Abilene Bar & Lounge, 153 Liberty Pole Way, Rochester: Thursday — Jeff Riales, with Steve Lyons, 7:30 p.m.; Friday — The Midnight Cruisers, 5:30 p.m., White Hot Brass Band, 9 p.m.; Saturday — The Cool Club and The Lipker Sisters with Chris Bethmann, 7:30 p.m.

Angry Goat Pub, 938 S. Clinton Ave., Rochester: Saturday — Evan Meulemans, 9 p.m. to midnight.

B-Side, 5 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Ayers Brothers Band, 7-10 p.m.; Friday — River Lynch, 5-7 p.m., Hey Mabel, 8-11 p.m.; Saturday — Mary Monroe and Nate Coffey, 5-7 p.m., Joe Beard & His Band, 8-11 p.m.

Barry's Old School Irish, 2 W. Main St., Webster: Saturday — Webster Folk Jam, noon to 2 p.m.

Bernunzio's Uptown Music, 122 East Ave., Rochester: Saturday — Old-Time Jam, 11 a.m. to 12:30 p.m.

Brew & Brats at Arbor Hill, 6461 Route 64, Naples: Saturday — Open Mic hosted by Jack Jones, 6-9 p.m.; Sunday — Kids Open Mic, 4-5:30 p.m.

Brewery Pub, 8 W. Main St., Honeoye Falls: Saturday — Mike Pappert, 7 p.m.

Bug Jar, 219 Monroe Ave., Rochester: Thursday — Yippeekaiyay, Facility Men, Pomelo, 8 p.m.

Cottage Hotel, 1390 Pittsford Mendon Road, Mendon: Friday — Gordon Munding, 8-11 p.m.; Saturday — The Ende Brothers, 8-11 p.m.; Sunday — Open Mic, 7-10 p.m.

Del Lago, 1133 Route 414, Tyre: Friday — Firehouse, 8 p.m.; Saturday — Hard Promises, 8 p.m.

Dinosaur Bar-B-Que, 99 Court St., Rochester: Thursday — The Boyd Parker Ambush, 9 p.m.; Friday — Sandra Naro Band, 10 p.m.; Saturday — Adrenaline, 10 p.m.

Fanatics Pub, 7281 W. Main St., Lima: Friday — Sarah Edie, 7 p.m.; Saturday — Hanna and the Blue Hearts, 7 p.m.

Flour City Station, 170 East Ave., Rochester: Friday — Able Bodies, with Super Rich Kids and Redbeard Samauri, 8 p.m.; Saturday — Something Else, 10 p.m.

Golden Link at Rochester Christian Reformed Church, 2750 Atlantic Ave., Penfield: Saturday — The Cadleys, and The Brothers Blue, 7:30 p.m. (preceded by Harmony Singing Workshop at 3 p.m. and Pre-Concert Sing-Around at 5 p.m.)

Greece Baptist Church, 1230 Long Pond Road, Greece: Sunday — JAVA, 7-9 p.m.

Greenhouse Café, 2271 E. Main St., Rochester: Friday — Bob White and Company, 11 a.m. to 1 p.m., Serendipity, 7-9 p.m.

Hollerhorn Distilling, 8443 Spirit Run, Naples Saturday — Honey Smugglers, 8-11 p.m.; Sunday — Old World Warblers, 4-6 p.m.

Johnny's, 1382 Culver Road, Rochester: Thursday — Jimmy Grillo's Open Stage, 8 p.m.; Friday — Seth City and Pete Griffith, 5:30 p.m., The Side Doors, 8:30 p.m.; Saturday — The Coupe DeVilles, 8:30 p.m.; Sunday — Traditional Irish Music Session, 4 p.m.

José & Willy's, 20 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Loose Change, 8 p.m. to midnight.

Longshots at Finger Lakes Hotel, 6108 Loomis Road, Farmington: Saturday — Slow Riders, 8 p.m. to midnight.

Lovin' Cup, 300 Park Point, Henrietta: Friday — The Byways, 8 p.m.; Saturday — Sarah Eide and The Lonely Ones, 8-11 p.m.

Lux Lounge, 666 South Ave., Rochester: Friday — The False Positives, 9 p.m.

Mendon 64, 1369 Pittsford Mendon Road, Mendon: Saturday — Moonglow, 7-9 p.m.

Mulconry's, 17 E. Liftbridge Lane, Fairport: Friday — The Jasper Stills, 8 p.m. to midnight; Saturday — Jumbo Shrimp, 8 p.m. to midnight.

Nashvilles, 4853 West Henrietta Road, Henrietta: Friday — The Fallen, 9 p.m. to midnight; Saturday — Highway 31, 9 p.m. to midnight.

Nick's Chophouse, 5 Beeman St., Canandaigua: Friday — Aaron Lipp, 7:30-10:30 p.m.; Saturday — Claudia Hioyser, 7:30-10:30 p.m.

Noble Shepherd Craft Brewery, 7853 Route 20A, Bristol: Friday — Travis Prinzi, 6-8 p.m.; Saturday — Jackson Cavalier, 6-8 p.m.

NY Kitchen, 800 S. Main St., Canandaigua: Friday — Dos Locos and Banned from the Tavern, 7:30-11 p.m.

Photo City Improv, 543 Atlantic Ave., Rochester: Saturday — Signal > Noise featuring Fred P (Black Jazz Consortium), Rob Morley and Jim Kempkes, 10 p.m.

Prosecco, 1550 Route 332, Farmington: Friday — Ann Mitchell Jazz Duo, 6-9 p.m.; Saturday — Melvin Henderson Duo, 6-9 p.m.

Ramada Lakefront, 41 Lake Front Drive, Geneva: Friday — Rocko Dorsey, 8-11 p.m.

Record Archive, 33 1/3 Rockwood St. (off East Avenue), Rochester: Thursday — Teagan & The Tweeds, 6-9 p.m.; Friday — Amy & Rick, 4-7 p.m.

ReInvention Brewing, 9 N. Main St., Manchester: Saturday — Take 2, 6-8 p.m.

Remedy at Finger Lakes Gaming & Racetrack, 5857 Route 96, Farmington: Friday — Appetite for Voltage (AC/DC and Guns N Roses tribute), 8-11:30 p.m.; Saturday — Joey Belladonna's Chief Big Way, 8-11:30 p.m.

Rio Tomatlán, 106 Bemis St., Canandaigua: Sunday — Proctor, Itkin, Kleiman, and Denniston, 3-5 p.m. 

Sager Beer Works, 46 Sager Drive, Suite E, Rochester: Friday — The Fog Trio, 7:30 p.m.; Saturday — Wooden Nickel, 7:30 p.m.

Seven Story Brewing, 604 Pittsford Victor Road, Pittsford: Friday — Backyard Chemistry, 7-10 p.m.; Saturday — Kate Cufari, 7-10 p.m.

Sticky Lips, 830 Jefferson Ave., Henrietta: Saturday — Razin Kain, 9:15 p.m.

Three Heads Brewing, 186 Atlantic Ave., Rochester: Thursday — Cake Tribute, 8 p.m.; Friday — Swamp Kids, 8 p.m.; Saturday — Aaron Lipp and Brian Williams, 8 p.m.

Twisted Rail, 169 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Red Means Go, 6-10 p.m.

Twisted Rail, 499 Exchange St., Geneva: Friday — Head to the Roots, 7-10 p.m.

Twisted Rail, 108 Main St., MAcedon: Saturday —Seein' Double, 6-9 p.m.

Whiskey River Pub and Grill, 421 River St., Rochester: Friday — James Draudt, 9 p.m.; Saturday — Begging Angels, time TBA.