Abilene Bar & Lounge, 153 Liberty Pole Way, Rochester: Thursday — Aliza Bridgman, Sarah Eide and Dallas Greene, 7:30 p.m.; Friday — Otter Space Wranglers, 5:30 p.m., The Brothers From Other Mothers, 9:15 p.m.; Saturday — Aaron Lipp & The Slack Tones, 9:30 p.m.

Anthology, 336 East Ave., Rochester: Saturday — The Crystal Method, 8 p.m.

B-Side, 5 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — B-Side Open Jam hosted by Andy Saxby and Matt Beeman, 7-10 p.m.; Friday — LaMay & Reese, 5-7 p.m., Jumbo Shrimp, 8-11 p.m.

Bottomless Brewing, 3543 East Lake Road, Rochester: Friday — Broken Strings Band, 6-8 p.m.; Saturday — Nate Michaels, 6-9 p.m.

Brew & Brats at Arbor Hill, 6461 Route 64, Naples: Friday — Open Mic hosted by Steve West, 6-9 p.m.; Saturday — Peg & The Fiddler, 6-9 p.m.

Brewery Pub, 8 W. Main St., Honeoye Falls: Saturday — Warren Paul, 7 p.m.

Bug Jar, 219 Monroe Ave., Rochester: Thursday — Whole Clique, 10 p.m.; Friday — Evil Hearted You (album release), Boy Jr., Jackson Cavalier, Emily Goole, 8 p.m.; Saturday — Last Fool Moon Rave hosted by Cd-Rom, Hop Hop and Natural Habitat, 8 p.m.; Sunday — California Cousins, Teenage Halloween, Carpool, Full Body, 9 p.m.

Café Veritas at First Unitarian Church, 220 S. Winton Road, Rochester: Saturday — The Kennedys, 7:30-9:30 p.m.

Cottage Hotel, 1390 Pittsford Mendon Road, Mendon: Thursday — Paul Strowe, 7-10 p.m.; Friday — Johnny Bauer, 8-11 p.m.; Saturday — Elmer Cobb Band, 9 p.m. to 1 a.m.; Sunday — Elmer Cobb Band, 4-7 p.m.

Del Lago, 1133 Route 414, Tyre: Thursday — Lonestar, 8 p.m.; Friday — Ruby Shooz, 8 p.m.

Dinosaur Bar-B-Que, 99 Court St., Rochester: Thursday — Amanda Ashley Trio, 9 p.m.; Friday — Handsome Young Ladies (album release), 10 p.m.; Saturday — 5 Head, 10 p.m.

FLX Live, 427 Exchange St., Geneva: Friday — Chris Eves & The New Normal, 8-11 p.m.

Hollerhorn Distilling, 8443 Spirit Run, Naples: Friday — Folkfaces, with Yes Ma'am and Holy Locust, 7:30-11 p.m.

Honeoye Boat House Grille, 5226 East Lake Road, Honeoye: Friday — Chris Burley & Company, 6 p.m.; Sunday — Warren Paul, 11 a.m. to 2 p.m.

Johnny's, 1382 Culver Road, Rochester: Thursday — Open State Jam, 7 p.m.; Friday — Genesee Junction, 5:30 p.m., Double Down, 9 p.m.; Saturday — PUR, 8:30 p.m.

José & Willy's, 20 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — JB & Company, 8 p.m. to mindight; Saturday — Whiplash, 4-7 p.m., Wolf Mountain, 8 p.m. to midnight.

Lake Street Station, 41 Lake St., Geneva: Saturday — PJ Elliott, 6-9 p.m.

Little Theatre, 240 East Ave., Rochester: Thursday — The Djangoners, 7 p.m.; Friday — The Lonely Ones, 8 p.m.; Saturday — Hanna PK Duo, 8 p.m.

Lobby Craft Eatery, 3530 East Lake Road, Canandaigua: Thursday — Open Mic hosted by Meyer & McGuire, 6-9 p.m.; Saturday — Jimmy Jam Duo, 7-10 p.m.

Lock's Stock & Barrel, 5436 Route 64, South Bristol: Friday — Open Jam, time TBA.

Longshots at Finger Lakes Hotel, 6108 Loomis Road, Farmington: Friday — Paul Strowe, 8-11 p.m.

Lovin' Cup, 300 Park Point, Henrietta: Friday — Ray Paul & RPM, with Charlie Newcomb, 8-11 p.m.; Saturday — Bill Welch Band, 8-11 p.m.

Marcus Whitman High School, 4100 Baldwin Road, Gorham: Saturday — Rushville Hayride bluegrass/acoustic jam, 1-4 p.m.

Montage Music Hall, 55 Chestnut St., Rochester: Thursday — Last in Line, 7 p.m.; Friday — Felix Martin, with Sarah Longfeld, Divinex and Anabasis, 7:30 p.m.; Saturday — Damages, Makai, Raise the Tides, Crimson Shrine, 7 p.m.

Naples Hotel, 111 S. Main St., Naples: Saturday — Troy Cusson, 8 p.m. to midnight.

Nick's Chophouse, 5 Beeman St., Canandaigua: Friday — Dave McGrath, 7:30-10:30 p.m.; Saturday — Endless Mountain Derelicts, 7:30-10:30 p.m.

Noble Shepherd, 7853 Route 20A, Bristol: Friday — Tom Chamberlain, 6-8 p.m.; Saturday — Jeremy Clark 6-8 p.m.

NY Kitchen, 800 S. Main St., Canandaigua: Friday — Ben Haravitch, 6-9 p.m

Peacemaker Brewing Co., 20 Pleasant St., Canandaiga: Friday — Chris Bethmann, 6-9 p.m.; Saturday — Genesee Junction, 6-9 p.m.

Prosecco, 1550 Route 332, Farmington: Thursday — Mike Pullano, 5:30-8:30 p.m.; Friday — Uptown Tango, 6-9 p.m.; Saturday — Diana Leigh Trio, 6-9 p.m.

ReInvention Brewing Co., 9 N. Main St., Manchester: Saturday — Old World Ramblers and the Endless Mountain Derelicts, noon to 9 p.m.; Sunday — Tom Chamberlain and Volcano, noon to 6 p.m.

Remedy at Finger Lakes Gaming & Racetrack, 5857 Route 96, Farmington: Friday — Alyssa Trahan, 8 p.m. to midnight; Saturday — Branded, 8 p.m. to midnight.

Rio Tomatlán, 106 Bemis St., Canandaigua: Saturday — Meyer & McGuire, 6:30-9:30 p.m.; Sunday — Jeff Riales, with Mike Wittek and Dana Fine, 3-5 p.m.

Sticky Lips, 830 Jefferson Ave., Henrietta: Friday — Keys to the Caddy, 8:45 p.m.; Saturday — Razin Kain, 9:15 p.m.; Sunday — Gospel Brunch, 10:30 a.m.

Tiki Bar at Stivers Marina, 402 Boodys Hill Road, Geneva: Thursday — Kenny Campbell, 6-9 p.m.; Sunday — Flipside Band, 5-8 p.m.

Twin Elder Brewery, 160 School St. #4, Victor: Saturday — Afterlife, and Lola Montez, 7-10 p.m.

Twisted Rail, 169 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Big Blue House, 6-10 p.m.; Sunday — Craig Snyder & Friends, 2-5 p.m.

Twisted Rail, 108 Main St., Macedon: Saturday — Shari Ratka, 6-9 p.m.