Abilene Bar & Lounge, 153 Liberty Pole Way, Rochester: Thursday — The Stinky Boots String Band, 8 p.m.; Friday — Old Souls, 5:30 p.m., The Proud Walkers (Grateful Dead tribute), 9:30 p.m.; Saturday — Left-Handed Second Baseman, 9 p.m.; Sunday — Chris Duarte Group, 5 p.m.

B-Side, 5 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — The Thunder Avenue Band (Bruce Springsteen tribute), 7-10 p.m.; Saturday — Cooper Scotti (supper show), 5-7 p.m., Some Ska Band, 8-11 p.m.

Barry's Old School Irish, 2 W. Main St., Webster: Saturday — Webster Folk Jam, noon to 2 p.m.

Beachcomber on Conesus Lake, 5909 West Lake Road, Conesus: Friday — Jeff Acker Trio, 6:30-10:30 p.m.; Saturday — Bobby & The 4-Speeds, 6:30-10:30 p.m.; Sunday — That 80s Hair Band, 8 p.m. to midnight.

Bernunzio's Uptown Music, 122 East Ave., Rochester: Thursday — Old-Time Jam for Beginners with Dan Palmer, 6:30-8 p.m.

Bottomless Brewing, 3543 East Lake Road, Geneva: Friday — Tuned Ink Duo, 6-8 p.m.; Saturday — Handsome Young Ladies, 6-8 p.m.

Brew & Brats at Arbor Hill, 6461 Route 64, Naples: Friday — Open Mic hosted by Jack Jones, 6-9 p.m.; Saturday — Paulsen, Baker & Chaapel, 6-9 p.m.

Bug Jar, 219 Monroe Ave., Rochester: Thursday — Fox 45, Jan, Big Bertha, 8 p.m.; Friday — Fuzzrod, Wine Lips, more, 8 p.m.; Saturday — Anyone Anyway, Fortunato, Anchor, 8 p.m.; Sunday — Uhtcearu, Bane, Ancalagon, 8:30 p.m.

Cottage Hotel, 1390 Pittsford Mendon Road, Mendon: Thursday — Paul Strowe, 7:30-10:30 p.m.; Friday — Chris Cady, 8-11 p.m.; Saturday — The Darts, 9 p.m. to midnight; Sunday — Open Mic, 7-10 p.m.

Del Lago, 1133 Route 414, Tyre: Friday — Country Swagg, 8 p.m.

Dinosaur Bar-B-Que, 99 Court St., Rochester: Thursday — Zynaptic Gap, 9 p.m.; Friday — Isotopes, 10 p.m.; Saturday — Joe Beard, 10 p.m.

Fanatics Pub, 7281 W. Main St., Lima: Friday — Mike Pappert, 7 p.m.

Flaherty's Three Flags Inn, 60 W. Main St., Honeoye Falls: Saturday — B42K, 9 p.m.

Flour City Station, 170 East Ave., Rochester: Thursday — The Probables and Austin Hollow, 7 p.m.; Friday — Something Else, 10 p.m.

FLX Live, 427 Exchange St., Geneva: Friday — Blindsight, 8-11:30 p.m.

Greenhouse Café, 2271 E. Main St., Rochester: Friday — Bob White and Company, 11 a.m. to 1 p.m., Felix Goldstein, 7-9 p.m.

Hollerhorn Distilling, 8443 Spirit Run, Naples: Friday — Bobby Henrie and Aaron Lipp, 8-11 p.m.

Honeoye Boat House Grille, 5226 East Lake Road, Honeoye: Friday — Warren Paul, with Nick Damon, time TBA; Sunday — Keith Rotach, Be'La Roman German, and Amanda Lee Peers, 11 a.m. to 2 p.m.

Johnny's, 1382 Culver Road, Rochester: Thursday — Open Stage Jam, time TBA; Friday — The Fun Bunch, 5:30 p.m., Anonymous Willpower, 8:30 p.m.; Saturday — Dave Riccione Band, 8:30 p.m.; Sunday — Traditional Irish Music sessions, 4 p.m.

José & Willy's, 20 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Craig Snyder Trio, 8 p.m. to midnight; Saturday — Industrial Strength Country, 4-7 p.m., The Boogiemen, 8 p.m. to midnight; Sunday — Meyer & McGuire, 4-7 p.m.

Lake Effect house concert (home of Leslie Lee and Steve Gretz): Friday — Pierce Pettis, 7:30-10:30 p.m. (reservations at 585-301-8917 or sgretz@rochester.rr.com)

Lobby Craft Eatery, 3530 East Lake Road, Canandaigua: Thursday — Open Mic, 6-9 p.m.; Saturday — Jeff Riales & Silvertone Light, 7-10 p.m.

Little Theatre, 240 East Ave., Rochester: Thursday — The Djangoners, 7 p.m.; Friday — Susanna Rose, 8 p.m.; Saturday — The White Hots, 8 p.m.

Longshots at Finger Lakes Hotel, 6108 Loomis Road, Farmington: Friday — James Draudt, 8-11 p.m.

Lovin' Cup, 300 Park Point, Henrietta: Thursday — Salsa Night presented by Essence of Rhythm, 8 p.m.; Friday — Sarah Eide (album release), 8-10:30 p.m.; Saturday — Walrus Junction, 8-11 p.m.

Murphy's Law, 759 S. Main St., Canandaigua: Saturday — Jimmy Jam Band, 3:30-6:30 p.m.; Sunday — Brian Ayers, 3:30-6:30 p.m.

Lock's Stock & Barrel, 5436 Route 64, South Bristol: Friday — Open Jam with Steve Rohrback, time TBA.

Montage Music Hall, 55 Chestnut St., Rochester: Friday — 585 Performance Fest, 8 p.m.

Mulconry's, 17 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Mike Gladstone and Rob Smith, 7:30-10:30 p.m.; Friday — Jester's Alibi, 8 p.m. to midnight; Saturday — The Good Trip Band, 8 p.m. to midnight.

Naples Hotel, 111 S. Main St., Naples: Saturday — Rick Constantino, 8 p.m. to midnight.

Nashvilles, 4853 West Henrietta Road, Henrietta: Friday — Bad Habit, 9 p.m. to midnight; Saturday — Begging Angels, 9 p.m. to midnight.

Nick's Chophouse, 5 Beeman St., Canandaigua: Friday — Paulsen & Baker, 7:30-10:30 p.m.; Saturday — Claudia Hoyser, 7:30-10:30 p.m.

Noble Shepherd Craft Brewery, 7853 Route 20A, Bristol: Friday — Ben Haravitch, 5:30-7:30 p.m.; Saturday — Jackson Cavalier, 6-8 p.m.

NY Kitchen, 800 S. Main St., Canandaigua: Friday — The Inner Crazy, 6-9 p.m.

Parrish Hill Barn, 5325 State Route 245, Naples: Sunday — Moore Time for Tim Moore benefit featuring White Woods and Mosaic Foundation, plus open bluegrass jam, 3-10 p.m.

Peacemaker Brewing Co., 20 Pleasant St., Canandaigua: Friday — My Cat Jack, 6-9 p.m.; Saturday — Megan & Mark (Woolhouse), 6-9 p.m.

Pelican's Nest, 566 River St., Rochester: Friday — Hall Pass, 10 p.m.; Saturday — Taran, 10 p.m.; Sunday — The Skycoasters, 6 p.m.

Prosecco, 1550 Route 332, Farmington: Thursday — Scott Bradley, 5:30-8:30 p.m.; Friday — Ann Mitchell Jazz Duo, 6-9 p.m.; Saturday — Paradigm Shift Jazz Trio, 6-9 p.m.

Rabbit Room at The Lower Mill, 61 N. Main St., Honeoye Falls: Thursday — Levi Gangi, 6:30 p.m.

ReInvention Brewing Co., 9 N. Main St., Manchester: Saturday — Jimmy Jam Band, 5-8 p.m.

Remedy at Finger Lakes Gaming & Racetrack, 5857 Route 96, Farmington: Friday — Me & The Boyz, 8 p.m. to midnight; Saturday — Night Fall After Dark, 8 p.m. to midnight.

Sticky Lips, 830 Jefferson Road, Henrietta: Friday — Teagan and The Tweeds, 8:45 p.m.

Three Heads Brewing, 186 Atlantic Ave., Rochester: Thursday — Sideways, 8 p.m.; Friday — The Klick, 8 p.m.; Saturday — Bob Dylan's Birthday Show, 7:30 p.m.

Tiki Bar at Stivers Marina, 402 Boodys Hill Road, Geneva: Thursday — Nate Michaels, 6-9 p.m.

Twin Elder Brewery, 160 School St. #4, Victor: Saturday — Shades of Grey, 7-10 p.m.

Twisted Rail, 169 Lakeshore Drive., Canandaigua: Friday — Banned from the Tavern, 6-10 p.m.; Saturday — Shari Ratka, 6-10 p.m.; Sunday — Aaron Lipp, 2-5 p.m.

Twisted Rail, 108 Main St., MAcedon: Saturday — Tom Chamberlain, 6-9 p.m.