Abilene Bar & Lounge, 153 Liberty Pole Way, Rochester: Thursday — Lara Hope and the Ark-Tones, 8 p.m.; Friday — Latriste & Frequency, 5:30 p.m., Hipnosis (Tragically Hip tribute), 9:30 p.m.; Saturday — Free Casino, with Glenmary's Ghost, 9 p.m.; Sunday — Tammi Savoy with The Chris Casello Combo, 5 p.m.

B-Side, 5 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Mystic Stew, 7-10 p.m.; Friday — 5 Second Rule, 5-7 p.m., Random Accents, 8-11 p.m.; Saturday — Human, 5-7 p.m., Mitty & The Followers, 8-11 p.m.

Barry's Old School Irish, 2 W. Main St., Webster: Saturday — Webster Folk Jam, noon to 2 p.m.

Bottomless Brewing, 3543 East Lake Road, Geneva: Saturday — Seein' Double, 6-9 p.m.; Sunday — Lub Dub Acoustic Duo, 1-4 p.m.

Brew & Brats at Arbor Hill, 6461 Route 64, Naples: Friday — Open Mic hosted by Men Behaving Badly, 6-9 p.m.; Saturday — Paulsen, Baker & Chaapel, 6-9 p.m.

Brewery Pub, 8 W. Main St., Honeoye Falls: Saturday — Jim Carroll, 5:30 p.m.

Bug Jar, 219 Monroe Ave., Rochester: Thursday — Whole Clique, 10 p.m.; Friday — Cut Me Up Genny, 8 p.m.; Saturday — Roky Erickson tribute show, 8 p.m.

Cottage Hotel, 1390 Pittsford Mendon Road, Mendon: Thursday — Paul Strowe, 7-10 p.m.; Friday — Justin Moyer, 8-11 p.m.

Dinosaur Bar-B-Que, 99 Court St., Rochester: Thursday — John Akers and Erik Welsch, 6 p.m., Rockhouse Riot, 9 p.m.; Friday — Swooners, 10 p.m.; Saturday — Plan B, 10 p.m.

Eastside Grill & Pub, 4520 Route 364, Gorham: Saturday — Rick Whalers, 6-9 p.m.

Firehouse Saloon, 814 S. Clinton Ave., Rochester: Saturday — Painted Birds, 9 p.m. to 1 a.m.

Flour City Station, 170 East Ave., Rochester: Friday — Something Else, 10 p.m.

Greenhouse Café, 2271 E. Main St., Rochester: Friday — Bob White and Company, 11 a.m. to 1 p.m., Mark "4E" Foery, 7-9 p.m.

Hollerhorn Distilling, 8443 Spirit Run, Naples: Saturday — Willie Watson and Garth Clark, 8-10:30 p.m.

House of Guitars, 645 Titus Ave., Irondequout: Saturday — Bach to Rock Penfield, 1-5 p.m. (outdoor I-Square stage).

Iron Smoke Distillery, 111 Parce Ave., Fairport: Thursday — Rise Again, 7:30-9:30 p.m.; Saturday — Rooster, 8:30-11:30 p.m.

Johnny's, 1382 Culver Road, Rochester: Thursday — Open Stage with Jimmy Grillo, 8 p.m.; Friday — Switch, 8 p.m.; Saturday — Brody Schank, 5 p.m., Jeff Riales & The Silvertone Express, 8 p.m.

José & Willy's, 20 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — The Sand Shapes, 8 p.m. to midnight; Saturday — The Mickey D Project, 4-7 p.m., MESH, 8 p.m. to midnight.

Lake Street Station, 41 Lake St., Geneva: Saturday — The Mixx, 7-10 p.m.

Lincoln Hill Farms, 3792 Route 247, Canandaigua: Thursday — Junkyardfieldtrip, 7:30 p.m.; Friday — Haewa, and The Moho Collective, 6:30 p.m.; Sunday — John Carter, 2 p.m.

Little Theatre, 240 East Ave., Rochester: Thursdy — Benny Bleu, 7 p.m.; Friday — JAVA, 8 p.m.; Saturday — Hanna PK Duo, 8 p.m.

Lobby Craft Eatery, 3530 East Lake Road, Canandaigua: Thursday — Open Mic, 6-9 p.m.; Saturday —Jeremy Clark, time TBA.

Longshots at Finger Lakes Hotel, 6108 Loomis Road, Farmington: Friday — James Draught, 8-11 p.m.

Lovin' Cup, 300 Park Point, Henrietta: Thursday — Salsa Night, 8 p.m.; Friday — Cynthea Kelly, 6-8:30 p.m.; Saturday — Stella Hill, 8-11 p.m.

Lux Lounge, 666 South Ave., Rochester: Friday — Ben Morey and the Eyes, 9 p.m.

Mendon 64, 1369 Pittsford Mendon Road, Mendon: Friday — Stringplicity, 4-6 p.m.; Saturday — Nate Coffey and Mary Monroe, 7-9 p.m.

Montage Music Hall, 55 Chestnut St., Rochester: Thursday — Baker Street and Walrus Junction, 7:30 p.m.; Friday — Krayzie Bone, 8 p.m.; Saturday — Summer Music Fest featuring Sirens and Sailors, Such Gold, Nightmares, Destroy Create, Reps, Soma Slumber, 4 p.m.

Nashvilles, 4853 West Henrietta Road, Henrietta: Saturday — Tulsa and Shotgun Pauly, 9 p.m. to midnight.

Nick's Chophouse, 5 Beeman St., Canandaigua: Friday — Aaron Lipp, 7:30-10:30 p.m.; Saturday — Marco Amadio, 7:30-10:30 p.m.

Noble Shepherd, 7853 Route 20A, Bristol: Friday — Tom Chamberlain, 6-8 p.m.; Saturday — Steve West, 6-8 p.m.

NY Kitchen, 800 S. Main St., Canandaigua: Friday — Red Means Go, 6-9 p.m.

Photo City Improv, 543 Atlantic Ave., Rochester: Thursday — The Way Back featuring Boyd Tinsley, 9 p.m.

Prosecco, 1550 Route 332, Farmington: Thursday — Scott Bradley, 5:30-8:30 p.m.; Friday — Diana Leigh Trio, 6-9 p.m.; Saturday — Mike Kaupa, 6-9 p.m.

Rabbit Room at The Lower Mill, 61 N. Main St., Honeoye Falls: Thursday — Levi Gangi (piano), 6:30 p.m.

Ramada Lakefront, 41 Lake Front Drive, Geneva: Friday — Corey Bates, 6-9 p.m.

Record Archive, 33 1/3 Rockwood St. (off East Avenue), Rochester: Thursday — Son House Blues Night with Genesee Johnny, 6-8 p.m.

ReInvention Brewing Co., 7 S. Main St., Manchester: Friday — Scott Guest, 5-8 p.m.; Saturday — VOLCANO, 5:30 p.m.

Remedy at Finger Lakes Gaming & Racetrack, 5857 Roiute 96, Farmington: Friday — Nightfall After Dark, 8 p.m. to midnight; Satuirday — Flint Creek, 8 p.m. to midnight.

Rio Tomatlán, 106 Bemis St., Canandaigua: Sunday — The Healing Committee, 3-5 p.m.

Roots Café, 197 N. Main St., Naples: Friday — Mijail Martinez & The Cantina Ramblers, 8:30 p.m.

Seven Story Brewing, 604 Pittsford Victor Road, Pittsford: Friday — Double Down, 7-10 p.m.; Saturday — Chrissie Romano Band, 7-10 p.m.

Starry Nites, 696 University Ave., Rochester: Thursday — Gracie Martin & The So Beautifuls, 8-10 p.m. 

Three Heads Brewing, 186 Atlantic Ave., Rochester: Thursday — Stevie Wonder Tribute Show, 8 p.m.; Saturday — Anonymous Willpower, 8 p.m.

Tiki Bar at Stivers Marina, 402 Boodys Hill Drive, Geneva: Thursday — Nate Michaels, 6-9 p.m.; Friday — Night Train, 8-11 p.m.; Sunday — Annie Rhodes, 5-8 p.m.

Twisted Rail, 169 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Banned From the Tavern, 6-10 p.m.; Saturday — C&L Railroad, 6-10 p.m.; Sunday — Craig Snyder Trio, 2-5 p.m.

Twisted Rail, 108 Main St., Macedon: Saturday — Tom Chamberlain, 6-9 p.m.

Vineyard Community Space, 836 S. Clinton Ave., Rochester: Thursday — TWWC, Borrowed Time, Troubleshooter, Roselove, Starting Anonymous, 5-10 p.m.; Friday — Druse, Cali Cousins, Full Body, 20Something, Kyle Waldron, 5-10 p.m.