Abilene Bar and Lounge, 153 Liberty Pole Way, Rochester: Thursday — Joe Beard, with Hanna PK, 8 p.m.; Friday — The Starlings, 5:30 p.m., David Mayfield Parade (album release), 9:30 p.m.; Saturday — UNION redux, 8 p.m.

Anthology, 336 East Ave., Rochester: Saturday — Nile Singers (Pink Floyd tribute), 8 p.m.

B-Side, 5 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Big Blue House, 7-10 p.m.; Friday — Steve West, 5-7 p.m., Steve Grills & The Roadmasters, 8-11 p.m.; Saturday — Davey O., 5-7 p.m., Joe Beard & his Band, 8-11 p.m.

Barry's Old School Irish, 2 W. Main St., Webster: Saturday — Webster Folk Jam, noon to 2 p.m.

Bernunzio's Uptown Music, 122 East Ave., Rochester: Saturday — Down Home Bluegrass Jam, noon to 1 p.m.

Bottomless Brewing, 3543 East Lake Road, Geneva: Friday — St. Vith, 6-8 p.m.; Saturday — Bad Luck Band, 6-9 p.m.; Sunday — Terzin Chopak, noon to 3 p.m.

Brew & Brats at Arbor Hill, 6161 Route 64, Naples: Saturday — Open Mic hosted by Warren Paul, 6-9 p.m.

Bug Jar, 219 Monroe Ave., Rochester: Thursday — Rut, Troubleshooter, Whylan, sedai, 8 p.m.; Friday — The Dirty Pennies, The Minks, Reality Something, Big Bertha, 8 p.m.; Saturday — Slammin Gennys, Brook Pridemore, Spicy Elders, Turkey Blaster Omega, 8 p.m.

Café Veritas at First Unitarian Church, 220 S. Winton Road, Rochester: Saturday — James Keeleghan, 7:30-9:30 p.m.

Cottage Hotel, 1390 Pittsford Mendon Road, Mendon: Friday — Bluegrass Happy Hour, 4-6 p.m., Amy Sheffer, 6-10 p.m.; Saturday — Random Accents, 9 p.m. to midnight; Sunday — Open Mic, 7-10 p.m.

Dinosaur Bar-B-Que, 99 Court St., Rochester: Thursday — Boyd Parker Ambush, 9 p.m.; Friday — Own the Night, 10 p.m.; Saturday — Digglers Bridge, 10 p.m.

F2T Kitchen & Bar at Ramada Geneva Lakefront, 41 Lake Front Drive, Geneva: Friday — Liam Alone, 6 p.m.

Fanatics Pub, 7281 W. Main St., Lima: Friday — Griffith & Martino, 7 p.m.; Saturday — Jimmy Wolf Band, 7 p.m.

Flaherty's Three Flags Inn, 60 W. Main St., Honeoye Falls: Saturday — Banned from the Tavern, 9 p.m.

Flaherty's Three Flags Inn, 1200 Bay Road, Webster: Saturday — Mike & Steve Unplugged, 9 p.m.

Flour City Station, 170 East Ave., Rochester: Friday — Kung Fu Grip (Sublime tribute), 9 p.m.; Saturday — Pilfers, with The Abruptors and Some Ska Band, 7 p.m.

Greenhouse Café, 2271 E. Main St., Rochester: Friday — Bob White and Company, 11 a.m. to 1 p.m., Lake Effect, 7-9 p.m.; Saturday — Michael O'Shea & Guests, 3-5 p.m.

Hollerhorn Distilling, 8443 Spirit Run, Naples: Friday — Steptune, 8-11 p.m.; Saturday — Charlie Lindner & Pickle Mafia, 4-6 p.m., The Skiffle Minstrels, 8-11 p.m.; Sunday — Aaron Lipp, 5-7 p.m.

House of Guitars, 645 Titus Ave., Irondequoit: Saturday — Jake & The Nowhere, 5 p.m.

Iron Smoke Distillery, 111 Parce Ave. #5B, Fairport: Friday — Something Else, 8:30 p.m.; Sunday — The Dawgs (National Center for Missing and Exploited Children fundraiser), 4-7 p.m.

Johnny's, 1382 Culver Road, Rochester: Thursday — Jimmy Grillo's Open Stage, 8:30 p.m.; Friday — The Earthtones, 5:30 p.m., The Thigh Masters, 8:30 p.m.; Saturday — Standby, 8:30 p.m.

K2 Brothers Brewing, 1221 Empire Blvd., Rochester: Saturday — Teagan Ward, 7 p.m.

Lake Drum Brewing, 16 E. Castle St., Geneva: Thursday — Russell Payne, 5-7 p.m.; Friday — Thomas Chamberlain, 5-7 p.m., Zack Felder, 9-11:30 p.m.

Little Theatre Café, 240 East Ave., Rochester: Thursday — The Djangoners, 7 p.m.; Friday — The Archive Ravens, 8 p.m.; Saturday — Steve Grills and the Roadmasters, 8 p.m.

Lovin' Cup, 300 Park Point, Henrietta: Friday — The Moho Collective, 8 p.m.; Saturday — The Cool Club & the Lipker Sisters, 8-10:30 p.m.

Lux Lounge, 666 South Ave., Rochester: Friday — Jackson Cavalier, 9 p.m. to midnight.

Mulconry's, 17 E. Liftbridge Lane, Fairport: Friday — Marty Roberts, 8 p.m. to midnight.

Nashvilles, 4853 West Henrietta Road, Henrietta: Friday — 7th Heaven, 9 p.m. to midnight; Saturday — Divided by Zero, 9 p.m. to midnight.

New York Beer Project, 300 High St., Victor: Friday — Kevin McCarthy, 7 p.m.; Saturday — Mike Pappert, 7 p.m.

Nick's Chophouse, 5 Beeman St., Canandaigua: Friday — Diamond & Steele, 7:30-10:30 p.m.; Saturday — Ayers Brothers Band, 7:30-10:30 p.m.

Noble Shepherd Craft Brewery, 7853 Route 20A, Bristol: Friday — Warren Paul, 6-8 p.m.; Saturday — St. Vith, 6-8 p.m.

NY Kitchen, 800 S. Main St., Canandaigua: Friday — Krypton 88, 6:30-9:30 p.m.

Photo City Improv, 543 Atlantic Ave., Rochester: Thursday — The Deep End, 9 p.m. to 1 a.m.; Saturday — Pumpkin Patch Prom II featuring Dillon Kronert, Old World Warblers, and Charlie Lindner's Pickle Mafia, 8 p.m.

Prosecco, 1550 Route 332, Farmington: Friday — Connie Fredericks-Malone, 6-9 p.m.; Saturday — A Taste of Jazz Duo, 6-9 p.m.

Record Archive, 33 1/3 Rockwood St. (off East Avenue), Rochester: Friday — Shades of Grey, 5:30-7 p.m.

ReInvention Brewing, 9 N. Main St., Manchester: Friday — Kenny Campbell, 6-9 p.m.; Saturday — CC Ryder, 6 p.m.

Remedy at Finger Lakes Gaming & Racetrack, 5857 Route 96, Farmington: Friday — Uptown Groove, 8-11:30 p.m.; Saturday — These Guys, 8-11:30 p.m.

Rio Tomatlán, 106 Bemis St., Canandaigua: Saturday — Meyer & McGuire, 6:30-9:30 p.m.; Sunday — Ben Haravitch and Tyler Westcott, 3-5 p.m.

Rochester Beer Park, 375 Averill Ave., Rochester: Friday — Steve Bartolotta, 7 p.m.; Saturday — Alyssa & Matt, 7 p.m.

Rylie J's, 38 Seneca St., Geneva: Friday — Meyer & McGuire, 6-9 p.m.

Sager Beer Works, 46 Sager Drive, Suite E., Rochester: Friday — Ed Iseley, 7:30 p.m.; Saturday — The Fakers, 7:30 p.m.

Seven Story Brewing, 604 Pittsford Victor Road, Pittsford: Friday — Everheart, 7-10 p.m.; Saturday — Nick Young, 7-10 p.m.

Sticky Lips, 830 Jefferson Road, Henrietta: Saturday — Rags and Riches, 9:15 p.m.

Three Heads Brewing, 186 Atlantic Ave., Rochester: Thursday — Zahyia Rolle, 8 p.m.; Friday — Roses & Revolutions, with Caroline Vreeland, 8 p.m.; Saturday — Dream Float, 8 p.m.

Twisted Rail, 108 Main St., Macedon: Saturday — Ryan Sutherland, 6-9 p.m.

WeBe Brewing Company, 796 Preemption Road, Geneva: Saturday — Night Train, 7 p.m.