowood, Ashley Cervantes-Castillo, Christian Dunham, Sebastian Flint, Mia Little, Brandon Short, Ash Vandergrift, Austin VanDeWalle and Thomas White.

Ninth grade

Honor: Robert Arrowood, Alyse Buirch, Alleyna Fulton, Janet Jaramillo, Kayla McNutt, Abigail Ortiz, Krystal Pagliuso, Olivia Salisbury and Isabela Vargas.

Merit: Haylee Antoine, Sage Butler, Joshua Davies, Gabriel Gruttadaurio, Cameron Jones, Noah Mattison, Liam Morgan, Hanna O’Neill, Cole Restey, Rosy Rivera Hernandez, Adam Schultz, Delaney Szostak, Adrianna VanCamp and Tyler VanDerMeere.

10th grade

Honor: Kristin Boerman, Tyler Couperus, Aidan Czerniak, Liam De La Osa Cruz, Jacqueline DeMarco, Benjamin DeYoung, Michael Hamill, Jakob Hendricks, Meghan Hilton, Anna Hofmann, Matthew Hosbach, Kailey Kuhn, Jason Lonneville, Jonathan Lonneville, Abigail Pynn, Marci Steurrys, Alaina Taylor, Ashley Vanderwege and Kailey Vernon.

Merit: Mack Brewington, Francisco Cordova Rodriguez, Kelly Fernaays, Leah VanHout, Daniel White and Anthony Whitney.

11th grade

Honor: Derek Adriaansen, Katelynn Augello, Victoria Burns, Zachary Conover, Jenna Crego, Sarah DeFisher, Chloe DeLyser, Joel Gleason, Drew Holahan, Sharon Jaramillo, Scarlett Keppen, Sarah Lange, Sofia Little, Jessica Mander, Cameron Miller, McKenna Short, Jeffrey Walker, Evan Walters, Marlayna Wertz and Kurtis Wurster.

Merit: Emily Acosta, Collin Cahill, Brooke Guerin, Samuel Halstead, Marissa Knorr, Jakob VanDerMeere and Alejandra Vargas.

12th grade

Honor: Aaron Blanchard, Sarah Davies, Marcos De La Osa Cruz, Abigail DeFisher, Emma DeYoung, Brandon Dobbie, Christopher Dobbie, Angelina Gonzalez, Ashley Gonzalez, Morgan Henning, Elly Hepburn, Jacob Herman, Katherine Hilton, Mary Messmer, Danielle Milton, Leah Mousso, James Norberg, Brooke Pagliuso, Annabel Phillips, Carley Randall, Olivia Restey, Kaitlyn Rogers, Sarah State, Natalie Vernon, Nicole VerPlank, Timothy Watts, Karoline Williams and Olivia Wolanski.

Merit: Jonathan Binau, Trinity Bourgeois, Travis Cook, Debbie Cowell, Katherine Higbee, Madelaine Kemp, Shawn LaRock, Grace Lennox, Caitlin O’Leary and Braeden Szostak.