Abilene Bar & Lounge, 153 Liberty Pole Way, Rochester: Thursday — The Archive Ravens, 7:30 p.m.; Saturday — The Old Souls Band, with Centenary Band, 8 p.m.

Anthology, 336 East Ave., Rochester: Saturday — Donna the Buffalo, with The Swamp Kids, 8:30 p.m.

B-Side, 5 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Deep Blue Band, 7-10 p.m.; Saturday — Don Christiano and Walt O'Brien (The Beatles Unplugged), 5-7 p.m., Joe Beard & His Band, 8-11 p.m.

Barry's Old School Irish, 2 W. Main St., Webster: Saturday — noon to 2 p.m.

Bernunzio's Uptown Music, 122 East Ave., Rochester: Saturday — Down Home Bluegrass Jam, noon to 1 p.m.

Bop Shop, 1460 Monroe Ave., Brighton: Thursday — Christoph Irniger Pilgrim, 8-10 p.m.

Bottomless Brewing, 3543 East Lake Road, Geneva: Friday — Bob & Dee, 6-8 p.m.; Saturday — Ende Brothers, 6-9 p.m.; Sunday — Traditional Irish Music, 1-4 p.m.

Brew & Brats at Arbor Hill, 6461 Route 64, Naples: Friday — Paulsen, Baker & Chaapel (Hospeace House fundraiser), 6 p.m.; Saturday — Open Mic hosted by Jack Jones, 6-9 p.m.

Brewery Pub, 8 W. Main St., Honeoye Falls: Thursday — Griffith & Martino, 7:30 p.m.

Bug Jar, 219 Monroe Ave., Rochester: Thursday — The Stone Lows, Stupid November and Bird Up, 8 p.m.; Friday — PILE, Calyx, Full Body, 8 p.m.; Sunday — Single Mothers, Taking Meds, California Cousins, Pomelo, 9 p.m.

Café Veritas at First Unitarian Church, 220 S. Winton Road, Rochester: Saturday — Hugh Moffatt, 7:30-9:30 p.m.

Cottage Hotel, 1390 Pittsford Mendon Road, Mendon: Thursday — Paul Strowe, 7 p.m.; Friday — Bluegrass Happy Hour, 4 p.m., Nick LeDuc, 8 p.m.; Saturday — The Lonely Ones, 9 p.m. to midnight; Sunday — Open Mic, 7-10 p.m.

Del Lago, 1133 Route 414, Tyre: Friday — Elton Rohn (Elton John tribute), 8 p.m.; Saturday — Springer, 8 p.m.

Dinosaur Bar-B-Que, 99 Court St., Rochester: Thursday — Soul Passenger, 9 p.m.; Friday — Significant Other, 10 p.m.; Saturday — Digglers Bridge, 10 p.m.

Fanatics Pub, 7281 W. Main St., Lima: Saturday — Arlen Roth, 7 p.m.

Firehouse Saloon, 814 S. Clinton Ave., Rochester: Friday — Kids in the Basement, 9 p.m.

Flour City Station, 170 East Ave., Rochester: Saturday — A Girl Named Genny, with Milkweed and Copper Hill, 9 p.m.

Golden Link at Rochester Christian Reformed Church, 2750 Atlantic Ave., Penfield: Friday — Brooks Williams, 7:30-10:30 p.m.

Greenhouse Café, 2271 E. Main St., Rochester: Friday — Bob White and Company, 11 a.m. to 1 p.m., Skylark A Capella, 7-9 p.m.

Hollerhorn Distilling, 8443 Spirit Run, Naples: Friday — The Cool Club and The Lipker Sisters, 8-11 p.m.; Sunday — Death Cafe, 2:30-4 p.m.

House of Guitars, 645 Titus Ave., Irondequoit: Sunday: Costello Music students holiday concert, 3-5 p.m.

Johnny's, 1382 Culver Road, Rochester: Thursday — Jimmy Grillo's Open Stage, 8 p.m.; Friday — Earthtones, 5:30 p.m., Big Logic and The Truth Serum, 8:30 p.m.; Saturday — Free Agent, 8:30 p.m.

Little Theatre, 240 East Ave., Rochester: Thursday — Connie Deming, 7 p.m.; Friday — Trio East, 8 p.m.; Saturday — Laura Dubin Trio, 8 p.m.; Sunday — Classical Guitar Night, 7 p.m.

Lovin' Cup, 300 Park Point, Henrietta: Friday-Sunday — The Music of Emmet Otter's Jug Band Christmas, 8-9:30 p.m. Friday, 2-9:30 p.m. Saturday, 2-6:30 p.m. Sunday.

Lux Lounge, 666 South Ave., Rochester: Friday — Vanishing Sun, 9 p.m.

Macri's Deli, 699 S. Main St., Canandaigua: Friday — Nick Vecchioli, 5-7 p.m.

Mulconry's, 17 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Bryan Price, 7:30-10:30 p.m.; Friday — Virgil Cain, 8 p.m. to midnight; Saturday — Kitestring, 8-11 p.m.

Nashvilles, 4853 West Henrietta Road, Henrietta: Friday — Jester's Alibi, 9 p.m. to midnight; Saturday — Branded, 9 p.m. to midnight.

Nick's Chophouse, 5 Beeman St., Canandaigua: Friday — Dos Locos, 7:30-10:30 p.m.; Saturday — Big Blue House, 7:30-10:30 p.m.

Noble Shepherd Craft Brewery, 7853 Route 20A, Bristol: Friday — Tom Chamberlain, 6-8 p.m.; Saturday — Rachel Beverly, 6-8 p.m.

NY Beer Project, 300 High St., Victor: Friday — Double Trouble, 8 p.m.; Saturday — Mike Pappert, 8 p.m.

NY Kitchen, 800 S. Main St., Canandaigua: Friday — Red Means Go, 6-9 p.m.

Photo City Improv, 543 Atlantic Ave., Rochester: Friday — Kung Fu, with Pine Needle Soul, 8:30 p.m.

Prosecco, 1550 Route 332, Farmington: Thursday — Mike Pappert, 5:30-8:30 p.m.; Friday — Connie Fredericks-Malone, 6-9 p.m.; Saturday — Taste of Jazz Trio, 6-9 p.m.

Record Archive, 33 1/3 Rockwood St. (off East Avenue), Rochester: Friday — Josh Netsky, 5:30-7 p.m.; Saturday — Watkins & The Rapiers, noon to 2 p.m.

ReInvention Brewing Co., 9 N. Main St., Manchester: Friday — Jon LaManna, 6-9 p.m.; Saturday — Lub Dub Acoustic, 6-9 p.m.

Remedy at Finger Lakes Gaming & Racetrack, 5857 Route 96, Farmington: Friday — Ruby Shooz, 8 p.m. to midnight; Saturday — Shine, 8 p.m. to midnight.

Rochester Beer Park, 375 Averill Ave., Rochester: Friday — Peg Leg Ida, 7 p.m.; Saturday — 5 Second Rule, 7 p.m.; Sunday — Tuned InK, 4-7 p.m.

Roots Café, 197 N. Main St., Naples: Saturday — Old World Warblers, 8-11 p.m.

Rylie J's, 38 Seneca St., Geneva: Friday — Meyer & McGuire, 6-9 p.m.

Sager Beer Works, 46 Sager Drive, Suite E., Rochester: Friday — Paul Strowe, 7:30 p.m.; Saturday — The Fakers, 7:30 p.m.

Sidetrack Bar & Grill, 19 W. Main St., Shortsville: Saturday — Ryan Spadafora, 8:30-11:30 p.m.

Spirit Room, 139 State St., Rochester: Friday — White Hot Brass Band, 8 p.m.; Saturday — New Novelties, 8 p.m.

Starry Nites Café, 696 University Ave., Rochester: Friday — Rory D'Lasnow & Jackie June, 7-10 p.m.

Sticky Lips, 830 Jefferson Road, Henrietta: Friday — Vinyl, 8:45 p.m.; Saturday — Exit 24, 9:15 p.m.

Three Heads Brewing, 186 Atlantic Ave., Rochester: Thursday — The Crooked North, 8 p.m.; Friday — Noble Vibes, 8 p.m.; Saturday — The Probables, 8 p.m.

Twin Elder Brewery, 160 School St. #4, Victor: Saturday — Crazy Chester's Porch Project, 7-10 p.m.

Twisted Rail, 169 Lakeshore Drive, Canandaigua: Sunday — Craig Snyder Trio, 2-5 p.m.

Twisted Rail, 499 Exchange St., Geneva: Saturday — Darwin, 8 p.m.

Twisted Rail, 108 Main St., Macedon: Saturday — Shari Ratka, 6-9 p.m.